rehabiliteerimisplaanide koostajatele/ 19. aprill 2017 08:37
Olin Haapsalu taastusravi haiglas pikka aega. Sealsed treenerid ja kasutatud meetodid haigete raviks on väga head. Patsientide paranemissoov ei tarvitse aga põrmugi hea olla. Insuldi läbi elanud paksuke tädi tuleb trenni. Liigub juba ise, aga justkui tahaks veel paremini liikuda. Treener ütleb: heidad siisa matile selili (matt on pingi peal, sest põrandalt ei saaks haige veel üles) ja teed 10 korda jalatõsteid. Kui jõuad, siis algul kaks jalga korraga, kui ei jõua, siis tõstad ainult ühte jalga. No selline tüüpiline kõhulihaste harjutus. Siis tuli treenerile telefonikõne. Seni kuni ta patsiendi kõrval seisis, too vähemalt liigutas veidigi jalgu, nagu treener selja pööras, nii ei teinud ta enam ühtki liigutust. Lesis selili pingil. Selline trenn on mõttetu! Niimoodi kulutatud raha ei anna resultaati. Mina tegin näidatud harjutusi kodus ja teen neid ka praegu. Mulle pole enam mingit REHA vaja. Paljud nende REHAde soovijatest tahavadki ainult teenuse teist poolt, tasuta süüa ja et ise ei peaks kodus midagi tegema. No puhkus ju seegi, aga seda ei peaks ilmselt haigekassa rahadest doteerima. Kuidagi peaks hindama ka inimese enda valmidust rehabilitatsiooniga mingi tulemus saavutada. Ühe tuttava käest küsisin: no mida Sa sinna Maarjamõisasse jooksed juba 10. korda trenni tegema. Iga kord maksad sõidu peale kokku 2 eurot. Vastus oli: esiteks on vaheldus, teiseks ei viitsi ise kodus ennast kätte võtta ja plaani järgi lihtsalt peab kodust välja tulema. Minu meelest polnud tal suurt häda midagi. Inimesed lähevad järjest mugavamaks ja tundub, et need, kellel on liikumisvõime parem ja kisa kõvem pääsevad ka rehabiliteeruma. Need, kes on haiged, ei jõua kuhugi minna ja võidelda ja kui perearst või sugulased nende eest ei seisa. Siis nad ei saagi muud, kui heal juhul uue REHA plaani. REHA jagade jaotamisel peaks tegema selge soti: kergemate juhtude korral - käisid esimesed kaks trennis ära, said oma harjutused ja teed neid ise kodus edasi! Raskematel juhtudel tuleks koostada täpsem ja pikaajalisem plaan. Need, kes kusagil hotellis nädal otsa REHA teenust saavad, (mingi omaosalus oli äkki ka?) koos massaaži, ujumise, sauna. toidu jm - ma ei saa üldse aru, kuidas see rehabilitatsiooni alla kuulub? Need inimesed, keda mina olen hotellis näinud, on valdavalt terved. Mõnel on olnud liikumine raskendatud. Kas tõesti peab riik niisuguse "ravi" peale oma raha kulutama? Samas jäävad teenusest ilma need, kellele seda on tõesti vaja. Mõtlemise koht, lugupeetud ametnikud ja minister. Kui uusi plaane hakkate tegema, siis püüdke vanade plaanide vigadest õppida ja kogu süsteemi puudused ja erinevad kulukohad endale selgeks teha. Ei ole mõtet jälle mingi pooliku variandiga välja tulla.
Teil on küll rehabilitatsioon ja taastusravi ühes potis,ise te ka aru ei saa,mis ja milleks. Aga kommenteerima kange. Esiteks tehke omale selgeks,mida need tähendavad. Ja massazi te kohe kindlasti ei saa nende rahade eest ei kummastki. See on tasuta ainult teatud arv kordi insuldi korral.
peamine on rehabilitatsiooniplaanide koostamine,mis maksab 800eur Muidugi ei jää nende vorpimisest raha üle rahva taastusraviks. Ja miks on hinnad nii erinevad ? Akuuthaige nõuab suurimaid kulusid-uuringud,analüüsid,ravimid,eriarstide konsultatsioonid,hooldus Aga voodipäev on 2.50 ja sedagi vaid 10 päeva Aga taastusravis on päeb üle 6 euro,samuti hooldushaiglas Seetõttu kipuvadki inimesed puhkepäevadewl ja õhtutundidel läbi EMO-de haiglatesse Lihtsalt ütled,et oled maalt,koju ei saa ja pannaksegi haiglasse Peaks olema nii,et kui ravi ei vaja,vaid vedeled sotsiaalsetel näidustustel,hakkad maksma, Vaid raha paneb siin riigis asjad paika
kui leiutajaid, lammutajatest rääkimata. Vanade eestlaste tarkusest ei peeta lugu - enne ära sülita vana kaevu, kui uus valmis pole. Kui üldse on viisakas kellegi tehtule sülitada - on lastetoa ja (enese)kasvatuse küsimus...
Mulle pakkus arst taastusravi alles 4 aastat peale õnnetust,siis kui ma juba niigi jalul olin.kus ta enne oli?????? Õnneks on eestis spordiarstid ja massöörid,kes mu kõndima panid,kusjuures aastaga ei tarvitanud enam karke.ja praegu ainult pikemal teel on
Usun, et nii patsiendid kui ka riigimehed, kes arutavad nüüd rehabilitatsiooni kättesaadavuse üle ei saa päris hästi aru, mis on rehabilitatsiooniteenuse eesmärk ja vahendid. Rehabilitatsioon ei ole taastusravi! Haigekassa rahastab taastusravi ja taastusravi on RAVITEENUS! Sotsiaalkindlustusamet rahastab rehabilitatsiooniteenust. Rehabilitatsioon on eelkõige SOTSIAALTEENUS mida osutatakse individuaalse rehabilitatsiooni plaani alusel. Lugemist: https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/puue-ja-hoolekanne/sotsiaalne-rehabilitatsioon#Missuguseid%...
miks ometi nüüd puhuti see asi nii suureks.see taastusravi järjekord on aastaid selline olnud.kes ees,see sai taastusravile plaani järgi.see raha on alati otsa saanud kohe aasta algul.see asi on ammu mäda.kui hakatakse plaani tegema,siis see rahasumma on kaunis suur,aga kui plaan valmis saab,siis see summa on nii kokkukuivanud,et selle eest saad natuke massaazi või võimlemist.enamuse rahast neelab reh.plaani tegemine.sama on ravimite kompenseerimisega,apteegid tõstavad hindu ja siis haigekassa kompenseerimine ka kasvab.kas ühtegi kontrolli ei ole,kes selles ussipesas korra majja lööks.olid ju ajad,kui haigekassa raha jäi üle,seda kasutati kuhugi mujale,kas ongi jätkuvalt seda auku lappima jäädud.see kõik ei ole sündinud üle öö.see on kõik eelmise valitsuse saast,aga meie riigis ju keegi millegi eest ei vastuta,v.a.savisaar.
Ja peale kõike seda keegi imestab, miks eestlased on nii õnnetud. Isegi, kui sa jõuad sellesse haiglasse, kas sellest on tolku? Raha ju ei ole, et midagi sinuga teha. Ei ole raha nendele, kes eluaeg maksid makse!
Riikliki tasuta on alati kallim. Kuna puudub konkurents ja on palju mitte patsiendiga tegelevaid töötajaid. Ja kuna püüdakse kontrollida hindu tekib defitsiit.
aga mikserisl jätkub alatust kekata, et andsime 130 miljonit keskaegsete kommetega affideIe. kreeka pensionäridest rääkimata, kellele me pensioni maksame.