Maailm

Inglased paljastasid Trumpi meeskonna Vene-sidemed (62)

Õhtuleht.ee, 15. aprill 2017 04:00
Inglased paljastasid Trumpi meeskonna Vene-sidemed.Foto: AFP / Scanpix
Briti elektrooniline luure GCHQ jälgib pidevalt välismaiste luureagentide tegevust ja silma hoitakse peal kõigil vähegi kahtlastel inimestel.

2015. aasta lõpul märkasid britid, et Donald Trumpi meeskonna liikmetel oli kahtlustäratavaid sidemeid venelastega. Järgmistel kuudel panid seda tähele veel mõne riigi, sealhulgas ka Eesti salateenistused, kes oma murest ameeriklastele teatasid.

Inglased paljastasid Trumpi meeskonna Vene-sidemed. Foto: AFP / Scanpix

Erakordselt agarat suhtlemist venelastega pandi Guardiani reporteri andmeil tähele Vene luurajate tegevust jälgides täiesti juhuslikult. GCHQ suureks üllatuseks ei reageerinud FBI ja CIA neile lausa kandikul toodud andmetele.

"Näis, et nad magavad. Me räägime neile, et Trumpi meeskonnal ja inimestel, keda me peame Vene spioonideks, on kontakte, mida oleks tark uurida ja nemad ei tee midagi," rääkis Guardianile anonüümne Briti julgeolekutöötaja.

Ameeriklased ärkasid alles 2016. aasta suvel, kui GCHQ toonane juht Robert Hannigan käis CIA ülema John Brennani jutul.

Brennan informeeris seejärel Kongressi, lisades, et CIA hinnangul püüab Venemaa aidata Trumpil valimisi võita. Pärast seda algaski siiani kestev ja järjest hoogu koguv uurimine praeguse USA presidendi ja Venemaa juhtkonna sidemetest.