Maailm

Venezuelas toimub valitsuse vastu vägivaldne protest (15)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 9. aprill 2017 10:31
Protest CaracasesFoto: CARLOS GARCIA RAWLINS
Venezuelas on inimesed tänavatele protestima tulnud, kuna Nicolás Maduro valitsus keelas Henrique Caprilesil järgmised 15 aastat valitsuse valimistel kandideerida. 

Venezuela politsei on laupäeval tuhandete kaupa Caracase tänavale kogunenud mässajate vastu kasutanud pisargaasi ja kummikuule. Juba nädal aega kestnud protestiliikumine ei näita väsimise märke, vahendab The Guardian.

Protest Caracases Foto: CARLOS GARCIA RAWLINS

Mässulised, kes kannavad silte ''Diktaator Maduro!'' ja ''Valimised kohe!'', toetavad keelu alla pandud opositsiooni liidrit Henrique Caprilesit. Rahvas protestib presidendi Nicolás Maduro vastu, kelle populaarsus on ränga majanduskriisi ja katkendlike avalike teenuste tõttu kahanenud.

Algselt tekitas rahvas pahameelt ülemkohtu otsus parlamendis opositsiooni võimu kärpida. Muudatus tõi kaasa ka rahvusvahelise hukkamõistu ja lahkarvamusi Maduro tavaliselt distsiplineeritud valitsuses. 

Protest Caracases Foto: CARLOS GARCIA RAWLINS

''Keegi ei saa Venezuela inimesi kõrvale lükata,'' ütles laupäeval emotsionaalne Capriles, kutsudes rahvast inimõiguste voliniku juurde marssima.

Kui protestijad riikliku naftakontserni PDVSA juurde läksid, ootasid neid ees pisargaas ja kummikuulid. 

Sellele järgnes kaos, mille keskel üritasid politseinikud korda luua, põigates samal ajal kõrvale nende pihta loobitud esemetest. Hiljem üritas grupp noori edutult ülemkohtu majale tuld otsa panna.

Opositsioon on sellise vägivalla hukka mõistnud. Samas peavad nad rahutuste põhjustajaks ikkagi president Madurot. 

Protest Caracases Foto: CARLOS GARCIA RAWLINS

Carcase linnapea Ramon Muchacho sõnul on hetkel rahutustes viga saanud vähemalt 17 inimest.

Carcases pandi püsti kontrollpunkte, et autosid ja busse läbi otsida. Öö saabudes oli tänavatel tugevalt tunda pisargaasi lõhna ja väike grupp noorukeid põletas prügi ning kiskus Carcase idaosas suurematel ristmikutel liiklusmärke maha. 

Protest Caracases Foto: CARLOS GARCIA RAWLINS

Viimase kümne aasta opositsiooni dominantseim figuur Capriles on protestijate hulgas esirinnas. Viimane nii vägivaldne protest toimus 2014. aastal, kus mitmed inimesed korrakaitsjate käe läbi surid.

Kuigi opositsiooni liidrid nõuavad rahumeelset protesti, on viimased 17 aastat polariseeritud riigivalitsemist palju viha tekitanud.

Protest Caracases Foto: CARLOS GARCIA RAWLINS

''Valitsus annab meile iga päev rohkem põhjust oma kodudest lahkuda ja protestida,'' ütles laupäeval protestijate hulgas oli ka 26-aastane Victoria Paez, kes teenib keemiainsenerina kuus vähem kui $20. Ta plaanib ühineda oma õe ja ülikooliaegsete sõpradega, kes on Venezuelast parema elu otsingutel lahkunud. 

Tema isa Carlos Paez on Venezuela tuleviku suhtes pessimistlik. 

''See ei ole kahjuks esimene kord, kui valitsuse muutmise nimel verd valatakse,'' rääkis ta.

Samal teemal

01.08.2017
Venezuelas vahistati keset ööd kaks opsitsiooniliidrit
17.07.2017
Venezuela mitteametlikul referendumil tapeti hääletama läinud naine
09.05.2017
VIDEO VENEZUELAST | Mees mängib keset märatsevat rahvamassi viiulit
06.05.2017
VIDEO | Venezuelas sõidetakse protestijatest lihtsalt autoga üle

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee