Maailm

Zeman ei poolda Kesk-Euroopa ülikooli tagasitoomist Prahasse (4)

Tõnu Kalvet, 13. aprill 2017 04:00
SUURINVESTOR: George Soros on investeerinud Kesk-Euroopa ülikooli 420 miljonit eurot.Foto: Reuters / Scanpix
Kui Ungari valitsus teatas mõni aeg tagasi kavatsusest lõpetada Budapestis tegutseva Kesk-Euroopa ülikooli (CEU) tegevus Ungaris, pakkus Tšehhi asepeaminister Andrej Babiš välja, et CEU võiks kolida tagasi Prahasse – linna, kus see õppeasutus paiknes Budapesti kõrval oma asutamisest kuni 1996. aastani.

CEU juhtkond on teatanud, et soovib jätkata tegevust Budapestis. Kui Tšehhi veebiväljaanne Parlamentní listy uuris president Miloš Zemanilt, mida too ütleks Babišile, kui CEU juhtkond ikkagi ümber mõtleks, vastas Zeman: "Ütleksin talle, et George Sorose nimega on seotud hulk kummalisi ettevõtmisi ning ma eelistan demokraatlikke valimisi ja demokraatlikku valitsusevahetust."

Samal teemal

Tšehhi president Miloš Zeman on nimetanud avalikes esinemistes Ungari juurtega USA suurinvestori George Sorosi asutatud Kesk-Euroopa ülikooli mõttekojaks.

Tšehhi riigipea arvustas Sorost ja CEUd ka nädal tagasi Benešovi keskväljakul toimunud suurkohtumisel kodanikega. Talle esitatud esimene küsimus kõlas: mida peaksid kodanikud sel puhul tegema, kui valitsus ikkagi otsustab CEU Tšehhisse lubada?

"Valige parlamendivalimistel parteisid, kes on avalikult teatanud, et ei toeta nii-öelda värviliste revolutsioonide mõttekeskuse ümberpaigutamist. Soros igavleb ja kutsub mitmes riigis selliseid revolutsioone esile. Kaaluksin sedagi, kas üldse kasutada siin mõistet ülikool, sest sugugi mitte iga õppeasutus, millel on selline nimi, ei vasta sellele sisuliselt," kostis Zeman.

Sorosit ja tema 1991. aastal rajatud ülikooli on mitu korda arvustanud karmilt ka Zemani eelkäija presidenditoolil Václav Klaus. Tšehhi päevalehes Lidové noviny avaldatud usutluses kinnitas Klaus, et on veendunud: Soros on katsunud nii minevikus kui ka praegu mõjutada oma organisatsioonide kaudu poliitikat ja avalikku arvamust.

Kuid Ungari valitsusjuhi Viktor Orbáni tegevusse suhtub Klaus pooldavalt.

Samal teemal

27.01.2018
TŠEHHI VALIMISED: migratsioonivastane Miloš Zeman jätkab presidendina
22.05.2017
Ratas alustab ELi eesistumist Orbáni ja teiste Visegrádi juhtide külastamisega
29.03.2017
Vilniuse linnapea pakkus abi Ungari konservatiivse valitsusega pahuksis ülikoolile
27.06.2016
George Soros: Euroopa Liidu tulevik on tume