Eesti uudised

Peapiiskop Urmas Viilma: "Kas aasta ema võiks olla ka isa?" (84)

Toimetas Teet Teder, 20. aprill 2017 12:30
Foto: Teet Malsroos
Nõue, et naisliidu korraldatud aasta ema konkursile ei passi üksikemad, on pannud sõna võtma ka EELK peapiiskopi Urmas Viilma, kes küsib: "Kas aasta ema võiks olla ka isa?"

"See küsimus tekkis, kui tutvusin argumentidega, millega püütakse mõjutada Eesti Naisliitu muutma aasta ema auväärse nimetuse saajale esitatud tingimusi," kirjutab Viilma Facebooki lehel. Avaldame tema pöördumise täismahus.

Samal teemal

"Kui argumentideks on peamiselt vaid lapsevanemana õnnestumine, siis ei ole vanema sugu ju ka enam takistuseks tiitli väljaandmiseks mehele, eriti kui argumentides on kõrvale heidetud juba nagunii lähtumine erisooliste vanematega leibkonnast ning kõneletakse juba ka samasooliste täiskasvanutega kooslusest. Minu ettepanek ei ole loomulikult tõsiseltvõetav. Näitan lihtsalt, kuhu me võime üht ilusat asja kildudeks lüües välja jõuda.

Kui nüüd pisut oma kirjutamise põhjust täpsemalt selgitada, siis ma ei taha ise kedagi hukka mõista, ka neid, kes on tulnud välja hetkel allkirjade kogumisega aasta ema statuudis kirjeldatud tingimuste muutmiseks. Mul on kõigest üks lihtne palve: Ärge algatage Ei! kampaaniat ühe ilusa ning juba aastatepikkuse tava lõhkumiseks! Aasta ema aunimetuse üleandmine vabariigi presidendi poolt ja sellega kaasnev emadepäeva kontsert Estonia kontserdisaalis, mida Eesti Naisliit korraldab koos Eesti Meestelaulu Seltsiga, on üks viimaste aastate kaunimaid emadepäevale pühendatud ettevõtmisi. Miks asuda lõhkuma ja ründama nii ilusat, südamlikku ja õnnestunud traditsiooni, mis on peaaegu et ainus emadepäeval avalikult teleri vahendusel kogu rahvani jõudev emadepäevale pühendatud sündmus?

Mul ei oleks midagi öelda, ega arvata, kui mistahes institutsioon, ühendus või ka eraisik asutaks uue sündmuse ja hakkaks välja andma näiteks aasta vanema tiitlit või aunimetust. Siia alla võiks siis kuuluda vanemad kõige laiemas mõttes. Räägime me siis mistahes leibkonnamudelist kuni ristivanemateni või vanavanemateni välja, kes kasvatavad oma lapselapsi, kuna pärisvanemad mingil põhjusel seda ei tee, või kuni laste- või orbudekodu kasvatajateni, SOS-lasteküla peremajade emadeni või lihtsalt oma armastava suhtumisega suurt hoolt ja abi osutava naabritädini välja. Asutage uus ja mitte aasta ema tiitlile alternatiivne või konkureeriv ettevõtmine ja paluge riigikogu esimeest seda üle andma mõnel muul sobival päeval aastas. Ärge surmake või devalveerige Eesti Naisliidu aasta ema imekaunist traditsiooni kõige mõjukamate arvamusliidrite toetust püüdes ja neid oma kampaanias kaasa kõnelema kutsudes. Soovin kõigile rahu ja kainust selle teema arutamisel."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee