Järjest enam peresid on tõsistes raskustes järeltulijate eest lasteaiakohatasu maksmisel. Mitmesugustel põhjustel ei suudeta seda täies ulatuses tasuda või soovitakse maksepikendust. Ja need pole sugugi inimesed, kes oma lastest ei hooliks või oleksid sotsiaalsete probleemide küüsis.

Kohe kaduv palgatõus

Tõsiasi on, et Eestis keskmist palka saavad pered tulevad vaevu ots-otsaga kokku ning lasteaiatasu moodustab arvestatava osa nende väljaminekutest. Samas peab laps seal käima, kui vanem tahab töötada ja raha teenida. Nokk kinni, saba lahti, sest paljud emad-isad arvutavad väga hoolega, kas neil oleks rahaliselt kasulikum lastega kodus olles hoida lasteaiatasude pealt kokku või minna tööle ning suur osa sissetulekust iga kuu lasteaiakoha eest ära maksta. Kuid alushariduse spetsialistid kinnitavad, et lasteaias käimine on väga tähtis, seda eelkõige mudilaste sotsiaalsete oskuste mitmekülgseks arenemiseks. On vaja, et laste alushariduses osalemine muutuks kõikidele peredele taskukohaseks.

Lasteaedasid peavad üleval omavalitsused ja nende võimekus on väga erinev. Lasteaiatasu koosneb kahest osast – koha- ja toidutasu. Loomulikult lisanduvad väiksemat sorti nii-öelda annetused, mida kogutakse lapsevanemate algatusel õppekavavälisteks üritusteks. On eraldi teema, kas see on vajalik ja mõistlik. Liiati kui see paneb ebamugavasse olukorda vanemad, kellel on vähem võimalusi.

Paradoksaalsel kombel on kohatasu kõrgeim kahes suurimas omavalitsuses Tallinnas ja Tartus, olles seotud miinimumpalgaga, ehk kui viimane tõuseb, suureneb automaatselt ka kohatasu. See on inimeste narrimine – saad palgale natuke lisa, aga maksad selle kohe lasteaiamaksuks ära. Väiksemad omavalitsused suudavad kohatasu hoida mõistlikul tasemel.

Lapsele tasuta lõuna

Koolilapsed saavad juba aastaid tasuta lõunat süüa. Paljudes koolides ka juba hommikusööki. Lasteaedade toidu hind on aga tõusuteel ning nad kehtestavad ise selle päevamaksumuse. Tallinna linnas näiteks kõigub söögi hind 1,3-2,4 euro vahel. Julgen öelda, et 20sendine vahe ei tähenda reeglina märksa paremat toidu kvaliteeti, vaid asutuse suutlikkust toitlustamisega hakkama saada.

Kvaliteetne soe toit peaks olema iga lasteaialapse õigus, mitte võimalus. Tasuta söök tooks kindlasti lasteaeda lapsed, kes jäetakse koju kokkuhoiu pärast. Lasteaiatoidu kvaliteeti reguleerivad õigusaktid ja seda kontrollitakse hoolikalt. Seega on tagatud, et lapsed saavad seal sööki, mis sisaldab kõike vajalikku. Seetõttu on eriti tähtis, et seda saaksid süüa eelkõige vähem kindlustatud perede lapsed, kes ei saa kodus ehk nii kvaliteetset toitu.

Omavalitsusel on lasteaeda kallis üleval pidada ja muidugi on osaliselt õigus neilgi, kes ütlevad, et tasuta lõunaid pole. Mis aga oleks tähtsam kui terved ja rõõmsad lapsed? Kahjuks on lasteaed muutumas osa perede jaoks luksuskaubaks ja seda tuleb kiiremas korras muuta. Nii kasutabki juba mitu omavalitsust ühe kuu kaupa kohatasuvabastust. Näiteks kui pere tahab minna paariks nädalaks puhkama, saavad nad selle kuu aastas kohatasuvabaks. Usun, et see aitab neil lahendada teisi, palju elulisemaid probleeme. Tasuta toit oleks aga veelgi parem algus.

Jaga artiklit

4 kommentaari

L
Lugeja  /   17:39, 20. apr 2017
Aga need emmed ei viitsi ju lastele normaalset süüa kodus teha.Viinerid soojaks ja hea küll.Küll tänapäeva vanemad tahaks et riik nende laste pealt kõik kinni maksaks,Ainult üks virin käib.Lapsi tuleb niipalju teha kui suudetakse kasvatatd ilma igasuguste toetusteta, Lihtsalt lapsed tehakse valmis siis visatakse üle lasteaia ukse las seal toimetab nendega õpetaja jne. Tuleb ise ka vaeva näha oma laste eest.Palju on ka neid vanemaid kes ei hädalda. Suvel emmedel puhkus laps viiakse 10 lasteaeda ja ise randa päevitama siis viimane minut tullakse järele.Ka need lapsed vajavad puhkust mitte ainult emmed.Paljud on oma lapsed kasvatanud ilma toetusteta ülesse ja nendest saanud tublid inimesed.Pole ka paljudel koolilõunad tasuta olnud vanemad maksid ikka kinni.Lasteaeda on kogu aeg abistatud pole neid rahasi sellel asutusel kunagi küllaga olnud.Ei virisetud.
N
noo  /   21:11, 19. apr 2017
niikaua kui lastel pole valmisõigust asjad ei muutu. Vaat kui laps saaks omavalitsuse valimistel osaleda poeksid tegelased kasvõi nahast välja, et vanematele ja lastele meeldida.
Teiseks, alusharidus pole vaid omavalitsuse vaid ka riigi probleem. Sellesama, mis ei suuda isegi tulumaksutagastust pere esimesele lapsele tagada.
Heal tasemel ja kõigile kättesaadav alusharidus, lgp valitsus ja omavalitsused, on tuhat korda etem kui igat masti talendid koju ja positiivse muutumise kampaaniad.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis