20. mail peavad kõik Eestis müüdavad tubakaga seonduvad tooted, nagu elektroonilised sigaretid ja nende täitepakendid vastama Euroopa Parlamendi ja Nõukogu nn tubakadirektiivis (2014/40/EL) kirja pandud nõuetele.

Tubakaseaduse uus redaktsioon keelab muu hulgas maitsestatud sigarettide müügi. Nii et tagasi omaaegse Leegi tasemele.

Värskenduskuuri läbi teinud tubakaseadus sätestab tubakatootele ja selle pakendile ning tubakatootega seonduvale tootele kohaldatavatele nõuetele lisaks näiteks sponsimise piirangu ja tubakatoote müügiedenduse keelu, loomulikult ka keelud ja piirangud tubakatoote kasutamisele. Seadusandja sõnul on keeldude eesmärk kaitsta inimeste tervist.

«Tubakas on taim, mis kuulub perekonda Nicotiana,» selgitab seadus ja sellest kas täielikult või osaliselt tehtud toode on mõeldud suitsetamiseks, närimiseks, imemiseks või ninna tõmbamiseks. Nüüd kehtib seadus ka «uudsele tubakatootele», mis ei ole sigaret, isekeeratav suitsetamistubakas, piibutubakas, vesipiibutubakas, sigar, sigarillo, närimistubakas, nuusktubakas ega suukaudseks kasutamiseks mõeldud tubakas ning mis on turule jõudnud pärast 2014. aasta 19. maid.»

Nii keeruliselt viidatakse elektroonilisele sigaretile. Niisiis on suitsetamine tubakaseaduse tähenduses sigareti, sigari, sigarillo, suitsetamistubaka või taimse suitsetatava toote tarvitamine sõltumata asjaolust, kas ja millist vahendit selleks kasutatakse.

Seadus keelab kasutada tubakatoodetes ja elektrooniliste sigarettide nikotiini sisaldavas vedelikus lisandina vitamiine, kofeiini või tauriini (orgaaniline hape) ning muid stimulaatoreid. Samuti ei tohi kasutada aineid, mis annavad tubakasuitsule värvuse ja/või hõlbustavad nikotiini omastamist. Ka tubakatoodete filtrid, paberid, pakendid või kapslid ei tohi edaspidi sisaldada maitse- ja lõhnaaineid, tubakat ega nikotiini.

Pilthoiatuste kasutamine on kohustuslik sigarettide ja suitsetamistubaka, sealhulgas vesipiibutubaka pakenditel. Muudel tubakatoodetel on kohustuslikud terviseohu hoiatused. Ka nikotiinisisaldusega elektroonilistele sigarettidele tuleb panna terviseohu hoiatused ning maksimaalne lubatud nikotiinisisaldus on neil 20 mg/ml.

Kui senini kehtinud tubakaseaduse redaktsiooni kohaselt oli alaealisel ehk alla 18aastasel keelatud viibida suitsetamisruumis või suitsetamisalal, siis tänavu juunis kehtima hakkav redaktsioon jätab noorukitele suletuks vaid suitsetamisruumi.

1. juunist on riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutuse ruumides suitsetamine lubatud vaid eraldi selleks tehtud ruumis. Varem võis neis asutustes kehtestada ka suitsetamisala, kuid mitte enam. Sama muutuse peavad tegema ka kõrgkoolid, kultuuriasutused, vaba aja keskused, reisirongid ja -laevad, ettevõtete kontoriruumid ja muud üldkasutatavad ruumid ning mitu muud kohta, kus varem võis suitsetajaid hoida suitsetamisalal.

Muudetud on ka tubakaseaduse järelevalvepeatüki mitut sõnastust. Näiteks alaealisele kehtivate keeldude ja piirangute täitmist peab valvama politsei. Nii et suitsetamisruumist leitud noorukiga ei maksa ise vaeva näha, vaid tuleb välja kutsuda mundrikandja.

Jaga artiklit

33 kommentaari

L
lilleke  /   02:46, 23. apr 2017
Ja kes küll on see salapärane seadusandja? Mõni kuningas või isevalitseja? Ükski seadus ei ole legitiimne, kui ta on rumal ja terve mõistuse vastane.
L
lilleke  /   02:37, 23. apr 2017
Suitsetamine on vastikuks ja talumatuks muudetud juba ammu. Võib vaid aimata, millist sodi tänapäeval sigarettidesse topitakse. Peab olema paadunud sõltlane või nõrgenenud maitse- ja lõhnatundlikusega, et vaatamata kõigele ikka veel suitsetada. Viimastel aastakümnetel üha karmimaks muutunud sõda suitsetamise vastu ei ole ilmselt põhjustatud tema äärmisest kahjulikkusest tervisele (on palju tapvamaid asju, mis on täiesti legaalsed ja lubatud) vaid siin taga on midagi muud. Ilmselt on leitud, et suitsetamine ei tapa piisavalt efektiivselt ja kuulub asendamisele. Oletusi on, kuid eks aja jooksul selgub nagunii. Täiskasvanud inimene teeb oma valikud ise ja ka vastutab nende valikute eest ise.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis