Eesti uudised

KAPO AASTARAAMAT | Eesti moslemikogukond on üldiselt rahumeelne, aga lõpuni terroriakti toimepanemist välistada ei saa (35)

Teet Teder, 12. aprill 2017 11:55
Foto: MARI LUUD
Olgugi et olukord maailmas ja lähiregioonis pole muutunud rahulikumaks, püsis 2016. aastal terrorismiohu tase Eestis madal, kuigi Eestit on külastanud isikud, kes on seotud äärmusislami ja terroriorganisatsioonidega, kirjutab Kaitsepolitseiamet oma aastaraamatus.

Viimastel aastatel on tuvastatud, et erinevatel, hetkel mitte ohtu kujutavatel põhjustel on Eestit külastanud isikuid, kes on seotud või kes võivad olla seotud äärmusislami ja terroriorganisatsioonidega.

Samal teemal

Tänini käivad Eestis fundamentaalset islamit propageerivate islamiorganisatsioonide esindajad, kes üritavad siin levitada nendele omast islamitõlgendust. Suuremas osas on Eesti moslemid sellistesse islamimisjonäridesse suhtunud skeptiliselt, ent üksikud on paraku leidnud sellise islamitõlgenduse endale sobivat.

Eesti-suunalise aktiivsuse poolest tasub eraldi märkida Saudi Araabia islamiorganisatsiooni Al-Waqf Al-Islami, millest on juttu olnud varasemates Kaitsepolitseiameti aastaraamatutes.

Kui aastatel 2013 ja 2014 oli Al-Waqf Al-Islami huvi ja tegevus Eestis madalseisus, siis alates 2015-st on Al-Waqf Al-Islamiga seotud isikute kontaktid Eesti moslemitega taas tihedamad. Üksikute avalike allikate andmetel saab järeldada, et vahepealse Eesti huvi languse taga võis muuhulgas olla Al-Waqf Al-Islami seostamine äärmusislami levituse toetamisega. Näiteks suvel 2014 keelustati seetõttu AlWaqf Al-Islami tegevus Kosovos.

Eesti moslemikogukond on nii nagu varasemal ajal üldiselt rahumeelne. Lõpuni ei saa välistada terroriakti toimepanemist üksiktegutseja poolt, kes on radikaliseerunud piisavalt varjatult ja kes varem pole Eesti õiguskaitseasutuste tähelepanu alla sattunud. Teistes riikides on selliseid inimesi sageli iseloomustanud mingit laadi sotsiaalselt hälbiv käitumine ja/või vaimsed probleemid. Samuti ei saa välistada, et Eesti elanikud võivad uuesti langeda terrorismi ohvriteks välismaal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee