Valitsus võib automaksu kehtestamise juurde tagasi tulla, ütles Maksumaksjate Liidu juhatuse liige Lasse Lehis. (Tiina Kõrtsini)

Ilmselt sai valitsus aru, et maksumuudatusi ei jõua väga kiiresti teha ja lihtsam on eelarve miinusesse lasta, ütles Eesti Maksumaksjate Liidu juhatuse liige Lasse Lehis valitsuse eile kokku lepitud riigi eelarvestrateegia kohta.

„Loodetavasti jäi tänu eelarve miinusele mõni uus maks kehtestamata,“ sõnas Lehis. „Töö automaksuga näitas, et kiirustades tulevad vead sisse ning tagantjärele vaidlused ja võimalik põhiseaduse vastaseks kuulutamine võib viia isegi maksu tagasimaksmiseni.“

Lehis sõnas, et ega valitsus ei jäta ning näiteks automaksu juurde võidakse paari aasta pärast tagasi tulla, sest valitsusele on jäänud ainult halvad valikud.

„Enam-vähem normaalsed asjad, mida saab maksustada, on juba maksustatud,“ rääkis Lehis. „Tõsta käibemaksu või tulumaksu enne valimisi ei ole mõistlik. Suhkrumaksu ümber tõusnud kära näitas ära, et jama selle ümber tuleb rohkem kui raha, mis sellest laekub.“

Kust leiab valitsus raha tervishoiu lisarahastamiseks, seda ei osanud Lehis arvata, kuid millegi arvelt see tulema peab. Uusi maksutulusid ei ole, järelikult jäävad mingid investeeringud või kulutused tegemata.

Pangalõivu mõtte viskas valitsus kõrvale ja kokkuleppel Pangaliiduga asendas selle dividendide avansilise tulumaksuga.

„Sisuliselt on tegu laenuga, sest muidu oleksid pangad tulumaksu dividendidelt maksnud järgmisel või ülejärgmise aastal, nüüd aga maksavad käesoleva aasta jooksul ette,“ arutles Lehis. „See tähendab, et riik kulutab maksutulu ette.“

Riigile kuuluvate ettevõtete aktsiate müügist saab valitsus reaalselt raha, mida kasutada, kuid ainult korra.

„Ilmselt on tegu puudujäägi katmisega,“ leidis Lehis. „Võib ju loota, et lisakapitali kaasamisega suurenevad edaspidi dividendid. Aga siin on sarnaseid jooni Eesti Telekomi müügiga majanduslanguse aastail, eks see on hädatapp.“

Jaga artiklit

14 kommentaari

K
Kõva Ketas  /   06:58, 21. apr 2017
Õhtulehe toimetaja on Lasse suust valinud lööva lause pealkirjaks, mida tahaks kommenteerida - kelle rõõmuks või kelle kurvastuseks jäeti nn. uus maks kehtestamata.
Rõõmustavad rikkad, et sõprade poolt riigikogust ja valitsusest, astmeline tulumaks kõrvale lükati ning kurvastuseks eakatele eestimaalastele, et seeläbi riigi eelarvet ei suurendatud millest oleks olnud võimalik pensione tänaselt ca 300 tõsta kreeklastetasemele.
Ü
Üks väga hea maksuliik on tulemas:  /   06:18, 21. apr 2017
Nimelt, Eesti on nähtavalt esireas annetuste poolest. Tuleb annetuste sundmaks. Oleme ju niigi kerjamisega harjunud. Miks siis mitte võtta otse palgast maha annetusmaks? Oleme ju nii solidaarsed kõiki aitama. Riigikassa tühi, vaeseid tuleb ju aidata! "Üks kõigi eest, kõik riigikassa eest"!

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis