Eesti uudised

Eesti-ameerika lesbipaar saab vähemalt kohtuvaidluse lõpuni koos Eestis elada (38)

Toimetas Aleksander Pihlak, 15. aprill 2017 12:08
Tallinna RingkonnakohusFoto: TEET MALSROOS
Tallinna ringkonnakohus otsustas, et lahku kolima sunnitud eesti-ameerika lesbipaar Sarah ja Kristiina Raud saavad kuni kohtuvaidluse lõpuni elada koos Eestis, teatas Eesti inimõiguste keskus. Politsei- ja piirivalveamet (PPA) oli aprilli alguses kohustatud väljastama Sarah Rauale Eesti elamisloa.

Sarah ja Kristiina Raud sõlmisid 2015. aastal Ameerika Ühendriikides seadusliku abielu. Mullu soovis paar alustada oma kooselu Eestis. Kuna välismaalasel on võimalik Eesti elamisluba saada eestlasega abielludes, taotles Sarah Raud seda mullu PPA-lt, kust aga keelduti elamisloa väljastamisest, sest nende tõlgenduses ei näe välismaalaste seadus ette elamisloa andmist samasoolisele abikaasale. 

Samal teemal

Kujunenud olukord tähendas paarile, et Sarah sai Eestis turistiviisaga viibida korraga üksnes kolm kuud, pärast mida oli tal keelatud riiki kolme kuu vältel siseneda. Eesti inimõiguste keskuse ja paljude annetajate toel pöördus paar mullu aasta lõpus kohtusse, soovides, et Sarah’l oleks võimalik püsivalt Eestis elada.

Kohtuvaidlus on hetkel käimas ning on jõudnud ringkonnakohtusse. Algaval nädalal oleks taas täitunud kolm kuud viimasest Sarah Eestis viibimise algusest ning ta olnuks sunnitud taas Eestist lahkuma. Kuna pidev lahus elamine on paari jaoks väga kurnav, taotleti kohtult, et Sarah’l oleks võimalik Eestis vaidluse lõpuni viibida esialgse õiguskaitse raames. 

Tallinna ringkonnakohus otsustas märtsi teises pooles esialgse õiguskaitse taotluse rahuldada ning kohustas PPA-d väljastama kuni vaidluse lõpuni Sarah’le Eesti elamisloa. Kohus leidis, et tema Eestis elamise võimaldamine ei kahjusta ühtegi teist isikut ega põhjusta kellelegi kahju, samas kui hetkel valitsev õiguslik, rahaline ja emotsionaalne ebakindlus võivad põhjustada paarile ületamatuid raskusi.

PPA väljastas seepeale aprilli alguses Sarah’le Eesti elamisloa, kuid otsustas ringkonnakohtu määruse siiski riigikohtus vaidlustada.

“Meil on väga hea meel, et Sarah ja Kristiina saavad vähemalt lähemal ajal rahus koos elada. See on märgiline ja oluline kaasus, sest sarnaste takistustega on põrkunud Eestis teisigi samasoolisi paare,” rääkis Eesti inimõiguste keskuse juhataja Kari Käsper

Sarah ja Kristiina Raud tänavad kõiki toetajaid ja inimesi, kes on annetanud nende ja teiste sarnaste keeruliste juhtumite lahendamise tarvis raha Eesti Inimõiguste Keskusele. “Meie jaoks on kõige olulisem, et saaksime koos Eestis elada. Teadmine, et meie kohtukäik võib aidata tulevikus ka teisi paare, lisab julgust meie lugu avalikult rääkida,” ütles Kristiina Raud. 

Praegust olukorda, kus Eesti kodanike samasoolistele elukaaslastele ei anta Eesti elamisluba, on pidanud põhiseaduse vastaseks ka riigikogu.

Mullu kevadel toetas Riigikogu suure häälteenamusega õiguskantsleri ettepanekut muuta välismaalaste seadust ning andis põhiseaduskomisjonile ülesande välja töötada seaduse muutmise eelnõu.

"Kahju, et põhiseaduskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher riigikogu täiskogu otsust eirab ning põhiseadusvastasel olukorral kesta laseb. Sellises olukorras ei jäänud tõesti muud üle kui kohtutes lahendust otsida,” ütles Käsper. 

Samal teemal

17.04.2018
SUUR HOOP SAMASOOLISELE PAARILE: Eesti riik ei tunnista Sarah' ja Kristina abielu ning Sarah jäi päevapealt tööst ilma
24.01.2018
Ringkonnakohus andis lesbipaarile lapsendamisõiguse
23.11.2017
Tallinna kohus tühistas USA-Eesti lesbipaari elamisloa
10.04.2017
"Seksi ja linna" lesbitäht: minul ja mu naisel on korraga menopaus