Galeriid

GALERII JA VIDEO | Purjelaev Kajsamoor lahkus jäädavalt Eestist (30)

Küllike Rooväli, 9. aprill 2017, 19:39
Kajsamoor lahkus Eestist. Reisi tarvis on tekile kinni soritud hulk vajaminevat laevakraami, vendrid ja puumaterjal. KÜLLIKE ROOVÄLI
Ajalooline purjelaev ja ühtlasi Eesti suurim purjekas Kajsamoor lahkus kurvalt udupasuna saatel Eestist ja Eesti lipu alt, suundudes Inglismaale, kus laevast saab osaline suurejoonelises filmiprojektis.

Kajsamoor lahkus seitse aastat kodusadamaks olnud Lennusadamast laupäeva hilisõhtul ning võttis kursi esmalt Saksamaale. Aluse kapteniks on kuni Kieli sadamani senine omanik ja kapten Herkki Haldre. Kielis vahetub osa meeskonnast, paar merekaru teeb reisi kaasa kuni Inglismaani. Praamseilkuunari tüüpi alus jätkab edaspidi aga juba uue kapteni käe all.

See on ka üheks põhjuseks, miks Kajsamoor juba pikemat aega uut omanikku otsis. Seitse aastat siinsetes vetes seilanud ja kümneid tuhandeid lustireisijaid vedanud puulaev on eakas ning vajab alalist hooldust.

Haldre sõnul ei luba konfidentsiaalsusleping tal avaldada, millises filmis alus osalema hakkab, kuid tema sõnul osaleb Kajsamoor kaks aastat ajaloolise filmi võtetel. Haldre vihjas, et laev saab seal olema rollis, milleks ta ehitati, ehk esineb seal kaubalaevana. „Kajsamoor on säilinud vaatamata pikale eale üsna autentselt ja see sai ka põhjuseks, miks just see laev filmi valiti,“ avaldas omanik. „Tal on säilinud algne avatav trümmiluuk ja kaubatrümm.“

Mis laevast pärast filmivõtteid edasi saab, ei oska aluse uues omanikfirmas mõningase osaluse säilitanud Haldre hetkel öelda. Loodetavasti saab Kajsamoori edasiseks tööpõlluks Vahemeri, kus alus võiks leiba teenida lõbusõidulaevana. Vahemerel seilab hetkel ka Eesti teine suurem ajalooline purjekas Hoppet, millel ei jagu Eestis samuti aastaringselt tööd ja leiba ning mille omanikud püüavad laeva ära majandada sõitudega soojades välisvetes.

Kolme aasta pärast oma 80. juubelit tähistav purjelaev “Kajsamoor” on kahemastiline kahveltaglasega praamseilkuunar, mis ehitati Põhjamere kaubalaevaks Norras 1939. aastal. Laeva ajaloost on teada osalemine ajaloolistel relvaveoretkedel II maailmasõja ajal Norra vastupanuliikumisele.

Lahkumispidu Kajsamoori meeskond kurva sündmuse puhul ei korraldanud, laeva saatis kuni Paljassaare poolsaare nukani reisipaat Mari ja Õhtulehe reporter.

Purjelaev Kajsamoor        

- Ehitusaasta ja –koht: 1939, Norra

- Pikkus: 33 m

- Laius:  6 m

- Süvis: 3,0 m

- Purjepind: 397 m²

- Mootor: Volvo-Penta 400hj

- Reisijate arv: 60

30 KOMMENTAARI

p
pange tähele 16. aprill 2017, 09:29
säilib osaline Haldre osalus ja pole teada,mis saab peale filmi - ja siit lugege välja äridiil
k
kah vanaema 10. aprill 2017, 16:44
Kahju,on saanud seal nii mõnedki sünnipäevad ja muud peod peetud.Head teed.
Loe kõiki (30)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee