Maailm

Stockholm leinab terroriohvreid (11)

Tõnis Erilaid, 10. aprill 2017 04:00
STOCKHOLM LEINAB: Eile kerkisid Åhlénsi kaubamaja juurde ja Sergeli platsile tohutud lillekuhjad terroriohvrite mälestuseks.Foto: AFP/Scanpix
Stockholmi 11aastasel tüdrukul oli kombeks pärast kooli bussiga kesklinna sõita, sõpradega ringi vaadata ja siis metrooga koju minna. Läinud reedel ta kiirustas – ema ootas Åhlénsi kaubamaja metroopeatuses. Tüdruk helistas. Ütles, et tuleb kohe. Ja kadus. Alles laupäeva pärastlõunal, kui politsei tuli DNA-proove võtma, selgus hirmus tõde.

Pere otsis reedel meeleheitlikult – helistasid läbi kõik haiglad, riputasid sotsiaalvõrgustikesse kuulutusi –, nad ei suutnud uskuda, et tüdrukuke võis olla üks neljast, kes hukkus kolmeminutilise õudusralli ajal Drottninggatani jalakäijatänaval. Täpselt nii kaua kihutas kurjategija, Rootsi ajakirjanduse andmeil Rahmat Akilov, varastatud kaubaautoga põgeneda püüdvaid inimesi rammides ja lõpuks kaubamajja sööstes.

Rahmat Akilov

Samal teemal

Veokijuht püüdis teda peatada, kuid raske sõiduk lükkas ta halastamatult teelt.

Hukkus neli nimest: kaks rootslast, belglanna ja inglane. 15 inimest sai vigastada. Kuus neist oli eilseks haiglast koju saanud. Ohvrite arv võinuks olla mõõtmatult suurem olla, kui oleks plahvatanud juhi kõrvalistmelt leitud ese, mis Rootsi ajakirjanduse andmeil oli kastikesse või seljakotti paigutatud isetehtud lõhkekeha. Plahvatust ei toimunud, kuid isehakanud autojuht sai põletushaavu.

Pärast tapatööd püüdis veoki avastanud mees metroos rongi peale minna, kuid uksed jõudsid enne sulguda. Ta kasutas teist võimalust ja jooksis kaubamaja rammimisest saadud haavadest verejälgi maha jättes lennujaamarongile, istus seal bussile ja sõitis koju, Märsta linnaossa, kus ta läks bensiinijaama ja rääkis ostmise ajal, kuidas ta just oli kesklinnas inimesi tapnud. Endal klaasikillud veel jopel.

Politsei tuli ja võttis mehe kinni. Eilsete andmete järgi on peamine kahtlusalune 39aastane usbekk, nelja lapse isa. Ehitusfirmasse tööle kaubeldes oli ta rääkinud, et tunneb hästi lõhkeaineid ja võib vajadusel ka pomme valmistada.

Eile hommikul võeti siiski kinni teinegi kahtlusalune, kellele esitati Aftonbladeti andmeil süüdistus riigi julgeoleku kahjustamises. Vahistamine oli ilmselt Hjulsta linnajaos, kus pealtnägijate kinnitusel viidi käeraudus mees politseiautosse. Samas korraldati sel hommikul läbiotsimisi ka Sollentunas ning Kungsholmenis peatati katkise esiklaasiga valge sõiduauto Mercedes-Benz, milles istus kolm meest.

Eilsel pressikonverentsil ütles politsei esindaja, et terroriteoga seoses on üle kuulatud pool tuhat inimest, kinni peetud on tema sõnul umbes viis, kellest osa vabastati. Rootsi riigitelevisiooni andmeil on tegelikult kinni peetud vähemalt seitse inimest. 

Terrorist ootas väljasaatmist 

Akilov oli vaadanud internetis Isise propagandavideoid ja mitu korda uurinud Bostoni maratoni finišis 2013. aastal toime pandud terroriakti. 

Kujutas end sultaniks 

Peamine kahtlusalune elas Varbergi linnajaos ilma mööblita paarikümneruutmeetrilises ruumis, mille põrandal magas arvatavalt kuus usbekki. Majanaabrid teadsid neist vähe. Toas viibinud nii naisi kui ka mehi, aga 39aastane kuriteos kahtlustatav oli siiski silma jäänud, sest liikus väga kiiresti. "Sai uksest välja ja viuh, oli juba silmist kadunud," ütles üks majanaabreist. Teine lisas, et mehed olid väga vastutulelikud. "Nad alati aitasid, kui mul mõni raskem kandam oli," ütles üks neist.

Kuigi Akilov elas lausa olematu rahaga olematut elu, unistas ta luksusest ja jagas sotsiaalmeedias unistusi rahakusest. Ühel pildil kujutas ta end sultaniks kaunite naiste keskel viinamarju näksimas. "Nii tahaksin elada. Pole paha!" kirjutas ta juurde. Rahast tehtud fotosid jagas ta alailma. Tuttavate sõnul ei pidanud ta islamikombeist, jõi viina ja pidutses nagu teisedki. Võib-olla just seetõttu ütles Expressenile moslemite äärmusrühmituse Hizb ut-Tahrir Rootsi esindaja: "Nad võtsid kinni vale mehe!" Sama kinnitas ka üks usbeki paremaid tuttavaid. 

Politsei kivirahe all 

Rahmat Akilov oli oma ametlikuks aadressiks teatanud maja Tensta (teistel andmetel Hjulsta linnajaos) ja kuna see on üks paikkondi, kus korravalvurid heal meelel ringi ei liigu, mindi läbi otsima koguni seitsme patrulliga.

Politseinikud sattusid kivirahe alla. "Et nad kunagi ei õpi!" kirjutas üks neist Twitteris.

Vene kodanik pani Oslos pommi 

Terrorism jõudis ka Norrasse. Ööl vastu eilset kell 1.35 Eesti aja järgi kärgatas plahvatus Oslo kesklinnas, kui demineerijate robot hävitas otse leidmispaigal lõhekeha. Politsei teatel oli tegemist väikese võimsusega algelise isetehtud lõhkekehaga.

Foto: AFP / Scanpix

Pommikahtlusest teatas politsei laupäeva hilisõhtul. Politsei pidas kinni kahtlase mehe, kes oli asetanud silla alla koti. Hiljem selgus, et mees oli 17aastane Venemaa kodanik, kes oli Norrasse tulnud 2010. aastal. Viivitamatult evakueeriti kõik ümberkaudsed lõbustusasutused ja hooned saja meetri raadiuses, kuni demineerijad oma töö tegid. Tõkestatud ala oli Oslo südalinnas.

Politsei tühjendas hooned ja tänavad. Pommirobot toodi kohale.

Samal teemal

11.06.2018
Kus hakkab eluaegset karistust kandma Stockholmi terrorist Rahmat Akilov?
07.06.2018
Stockholmi veokiterrorist elu lõpuni Rootsi vanglas ilmselt istuma ei pea
31.01.2018
STOCKHOLMI TERRORIST: "Tahtsin tappa võimalikult palju uskmatuid."
15.04.2017
Usbekistani välisminister: hoiatasin Rootsit Akilovi eest