Eesti uudised

KAPO AASTARAAMAT | KGB "hamster" kogus Eesti kultuurieliidi erakirju (6)

Jaan Väljaots, 12. aprill 2017 12:23
Endis KGB töötaja kollektsioon Eesti kultuuriinimeste erakirjavahetusest.Foto: Kaitsepolitsei
Tutvustades kaitsepolitsei tänavuse aastaraamatu ajaloo peatükki, milles jutuks kunagise KGB töötaja August Kuuseoksa kodust kolm aastat tagsi leitud ligi 700 koopiat ja originaali Eesti haritlaste nõukogudeaegsest kirjavahetusest väliseestlastega, tuletas kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu meelde, et kui keegi peaks veel kusagilt leidma Eestit okupeerinud julgeoleku- või luureorganite materjale, tuleks need üle anda Rahvusarhiivile.

Kui paar peatükki eespool kirjutatakse kapo aastaraamatus murelikult riigisaladuse kaitsest ja märgitakse kolme eelmisel aastal kohtulahendini jõudnud juhtumit, kus endised kaitsepolitsei ja kaitseväe töötajad olid enda kodus hoidnud varem nende kätte sattunud riigisaladusi sisaldanud dokumente, siis ametlikult poleks tohtinud tööd koju kaasa viia ka alates 1967. aastast KGB 5. osakonnas töötanud August Kuuseoks.

Samal teemal

"Ta kogus enda koju kirju nagu hamster," iseloomustas Sinisalu kahe aasta eest manalateele läinud mehe kollektsiooni, mis andis tänuväärse võimaluse heita põhjalikum pilk KGB niinimetatud perlustratsioonile, mis tähendas postisaadetiste ja telegraafisõnumite valikulist salajast kontrolli. Operatiivvolinik August Kuuseoksa kätte jõudsid saadetud kirjad ja kaardid enamasti KGB tehniliste töötajate poolt ümberpildistatuna, ent kui peeti vajalikuks korrespondents hoopis konfiskeerida, siis ka originaalidena. Kõik kirjad ja nende koopiad võeti KGBs arvele ja nummerdati.

Mõistagi moodustavad KGBst August Kuuseoksa koju tassitud erakirjad ja kirjade koopiad vaid tühise osa ENSV KGB poolt salaja kontrollitud ja kopeeritud korrespondentsist ning on eelkõige endise operatiivvoliniku kirjandushuvi ja omapärase kogumiskire väljendus, kirjutab kapo aastaraamat.

August Kuuseoks oli KGB teenistuses aastatel 1949-1981, tema kõrvaldatud kirjavahetuse kogu pärineb aastatest 1967-1973 ning sellest nähtub, et erilist huvi ilmutas KGB Uku Masingu, Valmar Adamsi, Ain Kaalepi, Viivi Luige, Jaan Kaplinski ja teiste vastu Eestis ning näiteks Bernard Kangro, Vello Salo, Hellar Grabbi, Ivar Ivaski, Kalju Lepiku vastu paguluses.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee