84 kommentaari

E
eh  /   09:19, 22. apr 2017
Igal organisatsioonil on õigus kehtestada oma reeglid, aga president võiks käia pigem nende organisatsioonide üritustel, mis vastavad Eesti tõekspidamistele. Praegused naisliidu emavaliku reeglid haavavad paljusid emasid, mistõttu president ei peaks oma kohalviibimisega seda ebaõiglust rõhutama.
K
Kirikuisa  /   14:48, 21. apr 2017
andis ka järjekordselt oma panuse rahva lõhestamisse ja löömingusse :).
N
Nunn  /   07:23, 22. apr 2017
Kas paneme sinna etteotsa vallasema,kanaema, rongaema, lesbiema, geiema või kärgpere ema?
J
Jumal  /   14:32, 21. apr 2017
olevat inimese loonud, seega on aasta ema mehe nahas :).
L
Lisaksin siinkohal veel ühe mõtte juurde  /   11:13, 21. apr 2017
Igasugused valimised on vajalikud selletõttu et inimestel tuleks selline tunne et nad saavad midagi ühiskonnas muuta. Tegelikult aga on vastupidi - aasta emistel ega isistel jms ei ole mitte mingisugust muud eesmärki kui rahvast eksitada ja tähelepanu kõrvale juhtida sellest mis tegelikult toimub. Agenda 21 ja agenda 2030 on vaja kiirelt rakendada ja kui rahvas tegeleb emiste valimisega vms ebaolulisega on see seda lihtsam valitsevale klikile.
P
Püha aasta ema  /   08:54, 21. apr 2017
Kas Aasta Ema ei võiks olla püha isa ise?
J
Ja ikkagi  /   23:54, 20. apr 2017
ei saanud aru, et kui valitakse aasta ema, siis miks ei võiks keegi oma tubli üksikema kandidaadina välja käia? Ja ei maksa teisele poolele mingite üle vindi näidetega muid sõnu suhu panna. Kindlasti on üksikemade seas ka halbu emasid, nagu neid samas on kindlasti ka abielunaiste seas. Emade nö. kõlbulike ja mittekõlbulike klassi jagamisega aga tuleb meelde lugu Piiblist, kus langenud naine Jeesuse jalgu tuli pesema ja kõik kõrval vaatasid põlglikult, et mida see naine ometi teeb ja kas Jeesus tõesti aru ei saa kellega tegu. Ja kõik teame, mida Jeesus neile selle peale ütles. Aga kellele siis meie kirikujuht rohkem sarnaneb, kas Jeesusele või neile kes oma nö. kõrges moraalsuses naist kõrvalt kõõrdi vahtisid?
T
Tõesti piinlik  /   21:52, 20. apr 2017
75 kommentaarist 9 on lugenud artiklit ja loetust aru saanud.
Kohutav, kui harimatu rahvas!
I
irw  /   21:39, 20. apr 2017
Laul,laula, pappi. Kui t iuse seda ei tea, siis ehk keegi valgustab seda mustakuuemeest, et meil valitakse ka aasta isa.
J
james  /   19:14, 20. apr 2017
ei viitsinud artiklit lugeda. aga kas aasta tupp võiks olla peenis
K
küsimus  /   18:53, 20. apr 2017
Kas see prillidega ,hästi nuumatud irvitav olend mustakuuemehe kõrval on mõni kirikuisand või hoopis kirikuemme?
M
mn  /   18:18, 20. apr 2017
Olen keskealine naine. Mu suurim unistus on, et mind valitakse aasta isaks
S
sünnita siis  /   14:39, 21. apr 2017
laps ja pärast seda tee soovahetusoperatsioon ja võidki saada aasta isaks, kaks ühes perekond.
I
ixoye  /   18:14, 20. apr 2017
Tõesõna, miks ei võiks üksikisa "Aasta Ema" olla? Liigume me ju sellise ühtse kõikesalliva, lubava, traditsioone rikkuva, perverssusi lubava ühiskonna suunas. Kui juba euroopa liidu riikide lasteaedades sunnitakse poisse roosasse riiutama ning tüdrukute mänge mängima ja tüdrukuid poiste omi, et ühtlustada ning kaotada sooerisusi, siis miks ei võiks üksikisa saada aasta ema tiitli- selle eest saaks euroopas kindlasti positiivse tagasiside ja tunnustuse.
I
ikka võib  /   16:43, 20. apr 2017
aga ainult kirikuisa
N
naera surnuks  /   17:20, 20. apr 2017
peapiiskopkat on ikka vanajumal kõvasti koputanud
E
eks ta ole...  /   17:21, 20. apr 2017
kirikuemadega on ju nii nagu on
T
to 14.19  /   17:26, 20. apr 2017
Väike poiss küsib emalt: "Emme, milline peab olema tõeline mees, kelle sarnaseks mina peaksin
muutuma?"
Ema vastab: "Laisk, seksikas, veini lakkuv, lapsi vorpiv ja perekonna eest põgenev."
Väike poiss; " Emme, ma tahan olla sinu moodi, sest sina oledki selline
J
Juku  /   16:26, 20. apr 2017
kas ema ei ole mitte see, kes on su sünnitanud ?
E
Ei tea midagi  /   22:23, 20. apr 2017
musta auku uuritakse praegu väga suure hoolega, loe ise Fortest.
!
!!!  /   16:26, 20. apr 2017
On kahjuks ka selliseid juhuseid, kus last või lapsi kasvatab isa üksipäini. Olles ühteaegu nii isa kui ema eest. Sel ajal kui lihane ema ringi seikleb ja seda õiget otsib.
N
nojahh  /   14:46, 20. apr 2017
Praeguse statuudi ja hindamismeetodi puhul tõesti, sest hetkel käibki hindamine mingi "ema" institutsiooni, mitte elava inimese ja tema tegude järgi. Institutsiooni saab loomulikult ka isale üle kanda, kui ta on abielus lapse võõrasemaga, või siis näiteks ka võõrasisaga.
K
klounidele  /   14:42, 20. apr 2017
Vanga ennustus täitub-hakake Allahi paluma.
M
Mari  /   14:21, 20. apr 2017
Väga tore, et Urmas Viilma sel teemal sõna võttis. Järjest rohkem jääb mulje, et traditsiooniline pere on midagi iganenut ning ongi täiesti normaalne ja aktsepteeritav, et täna elad ühe, homme teisega. Saad lapsed ühe ja siis teise mehega. Ja ongi siis selline minu-meie-sinu-lapsed perekond.
Ja kui Eesti Naisliit valib aasta ema, siis NEMAD otsustavad, millistele kriteeriumidele peaks väljavalitu vastama. Ja kullakesed, abielu ei iole tühipaljas "paber". Abiellumine näitab pühendumust oma partnerile ja perele. Sa oled otsustanud, et me läheme nüüd üheskoos edasi ja me oleme üksteisele toeks nii heas kui halvas.
Mina pooldan küll, et aasta ema peaks olema abielus ja eeskujuks oma lastele. Kodutundes on küllalt selliseid emasid näidatud, kes on oma lapsed saanud eri meestega, kuid ta oleks justkui suurepärane ema, kuna ta on sünnitanud 5 last. On või? Kuid mis väärtusi see pidev "uute" isade tutvustamine lastele annab?
Kui mõned tahavad Aasta Üksikema või Aasta Üksikisa valida, tehke siis oma autasu. Töötage välja kriteeriumid, leidke toetajad, ja laske aga käia. Kuid pole vaja teiste asju endale röövida!
P
Päevakoer  /   14:38, 20. apr 2017
kus nüüd see palju nõutud võrdsus on?! Naisteturvakodud,aasta ema?! Paljudes peredes seisab pere ja laste eest hoolitsemine rohkem isade õlul, sest emad peavad rohkem feministlikel üritustel viibima ning pikettidel plakatitega vehkima, aga see on nii tavaline, et ei tasu märkimist.
O
oh sind ja sinu elukogenematust  /   14:49, 20. apr 2017
inimesi lihtsalt jäetakse maha. oma peret. oma lapsi ... need emad. kes suudavad veel pärast hülgamist ja valu ja alandust ja häbi oma lastest inimesed kasvatada. on seda väärt. et neid austada. pole vaja siin Kodutunnet ja sildistamist. saa palun suureks. see on sinu enda huvides. sest 50 : 50 . ka sind end võidakse hüljata. pole maailmas sellist inimest . kes selle vastu kaitstud oleks. pole kunagi olnudki !
E
elukogemusega  /   15:38, 20. apr 2017
ja inimesi lihtsalt visatakse välja kui enam kasulik ei ole
O
oik  /   18:18, 20. apr 2017
Aasta Ema tiitel ongi ju mõeldud mitte keskmisele tublile emale vaid tunnustus emale, kes on suutnud kõigele vaatamata ka lisaks oma abielu koos hoida. Tiitel on ju üks ning milleks siis valida selline, kes kõigile kriteeriumitele ei vasta.
A
abielu kooshoidmine  /   18:36, 20. apr 2017
abielu kooshoidmine ongi naiste töö ja ei sõltu meestest üldse???
M
maakas  /   22:59, 20. apr 2017
aitäh "mari" , tore et ka nii arvad
K
Kelle sarnane tahaks olla  /   14:19, 20. apr 2017
Väike poiss küsib emalt: "Emme, milline peab olema tõeline mees, kelle sarnaseks mina peaksin
muutuma?"
Ema vastab: "Tugev, töökas, lapsi armastav ja perekonna eest hoolitsev ."
Väike poiss; " Emme, ma tahan olla sinu moodi, sest sina oledki selline
T
Tegelikult oli lugu hoopis nii  /   17:23, 20. apr 2017
Väike poiss küsib emalt: "Emme, milline peab olema tõeline mees, kelle sarnaseks mina peaksin
muutuma?"
Ema vastab: "Laisk, seksikas, veini lakkuv, lapsi vorpiv ja perekonna eest põgenev."
Väike poiss; " Emme, ma tahan olla sinu moodi, sest sina oledki selline
U
Urmas Viilmaale  /   14:19, 20. apr 2017
Parandusettepanekuks ei olnud võimaldada valida aasta emaks meest!
Te kasutate räiget demagoogiat ja see ei näita Teid targana.
Kui kirikule on samuti oluline, et lapsed kasvaksid tervetes peredes, siis palun esitage oma konkreetsed saammud:
1: kuidas tagada abielude säilimine
2. milliseid sanktsioone soovitate, et isad ei läheks oma perede juurest l'tsi lüües teiste naiste juurde
3. kui ükiskemad on olukorras, kus isa on jalga lasknud, tagada see, et "üksikvanema pers selavad lapsed" ei oleks kehvemates tingimustes.
Mula ja lollust on juba kiriku ja naisliidu poolt tulnud küllalt. Ootaks nüüd konkreetseid ettepanekuid.
U
upin  /   14:36, 20. apr 2017
Naisliidu AASTA EMA ON ideaal, sümbol. Valik on muidugi mõnevõrra juhuslik, sest ideaalseid emasid ja nende loodud perekondi on väga palju. See ei halvusta ühtki teist tublit ja ausat ema. Urmas Viilmaa tänitamise asemel võiksite lugeda kas Piiblit- kuigi see on väga raske lektüür - või muid raamatuid kristlike väärtuste kohta. Ehk minema kirikusse, piiblitundi ja kuulama seal, mida räägitakse. Lollusi?
V
Vanem  /   16:16, 20. apr 2017
Sõna ema tähendab et naine on lisaks kasvatamisele ka lapse sünnitanud , minu arust on Urmas Viilmaa jutt täielik jama. Ma ei tea ühtegi meest kes oleks lapse sünnitanud ja kui ta kasvatab lapse või lapsed üles on ta isa või ka kasuisa või ütleme vanem nagu Urmas Viilmaa soovitab aga emaks mehed ei saa. Olen ka üksikvanem ja ei kuulu nende naisliidu kriteeriumide alla ja ei tahagi nende tunnustust saan oma tunnustuse oma lastelt kellest olen toredad inimesed kasvatanud ja hea hariduse neile andnud
H
hmm  /   20:32, 20. apr 2017
to Vanem. Kas oled artikli ikka läbi lugenud või vaatasidki ainult pealkirja?
E
Eksite  /   11:53, 21. apr 2017
ema ei tähenda seda, et sa oled lapse sünnitanud, selles osas võib see olla kes iganes. Oluline ongi see, kuidas vanem oma last kasvatab ja hoiab, mitte see, kas see on ta lihane laps. Selles osas ma saan aru, kui räägitakse, et võiks ka nt lastekodude kasvatajaid esitada, kellel nt endal lapsi pole ja keda nt lapsed väga armastavad ehk siis need on inimesed, kes teise saasta (st teegemata töö) peavad heastama. See on mõtlemise koht. Samas siiski olen klaasikalise peremudeli pooldaja. Minu näite osas on ka muid tunnustusi olemas, mida ei pea kaude seostama aasta ema konkursiga. Selles osas pooldan, et ühiskond, et tervemaks saada, väärtustaks terveid perekondi, vaataks seda kui ideaali, mis sunnib inimest ka ise peeglisse vaatama, mitte et võib kõike teha, pinnapealselt ja ühiskond on süüid. Krt, ise tuleb ka vaeva näha, kui vaka, ego maha suruda, teha endaga tööd, et ennast tundma õppida, end jagada jne jne. See pole kristlik, vaid inimlik ja minu joaks täiesti normaalne, et iga inimene peaks olema või vähemalt püüdlema selles suunas. See inimene, kui saab sellise kasvatuse, pole ohtlik ei endale ega ka teistele.
  /   15:38, 20. apr 2017
" Urmas Viilmaa tänitamise asemel võiksite lugeda kas Piiblit- kuigi see on väga raske lektüür - või muid raamatuid kristlike väärtuste kohta."
Kas kristlikud väärtused on kuidagi erilisemad teiste kultuuride vaimsetest väärtustest, kus mehel lausa mitut naist? Või erilisem näiteks Jumalaemast: Kirik ülistab Neitsi Maarjat “ülemaks kui keerubid ja palju ausamaks kui seeravid” hoolimata sellest, et ta oli kõigest tavaline inimene. Kuid kui Jumal “ on vaadanud oma ümmardaja alanduse peale, nüüdsest peale kiidavad teda õndsaks kõik sugupõlved” (Lk1:48).
M
maakas  /   23:01, 20. apr 2017
Kas sa ei esine vales kohas ja ehk teeksid ise ettepanekuid
M
mmm  /   14:13, 20. apr 2017
Järgmine aasta valitakse aasta emaks must mees, kes indentifitseerib ennast kui aasialasest naine.
T
Tiiger  /   14:09, 20. apr 2017
Halloo, aasta isa tiitel antakse ka välja! Novembris, isadepäeval, praegu on aga teema maikuu, emadepäeva....
D
das  /   18:20, 20. apr 2017
Aga äkki ongi aeg euroopa liidu tavade ja soovitustega oma ühiskonna samale rajale lükata ning aasta emaks valida tubli üksikisa ning aasta isaks tubli üksikema. Kindlasti saaks see sündmus euroopast positiivse kajastuse ning kes teab äkki saab ka mõne miljoni euro toetusraha järjekordsete traditsioonide lõhkumise ning perverssuste promomiseks.
S
siis oleks vastupidi  /   13:57, 20. apr 2017
Aasta emme ei oleks emme vaid oleks aasta issi
  /   13:55, 20. apr 2017
Hea kommentaar Viilma poolt. Kui lollus, siis täiega!
  /   14:19, 20. apr 2017
Ei ole tõest vahet kas ema on emane või isane, laps õpib soole omast käitumist ikkagi samast soost vanemalt.
-
-/-  /   16:05, 20. apr 2017
See õpitav "soole omane käitumine" ongi tänapäevaste probleemide allikas. Kogu bioloogiliselt vajalik sookäitumine tuleb aga geenidega kaasa.
  /   13:54, 20. apr 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
  /   14:03, 20. apr 2017
Kas keegi artiklit ka luges või tulistate pelgalt pealkirja järgi?
K
Kas aasta vaimulik  /   13:52, 20. apr 2017
võiks olla imaam või krishnaiid?
  /   14:20, 20. apr 2017
Ma pakuks šamaani aasta vaimulikuks.
J
Johanna  /   13:44, 20. apr 2017
Kes või mis on Aasta ema?
Aastas on teatavasti 12 kuud, need võiksid olla justkui "aasta lapsed". Aga kes/mis kvalifitseerub aastal emaks-isaks? Räägitakse tiigrist, draakonist jne. Ühesõnaga, aasta ema ei teatagi, kindlasti ei
saa selleks olla inimene. Mida ei ole võimalik mõõdistada ja võrrelda õiglaselt, seda ei ole vaja teha.
IgaIgale inimesele, enamuses, on oma ema kõige parem ema.
Sama hästi võiks arutada, kellel on aasta parim koer või triikraud.
  /   14:06, 20. apr 2017
mõned asjad on lihtsalt sümboolsed. Mõtlev inimene saab aru, et see tiitel ei tähenda nagu oleks teised emad halvad (on ka selliseid muidugi). Pealegi on võimalus esitada oma kandidaat.
I
isane isa  /   13:35, 20. apr 2017
proovigu keegi mingi emaks kutsuda
I
ISSAND INIMESED, KAS TE TÖÖD EI PEAKS TEGEMA,  /   13:45, 20. apr 2017
KOGU AEG AJATE MINGIT MÕTTETUT JAMA JA RAHA JOOKSEB. TEHKE TÖÖD!
V
vaba päev  /   17:57, 20. apr 2017
ullikene, see on ju puhas meelelahutus
M
ma juba ammu ootasin, millal jamaks läheb  /   13:33, 20. apr 2017
millal kaob ära emadepäev ja isadepäev. sest neid ju ei ole vaja. on sooneutraalsed vanemad ja lapsed. no mõned lapsed on natuke teistsugused, aga las nad olla. ja eirinevad saavad järglasi ja samagusused ei saa. aga vahet sel on?
ühesõnaga, kõik üks hall mass, ei meest ei naist, ei poissi ei tüdrukut. lihtsalt keegi kusagil on.
kõik üks kosmiline tolm.
A
Arusaamatu  /   13:30, 20. apr 2017
Miks küsida kas aasta ema võiks ka olla isa, kui meil on ju aasta isa tiitel täiesti olemas? Küsimusi tekitab hoopis, et miks ei või aasta isa või ema olla üksikvanem.
P
Päevakoer  /   14:47, 20. apr 2017
Ja kui siis aasta (üksik)ema ja aasta (üksik)isa ennast altari ees paari laseks panna ning ühise perena ühte sammu astuks ning kirsina tordil aasta perekonna tiitli napsaks! Issand kui ilus see oleks. Tipp oleks kui tegemist oleks samasooliste pagulastega!
P
Püevakoerale  /   15:39, 20. apr 2017
Suurepärane mõte!
Nii see peakski olema. Näen juba vaimusilma kuis nad kõik ühtse perena käest kinni päikesele vastu astuvad. Pisikesd võiks süles olla ja natu suuremad emmel issil käest kinni.
L
Lahendus on käegakatsutav  /   13:29, 20. apr 2017
Kui issid sünnitama õpetada, siis saavadki neist automaatselt emad. Mida siin mõelda.
Samaks olen üllatunud lgp. peapiiskopi suust sellist rumalust kuulda.
A
Ausalt   /   13:27, 20. apr 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
H
HÄSTI...  /   13:46, 20. apr 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
A
Ausalt  /   13:56, 20. apr 2017
Siiri oviir, sina ise või?
  /   14:11, 20. apr 2017
Sina, vaeseke, loe 13:46 kommentaar pealkirjast alates läbi, siis ehk saad aru, et läksid omadega rappa.Loe, mida suurelt ja punaselt on pealkirjas kirjutatud. Oi kui piinlik. ausalt.
S
Sotsionovski  /   13:27, 20. apr 2017
Pole hullu kui jõuan soovahetuse ära teha, siis järgmiseks aastaks saan aasta emaks kandieeritud. Vaja vaid korra passilauast läbi käia ja teha registris sugu M->N muudatus.
S
skeptiline  /   13:20, 20. apr 2017
Määrus määruseks ja reglement reglemendiks, aga see, mille alusel ühtes ema ja vastavalt isa valikul isa hinnatakse aast-nimetuse vääriliseks, on mitte niivõrd ühe vastava tunnusega indiviidi esiletõstmine teiste hulgast kui teiste kõrvalejätmine. Täiesti veendunud olles, et enamik emasid, kes väsimatult työötavad ametis, hoolitsevad laste eest ja korras kodu eest, hooldavad võib-olla ka ahigeid pereliikmeid - nad kõik on väärt oleka 'Aasta inimesed* ja mitte ainult 'aasta', vaid ülde Inimesed, suure algustähega.
Praegu on kena vaadata küll ilusaid kõnesid, vaiba/salli kinkimist ja lillede jagamist, kuid kõik need, kes vaatavad, on sageli kandnud suuremat või sama suurt vaimset ja füüsilist pinget kui aasta aunimetatu. Piisaks emadepäevast, isadepäevast, vahest ka lisaks naiste/neidudepäevast. Või ka inimene-olemise päevast: Päev lugupidamise avaldamiseks neile, kes väärivad tõepoolest inimese nime igas mõttes.
Moodne emadepäev, kus ema võib olla ka tänases maailmas soo poolest isa, on absurdiminek,
S
segaduses maamees  /   13:17, 20. apr 2017
Kui isad sünnitama õpetatakse, saavad neist automaatselt emad ja pilt läheb eriti segaseks
Sama segaduse võib tekitada pulli- ja lehma määratlusel.
Poleks muidugi osanud arvata, et peapiiskopi suust sellist rumalust kuulma peab.
A
Ato  /   13:17, 20. apr 2017
Kulla Urmas Viilmaa, eesti on muudetud lit.side vabariigiks. On sageli tulnud välismaalastele anda selgitusi küsimuse peale, et miks teil nii palju prostituute on, kuna naised on riides ja käituvad nagu prostituudid. See on rahva üks hävitamise viise.
  /   11:39, 21. apr 2017
MV? äkki siis lõpetaks ära selle ameerika evangelistide siia vedamise
M
minu...  /   13:13, 20. apr 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
M
Madis  /   16:24, 20. apr 2017
midagi nii rumalat ei ole ma varem lugenud.
I
irw  /   13:06, 20. apr 2017
kas juuduijumala teener on hulluks läinud?
S
saad ju aru küll   /   13:48, 20. apr 2017
ta ongi irooniline
  /   14:13, 20. apr 2017
sa näed ju, et enamus kommenteerib pealkirja põhjal, artiklit ei loe ja siis ei saa ka aru, mida viilmaa ütles.
K
kapipapi  /   12:57, 20. apr 2017
omod ehk.
L
loomulikult!  /   12:55, 20. apr 2017
ema võib olla isa ja isa võib olla ema, mingit vahet ei tohi teha, see oleks diskrimineerimine.
M
Maša  /   13:24, 20. apr 2017
Loodan, et öeldud on iroonia varjundiga?
L
Lugeja  /   12:54, 20. apr 2017
Aasta isa tuleb valida siis 8000 üksikisa seast.
H
heheheheheheheheeeeee....  /   12:52, 20. apr 2017
Kas peapiiskopiks võib olla ka imaam? Selles on tegelik küsimus.
K
Kersti  /   13:25, 20. apr 2017
See on üks parimaid küsimusi siin kommentaariumis.
N
Nojah  /   12:46, 20. apr 2017
Aasta ema peab olema ema, aga tuleks eraldi valida aasta isa.
A
aasta  /   12:45, 20. apr 2017
isa ju ka valitakse.
S
selge   /   13:30, 20. apr 2017
aga kas isa ei võiks olla ka ema ?
T
to selge  /   14:38, 20. apr 2017
kui ta ise sünnitab, siis võib küll!
O
Oraakel  /   12:40, 20. apr 2017
Eks see "neitsi" maarja oli kah paras tegelinski. Sai kuskil külapääl kotid taha ning mis imet. Miks siis üksik ema "neitsi" maarjast erinev on?
M
Maarja  /   13:38, 20. apr 2017
oli Joosepi kaitse all ja ta ei käinud kuski külapääl, vaid teda külastas tuvi. Siin see erinevus ongi.
A
Aasta ema  /   12:36, 20. apr 2017
sobib küll uue euroopaliku peremudeli puhul, kus lapsel on kodus issi + issi või emme + emme. Väga kristlik ju ja wärki.
I
issi ja issi....emme ja emme  /   12:56, 20. apr 2017
peremudeli eest kirik seisabki...
ikka nunna ja mungakloostrid eraldi peremudel.