Maailm

Kõigi pommide ema tappis 36 ISISe võitlejat (24)

Tõnis Erilaid, 15. aprill 2017 04:00
PÄRAST PLAHVATUST: Veel järgmisel päeval pärast ülipommi heitmist kerkis orust suitsu. Afganistani armee väitel tsiviilelanikud surma ega vigastada ei saanud.Foto: AFP / Scanpix
Ühendriigid kasutasid esimest korda lahingolukorras peaaegu kümnetonnist lennukipommi MOAB ehk ülistavalt kõigi pommide ema rünnates ISISe võitlejaid Afganistani Nangarhari provintsis. "Meie eesmärk oli hävitada tunnelite ja koobaste süsteem

Achini mägedes, mis tagas ISISe võitlejatele võimaluse vabalt liikuda ja ootamatult rünnata," ütles Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer.

Plahvatusjõult väikesele aatomipommile (jääb võrdlemisi vähe alla näiteks Hiroshimale heidetule) vastav lõhkekeha on nii suur, et ei mahu tavalise pommitaja luukidesse.

Selle viis allaheitmispaika transpordilennuk Hercules MC-130, mille tagaluugist heideti välja langevari, mis seejärel pommi koos alusega lennukist välja kiskus. GPS-seade tagas täpse langemise sihtmärgile.

PÄRAST PLAHVATUST: Veel järgmisel päeval pärast ülipommi heitmist kerkis orust suitsu. Afganistani armee väitel tsiviilelanikud surma ega vigastada ei saanud. Foto: AFP / Scanpix

Ühendriikide armee käsutuses on teadaolevalt 15 sellist ülipommi, mis maapinnal plahvatades tekitaks vähemalt 300meetrise diameetriga kraatri. Kava järgi peaks pomm suurima purustusjõu saavutamiseks plahvatama 1,8 meetri kõrgusel maapinnast.

Lõhkeaine on paigutatud õhukesse alumiiniumkesta, et maksimaalselt vähendada takistust, mida tekitab näiteks tavalise lennukipommi metallümbris.

Uudisteagentuurid intervjueerisid selles piirkonnas olnud Afganistani armee võitlejat, kelle sõnul oli plahvatust ümberringi tunda nagu maavärinat.

Kõigi pommide ema tüübimärgistusega GBU-43/B MOAB imeb plahvatades tunnelitest millisekundite jooksul õhu välja ja kõik lähikonnas olevad inimesed hukkuvad, kui nende kopsud lõhkevad. Afganistani armee hilisemal kinnitusel sai surma vähemalt 36 ISISe võitlejat.

Erinevatel allikatel on Venemaa armee kasutuses selle hiidpommi veelgi võimsam analoog, mida kutsutakse kõikide pommide isaks. Väljaande Business Insider andmeil on venelaste pomm ameeriklaste omast neli korda võimsam ehk siis tema plahvatusjõud vastab 44 tonnile trotüülile.

End USA kohtu eest Moskvas varjav Edward Snowden juhtis kohe tähelepanu, et tegemist on Tora Bora piirkonnaga, kus omal ajal varjas end Osama bin Laden. Tema tapmiseks heitis USA õhuvägi sinna tolle aja suurimaid analoogseid pomme, kuid edu ei saavutanud.

Seetõttu projekteeritigi kõigi pommide ema, mida katsetati 2003. aastal, kuid mitte kordagi tegelikes lahingutes. Sõjavägi kaalus selle kasutamist Iraagis, kuid loobus, sest nende hinnangul osutus vastupanu pea olematuks ja polnud vaja kallist pommi raisata. Snowdeni kinnitusel maksab kõigi pommide ema 314 miljonit dollarit.

CNN hindab, et praegu oli võimsa pommi kasutamine katse muuta lahinguõnne piirkonnas juba mõnda aega möllavates võitlustes, mis pole Afganistani armeele kuigi edukad olnud. Võimalik, et nii Põhja-Koreale kui ka Süüriale anti nii märku relvadest, mida Ühendriigid võivad ka nende vastu kasutada, märgib CNN.

Edward Snowdeni sõnul ehitati see tunnelikompleks omal ajal Ühendriikide rahaga, kui CIA toetas mojaheedide võitlust Afganistani tunginud Nõukogude Liidu vägede vastu. Sealt oli mugav rünnata olulist sõlmlennuvälja Jalalabadis.

LAHINGUVALMIS: Ülipomm enne lennukile paigaldamist. Foto: Reuters / Scanpix

President Trump jäi otsustamisest kõrvale

President Donald Trump tviitis kohe: "Taas operatsioon, mis õnnestus suurepäraselt! Ma olen väga-väga uhke oma sõjaväelaste üle!" Kuid ajakirjanikud kahtlesid, kas ta üleüldse teadis kavandatavast rünnakust ja sõjaväelased hoidsid oma ülemjuhatajat teadmatuses.

"Minu teada on kindral Nicholson ja kaitseministeerium õiged adressaadid, kellelt aru pärida," ütles Sean Spicer ja pages, kirjutab Briti ajaleht Daily Mirror. Hiljem kinnitas Trump, et ta ei andnud käsku sellise pommi kasutamiseks. "Ma olen andnud kõik õigused sõjaväele, nad teavad suurepäraselt, mida teha," ütles Trump.

Läinud laupäeval hukkus samas piirkonnas Ühendriikide eriüksuslane. Pentagon ruttas kinnitama, et ülipommi heitmine polnud mõeldud selle eest kätte maksmiseks.

Afganistani endine president Hamid Karzai mõistis hiidpommi kasutamise hukka. "See ei ole enam sõda terrorismiga, vaid ebainimlik ja brutaalne viis kasutada meie riiki uute ohtlike relvade katsetamiseks," tviitis Karzai.

Samal teemal

02.05.2017
OHTLIK ARMASTUS: FBI töötaja, kes abiellus ISISe võitlejaga
25.04.2017
TRUMPI 100 PÄEVA: vähe täidetud lubadusi ja tüli Mehhiko müüri pärast
19.04.2017
ISIS ja al-Qaeda ühinevad?
17.04.2017
USA asepresident: strateegilise kannatlikkuse ajastu Põhja-Korea suhtes on lõppenud

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee