EI LOOBU VÕITLUSEST: Mihhail Hodorkovski läheb küll liikumise Avatud Venemaa juhi kohalt erru, kuid ei kavatse loobuda võitlemast Putini, tema sõprade ja korruptsiooniga. Foto on tehtud äsja Saksamaal.Foto: AFP / Scanpix
Tõnis Erilaid 17. aprill 2017 04:00
Tallinnas pühade ajal peetud poliitiliseks jõuks muutunud Avatud Venemaa konverentsil teatas Mihhail Hodorkovski, et ta paneb maha selle organisatsiooni juhtimise, aga kavandab suuraktsiooni, sundimaks Putinit loobuma uuesti presidendiks kandideerimast. Tallinnas täpsustatigi idanaabri juures 29. aprillil korraldatava suuraktsiooni "Kõrini!" korraldamist.

Naftafirma Jukos asutaja, miljardäriks saanud ja seejärel Venemaal aastaid vangis istunud Hodorkovski elab Inglismaal. Väidetavalt olla ta ennetähtaegse vabastamise eest Vladimir Putinile lubanud, et ei hakka poliitikat ajama. Fondi Avatud Venemaa asutades mõtles ta põhikirjaliselt teaduse, hariduse ja kultuuri arendamisele Venemaal, kuid paratamatult muutus nii fond kui ka Hodorkovski ise järjest murelikumaks poliitikas, mida Putin oma meeskonnaga ajab. Nii otsustatigi mullu sügisel Helsingis peetud kongressil muutuda poliitiliseks liikumiseks.

Hodorkovski soovitas tagasiastumisest teatades toetada Moskva linnapea valimistel üht opositsiooni juhtfiguuri, endist riigiduuma liiget Dmitri Gudkovi ja tuleva aasta presidendivalimistel Aleksei Navalnõid.

Avatud Venemaa uueks juhiks valiti Tallinna konverentsil Gudkovi endine abi Aleksandr Solovjov, kes astus liikumisse ühe agarama opositsionääri Vladimir Kara-Murza noorema kutsel ja tegutses viimasel ajal Avatud Venemaa ettevõtmiste koordinaatorina. Hodorkovski ütles, et hakkab arendama suhtluskanaleid Venemaa ja maailma üldsuse vahel, kuid Avatud Venemaa tegevdirektor Timur Valejev selgitas, et tal jäävad alles ka kõik võimalused Avatud Venemaa tegevust suunata. 

29. aprilli suuraktsioon "Kõrini" 

Tallinna konverentsil tehtud avalduses märkisid osalejad, et Vene võimud on lõplikult loobunud rahvast kuulamast ja nägemast. Pole võimalik ega vastuvõetav, et juba neljandat korda valitakse presidendiks üks ja sama inimene. Putinilt tuleb nõuda, et ta järgiks Venemaa konstitutsioonis kirja pandud võimude vaheldumise printsiipi ja loobuks kandideerimisest.

Venemaa internetiportaali RBK andmeil tegid korraldajad ettepaneku kirjutada internetis ette antud blankettidele Putini nimele pöördumine, et ta loobuks kandideerimast tuleva aasta presidendivalimistel ja lõpetaks oma poliitilise karjääri, võtmata vastu ükskõik mis kohta tulevases valitsuses. Kirjale võib lisada iga inimese isiklikke nõudmisi ja teatada rahulolematusest Kremli poliitikaga ja seejärel saata oma läkitus presidendi vastuvõturuumi. Neid on kõikjal Venemaal. Igas paigas otsustavad ürituse koordineerijad ise, kas kirjade üleandmisega ühtaegu toimuksid piketid või meeleavaldused. Moskvas näiteks kavandatakse rongkäiku Slavjanski väljakult presidendi vastuvõturuumi juurde Iljinka tänaval.

Tegevdirektor Valejev rõhutas, et Avatud Venemaa ei kutsu inimesi üles rahutustele, kuid: "Meil on kõrini presidendist ja tema sõpradest. Oleme tüdinud jälgimast, kuidas paljud inimesed hirmust kaotada töö, saada visatud tänavale, on valmis leppima olukorraga, milles nad elavad." Tema sõnul tuleb presidendi vastuvõturuumides kõik kirjad registreerida ja juhul, kui kiri on varustatud saatja aadressiga, nõuab seadus, et sellele tuleb vastata kuu aja jooksul. 

Hulk avaldusi meeleavaldusteks 

Konverentsi alguseks oli juba teada, et avaldused meeleavalduste korraldamiseks on juba võimudele üle antud peale Moskva ja Peterburi ka Tomskis, Kirovis, Pihkvas, Voronežis, Novosibirskis, Krasnodaris, Permis ja mitmel pool mujal. Võimude vastust polnud veel teada.

Tegelikult teatas Hodorkovski selliste marsside võimalikest korraldamistest kohe pärast Aleksei Navalnõi algatatud korruptsioonivastaseid meeleavaldusi, mis veeresid üle kogu Venemaa. Kohe pärast neid ilmus Hodorkovski Facebooki lehele Vladimir Putini foto "Kõrini! 29.04.2017".

Mõni Venemaa politoloog on portaalile RBK öelnud, et nad kahtlevad Avatud Venemaa aktsiooni edus. "Navalnõi leidis konkreetse teema, inimese (Dmitri Medvedev), keda hiigelkorruptsiooni süüdistusega rünnata. Avatud Venemaa aktsioon on ebamäärase teemaga, lihtsalt Putini vastu," arvas politoloog Igor Bunin.

Avatud Venemaa on aga oma edus kindel. "Me kutsume ju tänavaile kõiki, kel on kõrini sellest, et võim ei vahetu. Kõiki, vaatamata nende endi poliitilistele veendumustele," ütlevad liikumise esindajad.

Samal teemal

Kommentaarid  (63)

T.Mets 6. oktoober 2017 19:31
Miks seda suurvarast üldse Eestisse lasti. Järelikult on see jünkidele vajalik-kirub Putinit ja õõnestab Venemaad
Hodorkovski.... 18. aprill 2017 16:00
....on Kristiina Ojulandi suur sõber- kutsus teise isegi oma koju õhtusöögile nagu ta ühes Fb grupis uhkusega mainis!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS