Maailm

PUTINI KOSMOSEROBOTIST SAI SÕDUR: paugutab, püstol mõlemas käes (8)

Õhtuleht.ee, 18. aprill 2017 04:00
METALLIMÜRAKAS FEDOR: Tulistamisega saab ta hästi hakkama.Foto: Kaader Rogozini Twitteri-klipist
Venemaal on kava järgi 2021. aastal kosmosesse lennutatav robot juba autosid juhtinud ja õppinud tuld kustutama, kuid nüüd tviitis asepeaminister Dmitri Rogozin, et küberkosmonaut suudab püstolit mõlemas käes hoides tulistada kiiresti ja erakordse täpsusega. "Raudse iseloomuga Vene lahingurobotid," kirjutas Rogozin läinud reedel.

Samas lohutas ta veidi hiljem, et robotist nimega FEDOR ei saa uut Terminaatorit, seda ja tulevasi kolleege saab edukalt kasutada kõikvõimalike ülesannete täitmiseks tsiviilvaldkonnas. Esimese praktilise ülesandena peab FEDOR üksi kosmoses hakkama saama eeldatavasti 2021. aastal algavas lennus. Edasised plaanid on suuremad. Teadurid rõhutavad, et inimesest kosmonaudi tund avakosmoses maksab kaks kuni neli miljonit dollarit ning seetõttu võib ja peab jätma tulevikus lihtsamad rutiinsed ülesanded robotite hooleks. Seda enam, et neil pole hirmu paljude asjade ees, mis võivad inimese tervisele ränka kahju teha.

Roboti arendajate algne idee oli luua küberkompleks päästetegevuses kasutamiseks, kuid projekti edenedes hakati mõtlema, mis kasu võib temast olla kosmosevallutamises ja FEDORiga tegelevad teadurid ei välista vastupidi Rogozinile, et seda masinat võib edukalt kasutada ka lahinguis. Sõdimine Süürias tõestas, et metallmeestest võib lahinguväljal kasu olla, kinnitavad nad. Tulistama õpetati FEDOR küll eeskätt seepärast, et lisada veel üks oskus tema tarkusevarusse. Uksi oskab ta juba lukust lahti keerata, seina auku puurida, elektripirne vahetada jne.

"Putin kavatseb koloniseerida Kuu robotite abiga," kirjutavad Briti ajalehed. "Loodame, et 2021. aasta kosmoselend läheb korda ja FEDOR saadetakse meist nii kaugele kui võimalik," kirjutab portaal dailydot.com.

FEDOR on üle 180 sentimeetri pikk, kaalub 106–160 kilogrammi olenevalt lisaseadmetest. Tõstmises jääb ta küll inimesele tublisti alla – praegu suudab sikutada vaid 20kilost kangi, kirjutab Daily Mirror.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee