Maailm

Austrias käib tuline arutelu islami lasteaedade üle (36)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 16. aprill 2017 13:56
Moslemitest naised kõnnivad oma lastega mošee poole.Foto: JOE KLAMAR
Uuring, mis näitas, et Viinis asuvad islami lasteaiad aitavad kaasa ühiskondliku lõhe tekkele, on Austrias ägeda arutelu tekitanud.

Uuringu autor on Viini ülikooli professor ja Türgi päritoluga austrialane Ednan Aslan, vahendab Inquirer.

Aslan usub, et vähemalt veerandit lasteaedadest juhivad grupid, kes levitavad konservatiivseid islamistlikke vaateid nagu salafism, või organisatsioonid, mille jaoks ei ole religioon ainult inimese privaatne asi vaid ühiskonnast ja poliitikast lahutamatu osa.

''Vanemad saadavad oma lapsed asutustesse, mis tagavad lastele islamikeskkonna ja õpetavad neile suurasid(peatükke Koraanist). Nad ei tea, et sellega lõikavad nad oma lapsed multikultuursest ühiskonnast ära,'' rääkis Aslan.

Eelmisel aastal avaldatud uuring on saanud palju tähelepanu Pariisi ja Brüsseli terrorirünnakute valguses, kus olid kurjategijateks Euroopas üles kasvanud moslemid. Paljud seavad Aslani uuringu selle läbi viimise meetodi pärast kahtluse alla.

Ajakiri Bieber, mis käsitleb vähemusrühmadega seotud teemasid, saatis moslemist reporteri saladuskatte all asja uurima. Reporter käis 14 islami lasteaias kui ema, kes oma pojale lasteaiakohta otsib.

Ta ei leidnud tõendeid, mis toetaksid Aslani väiteid, et lasteaedades kasvatatakse väikseid salafiste või, et lasteaedades ei oleks lastel lubatud laulda(laulmine ja sageli ka pilli mängimine on väga rangete moslemite hulgas keelatud).

Ajakirja põhjal oli läbi käidud lasteaedadest kolmandik siiski muret tekitavad. Seal lõigati tõesti lapsed peavoolumeediast ära. Samuti oli muret tekitav osade töötajate avatus ja see, kui palju lasteaedades saksa keelt räägiti.

Viini linnavalitsus on tulise arutelu maha rahustamiseks tellinud põhjaliku uuringu.

Kõige esimene ülesanne on teada saada, kui palju islami lasteaedu üldse on. Viinis on 842 registreeritud lasteaeda, millest 100 on katoliiklikud ja 13 protestantlikud, aga islami lasteaedade arv on teadmata.

Selle põhjuseks on privaatsete islami lasteaedade arvu kiire kasv, millega ametivõimud sammu ei pea ja mis võimaldab osadel lasteaedadel registreerimata tegutseda.

Viinis elab 1,8 miljonit inimest, kellest pooltel on kas vanem välismaal sündinud või kes on ise mujalt tulnud. 

Viini ülikooli politoloog ja islami spetsialist Thomas Schmidingeri sõnul on usuline aspekt lõimumise teemalises arutelus alles hiljuti tõstatatud.

Austria 700 000 inimesega moslemi populatsiooni esindavad organisatsioonid ja rühmitused ütlevad, et Aslani uuring on vaid õli tulle valanud.

''See uuring toidab populismi ja sunnib moslemeid end pidevalt tõestama,'' rääkis värske ''Moslemi kodanikuühiskonna võrgustik'' rühmituse liige Murat Gurol.

45-aastane IT-alal töötav mees ütles, et saatis oma lapse islami lasteaeda selleks, et ta õpiks ''solidaarsust, inimlikkust ja kohusetundlikkust''.

Olles ise lapsena kristlikus lasteaias käinud ei näe ta põhjust, miks peaks ühele religioonile midagi keelama, kui teistele on see lubatud. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee