Maailm

Meeleavaldused jätkuvad: ungarlased ei ole valitsusega rahul (101)

Toimetas Asso Ladva, 15. aprill 2017 21:49
Meeleavaldused Ungari pealinnas Budapestis muutuvad vaat et igapäevaseks, see pilt pärineb 12. aprillist.Foto: Reuters / Scanpix
Tuhanded ungarlased protesteerisid täna Budapesti tänavatel valitsuse tegevuse vastu, teatas Reuters. Meeleavaldajate meelest vaigistab valitsus oma kriitikuid, protesti vallandas ülikooli seaduse muutmine.

Rahulikul meeleavaldusel kandsid inimesed Euroopa Liidu lippe, loosungitele oli kirjutatud „Viktor – mäng on läbi“ ning „Meie toetame Kesk-Euroopa ülikooli“.

„Praegu Ungaris toimuv on talumatu, mina tahan elada demokraatlikus riigis,“ ütles Reutersile Agnes Bojte. „Õhk selles riigis muutub järjest umbsemaks ja umbsemaks.“

„Ajakirjandust, üliõpilasi ja ükskõik milliseid Ungari kodanikke ei tohi nende oma maal vaigistada,“ kõneles üks meeleavaldajatest.

Samal teemal

2010. aastast võimul olnud peaminister Viktor Orbani valitsus on viimased nädalad pidanud taluma suuri protestilaineid, mille vallandas miljardäri ja filantroobi George Sorose rahastatud Kesk-Euroopa ülikooli keelustamise kaasa toonud seaduse muudatus.

Orban ütles täna, et järgmise aasta parlamendivalimised otsustavad, kas Ungarit juhib jätkuvalt rahvuslikke huvisid kaitsev valitsus või saavad võimule jõud, kes teenivad välismaiseid huvisid.

Orban on korduvalt kritiseerinud Sorose poolt toetatud kodanikeühendusi, mis peaministri sõnul on vastu tema karmile immigratsioonipoliitikale ning tema arvates tuleb karmistada kodanikeühenduste kontrolli. Sorose asutatud Kesk-Euroopa ülikool olevat rikkunud Ungari seadusi, ülikool on peaministri süüdistused tagasi lükanud.

Euroopa Liit ja USA on teravalt kritiseerinud Ungari uusi seadusi. Valitsuse pooldajate arvates on kontroll ajakirjanduse üle, riigiasutuste ja konstitutsioonikohtu ümberkorraldamine vajalikud riigivastaste jõudude taltsutamiseks.

Samal teemal

09.04.2018
Ungari parlamendivalimised võitis migratsioonivastase Viktor Orbani erakond
03.01.2018
Ungari ja Poola: Euroopa Liidu migratsioonipoliitika on läbi kukkunud