Foto: Teet Malsroos
Õhtuleht.ee 16. aprill 2017 17:37
Eesti vabariigi 100. aastapäeva ürituste avalöök sai antud päikselises karges ilmas, kahe kubermangu piiril rahvamatkaga. Sajandi läve ületamine on nii inimese kui ka riigi elus kindlasti erakordne ja väärilist tähistamist vääriv sündmus. Nii on ka Eesti riigi juubeliks ette nähtud 24 miljonit eurot sedavõrd aukartustäratavalt suur summa, et paneb muretsema – ega me ikka pidutsemisega liiga üle pinguta? Kui pidevast juubelijutust tekib tüdimus juba enne juubeliaasta ametlikku algust, siis pole tark neid ohu märke tähelepanuta jätta.

Karisid on teisigi, üks selline kerkis esile peaminister Jüri Ratase sõiduga Peterburi, mil ajaloost tuntud vana sündmuse tänapäevane interpreteerimine võib tekitada teravaid lahkarvamusi. Nii võib kergesti juhtuda, et sünnipäevalauda istumise asemele keevad üle hoopis poliitilised kired ning suurest juubelist võib saada mitte ühiskonda ühendav, vaid eri leeridesse lahterdav üritus. Ka peaministri sõidul oli ennekõike sisepoliitiline maik man, kui Ratas püüdis kriitikute hinnangul anda sellega signaal Keskerakonna venelastest valijatele. Valimiseelsel ajal on sellistest kiusatustest hoiduda teadagi raske, seda enam, kui nähakse võimalust teha varjatud valimispropagandat riigi juubeliks ette nähtud raha eest.      

Kuigi suurem osa üritusi on praeguseks vähemalt paberil juba paigas, saab vajadusel rõhuasetusi muuta, vältimaks olukorda, kus rahva jaoks on ette nähtud vabas õhus matkamine ning juubel kulmineerub valitud riigiametnike kitsa ringi peoks. Tähtis on tekitada tunne, et see on meie kõigi pidu, kus pole poliitilist ärapanemist, kus pole kohta valimispropagandal, kus keegi ei tunne end kõrvalejäetuna.  

Samal teemal

Kommentaarid  (18)

ennustus 17. aprill 2017 23:15
Ühtehoidmine muidu laulupidude ajal.EV 100.aastapäeval ehk on peale laulupeo solidaarsustunne tugevam
Tule taevas appi! 17. aprill 2017 17:37
Polegi muud enam kui pidu! Mida vaesem riik ja rahvas, seda uhkem ja pikem pidu. Teeks õige vahelduseks tööd... Teeks natuke rohkem ja aitaks meie abivajajaid. Paneks pidustusteks planeeritud summad kokku ja teeks midagi nende heaks, kes ise ei suuda. See oleks päriselt Eesti jaoks.
to tule taevas appi 17. aprill 2017 22:42
Õige jutt,maal on üksikuid vanu inimesi,kel oleks vaja katust kõpitseda,ahju parandada,uueks talveks küttepuid kuuri laduda.Paljukirutud ,,okupatsiooni '' ajal aitas kolhoos-sovhoos oma vanu inimesi,nüüd saab lohutuseks telekast kuulata kersti hurraakõnesid.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS