Maailm

KAHTLUSALUNE ON KINNI PEETUD!

OTSEBLOGI | Stockholmis rahva sekka sõitnud veoautost leiti lõhkeaineid (158)

Õhtuleht.ee, 8. aprill 2017 21:39
Foto: JONATHAN NACKSTRAND
Stockholmis sai vähemalt 15 inimest vigastada ja hukkus neli inimest, kui väiksem veoauto kesklinna rahva sekka sööstis. Rootsi politsei teatel said nad väljakutse kell 14.55. Pealtnägijate teatel sõitis veok Drottninggatanil rahva hulka ja rammis seejärel Åhléns City kaubamaja.

Sündmuskohal sai surma kolm inimest, neljas suri haiglas. Vigastatute seas on ka lapsi. 

Auto kuulub õlletootjale Spendrups ja firma kinnitusel oli see teel ühte restorani, kui see ärandati. Hiljem leiti veoautost ka lõhkeaineid.

Kahtlusalusena on kinni võetud 39aastane Usbekistani päritolu mees, kes töötas Rootsis. Tema tuttava usbeki naise sõnul oli mees rahulik ning ei näidanud eriti välja ei poliitilist ega usulist meelsust. 

Foto: AFP / Scanpix
21:38
Aleksander Pihlak
18:00
Liis Vaksmann, Stockholm

17:22
17:19
Aleksander Pihlak

Hiina mõistab  Rootsis toimunu tugevalt hukka, vahendab Xinhuanet Hiina välisministeeriumi pressiesindajat.

17:15
16:36
Aleksander Pihlak

Rootsi politsei andmetel oli Rootsi peaminister Stefan Löfven lõhkeainetest 300-400 meetri kaugusel.

14:56
Liis Vaksmann, Stockholm

14:43
Uurimine jätkub (JONATHAN NACKSTRAND)
14:43

Uurijate sõnul oli mees juba varem jälgitavate nimekirjas, vahendab Expressen. 

14:22

39aastane kahtlusalune on pärit Usbekistanist, aga elas Rootsis. Tal on neli last ning väidetavalt oli ta ISISe vaadete austaja. Meest aitavad Rootsi politseil tuvastada kaks pealtnägijat: 17aastane kooliõpilane ja tema ema. 

14:09
Stefan Löfven, Rootsi peaminister

"On liiga vara mingeid poliitilisi järeldusi teha. Täna on päev leinamiseks, mitte poliitiliseks võitluseks."

Rootsi peaminister viis nii eile kui täna sündmuspaigale punaseid roose(ODD ANDERSEN)
14:07

Sündmuspaika tulevad järjepanu erinevad Rootsi tippmehed. Peaminister Löfven sõnab, et Rootsi on kriisis ühtne. "Ma olen nagu teie. Rootsi on praegu näidanud end oma parimast küljest. Peame üksteist aitama ja toetama ning abivajajatele kodu pakkuma!"

14:01


13:54

Rootsi välisminister ütles oma pöördumises, et Rootsi valitsus on kogunenud pikkadeks tundideks koosolekulaua taha ning arutanud, kuidas terrorismiga võidelda. "Soojus ja abivalmidus, mida meie suhtes on üles näidatud, on väga toetav!"

Inimesed toovad sündmuspaigale lilli (JONATHAN NACKSTRAND)
13:42
Merili Luuk

Vahelduseks ka foto kurjategija poolt ärandatud veoautost, kust on leitud ka lõhkeseadeldisi. 


13:41

Hetkel käib Rootsi politsei pressikonverents, kus räägitakse, et kahtlusalune jättis põgenedes maha vereraja. Samuti jäi ta erinevatele turvakaameratele. 39aastane usbekk saab endale kaitsjaks Rootsi kuulsa advokaadi Johan Erikssoni. 

13:27

Kaastundeavaldused edastas ka Rootsi eurolaulik, hiljuti Eestiski käinud Mans Zelmerlöw

So awful. Enough now. 😔

A post shared by Måns Zelmerlöw (@manszelmerlow) on

12:59


12:31

Ka kroonprintsess Victoria käis sündmuskohal ning viis hukkunute mälestuseks lilled. 

12:25

Rootsi politseiülem rääkis Expressenile, et uurimine rünnaku tagamaade kohta jätkub. "Oleme töötanud igal minutil ning lakkamatult. Meil on vaja teada vastuseid," sõnas Anders Thornberg

12:24

Rootsi politsei palub kesklinna piirkondi vältida 


12:22

Paljud eestlasedki on vist sellest kohast möödunud..

(TT NEWS AGENCY)
11:37

Eile Rootsis toimunud terrorirünnaku tõttu ei pea Telia ja Diili Venemaal viibivad kliendid muretsema oma lähedastega suhtlemisel mobiiliarvete pärast, kuna ettevõte otsustas tagasiulatuvalt teenuste eest raha mitte küsida. 

Ettevõtte juhtkonna otsusel on eile ja täna ehk 07.04-08.04 kõigil Telia ja Diili lepingulistel klientidel ning kõnekaartide kasutajatel Rootsist Eestisse tehtud kõned, saadetud sõnumid (SMS, MMS) ja kasutatud mobiilne andmeside tasuta. Samuti on tasuta klientide poolt Rootsis  vastu võetavad kõned.

Selle sammuga soovib Telia tulla vastu kõigile Rootsis viibivatele klientidele, et neil oleks võimalik oma pere ja lähedastega ühenduses. Ühtlasi teatame, et Telia Mobiilse Elu kliendid saavad Rootsis mobiilsideteenust kasutada koduste hindadega.

10:38
Liis Vaksmann, Stockholm
10:32
KES OLI RÜNDAJA?

Aftonbladeti andmel on kinnipeetud kahtlusalune 39aastane usbeki mees, kes elas Stockholmi äärelinnas. Mees postitas tihti oma Facebooki kontole Islamiriiki kiitvaid videosid ning talle oli meeldinud 2013. aastal Bostoni maratoni tabanud terrorirünnaku verise ohvri pilt.

"Ta ei rääkinud kunagi poliitikast ega usust, vaid sellest, kuidas tal on vaja leida palju tööd, et ta saaks koju raha saata!" rääkis Aftonbladetile tema sõber. 

Kahtlusalune (TT NEWS AGENCY)
10:01

Rahvasse kihutanud veoautost on väidetavalt leitud lõhkeaineid. Tõsi, politsei pole seda infot veel kinnitanud.

09:32

Politsei pidas täna varahommikul terrorirünnaku läbi viinud mehe kinni. Mees arreteeriti ametlikult ''mõrva kaudu terrorirünnaku kahtluse'' pärast.

03:40

Kaastundeavaldustega on ühinenud ka Rootsi muusik Zara Larsson: "Mu süda on kildudeks!"


01:16

Aftonbladeti teatel on Stockholmis Märstas kinni peetud mees 39aastane Usbekistani kodanik, vahendas Ilta-Sanomat. Terrorirünnaku toime pannud mees on endiselt jooksus.

00:45

Stockholmi terrorirünnakus kasutatud Rootsi õlletootja Spendrupsi veok ärandati Adolf Fredriks Kyrkogata tänaval, kui veokijuht toimetas õlut restoran Calientesse, mis asub Drottninggatani kõrvaltänaval. Aftonbladeti andmetel sisenes musta kapuutsi kandnud ärandaja veokisse ja hakkas sõitma, kirjutas Yle. Veokijuht püüdis sõidukit peatada, joostes sellele ette, kuid veok sõitis temast mööda ja jätkas liikumist inimestest tulvil Drottninggatani poole, kus on ridamisi poode ja kohvikuid. Veokijuhi sõnul oli ärandaja maskis. Veok sõitis mööda Drottinggatanit lõuna poole umbes 600 meetrit ning Mäster Samuelsgatani ristmikul vastu Åhlénsi kaubamaja seina.

23:47
Kristin Aasma

Expresseni Facebookis avaldatud videokatkend elu eest põgenevatest inimestest hetkel, mil veok Drottninggatanil inimestele otsa sõitis. 

23:37
Kristin Aasma

Rootsi politsei teatel on Stockholmi põhjaosas Märstas kinni peetud üks isik, kes võib olla seotud terrorirünnakuga, vahendas thelocal.se. Politsei on kinnitanud, et kinnipeetud isik on sarnane fotol olevale isikule, mille politsei täna avaldas. Detaile keeldus politsei avaldamast.

23:26
Kristin Aasma

Viimastel andmetel on terrorirünnakus hukkunud neli inimest, vigastatuid on vähemalt 15, vahendab thelocal.se

21:22

Viasati ärijuht Aet Viira, kes tuli Stockholmi koosolekule, möödus hommikutundidel Drottninggatani tänavalt, kus veoauto rahva sekka sööstis. Siis näis kõik rootslaslikult rahulik, kuid kõik seda ei uskunud. „Rootsi kolleeg ütles, et tema on kesklinna viimasel ajal vältinud, sest tundis, et selline asi võib juhtuda," räägib Viira.

21:16
Kristin Aasma

Riigikogu esimees Eiki Nestor avaldas kaastunnet Rootsis Stockholmis täna toimunud terrorirünnakus hukkunute lähedastele ja soovis vigastatutele kiiret paranemist.

21:01
Kristin Aasma

Politsei on kinni pidanud küsitlemiseks kaks inimest, kuid ei avalda, kes nad on, vahendas The Local TT uudistegentuuri. Politsei sõnul ei tähenda see, et küsitletavad oleksid kahtlusalused. 

19:39
FOTOD KAHTLUSALUSTEST
 (TT NEWS AGENCY)
19:32
Kristin Aasma
19:27

Armand Sõmer AS Tallink Grupp reederi turvajuhi sõnul lükkab Tallink oma tänased Stockholmist väljuvad reisid Tallinna, Riiga ja Helsingisse vähemalt pool tundi edasi. Kuna kesklinnas on ühistransport häiritud, ei pääse kõik reisijad kesklinnast laevadele.

19:24
Kristin Aasma

Rootsi politsei avaldas pildi mehest, keda otsitakse taga seoses veokirünnakuga.

19:03

Stockholmi politsei kinnitas pressikonverentsil, et rahvasumma sõitnud auto juhti pole tabatud. Varasemad kuuldused kesklinnas toimunud tulistamiste kohta ei pea paika. Julgeolekuteenistuse ehk Säpo esindajate kinnitusel polnud mingit luureinfot võimaliku rünnaku kohta.

18:44
Piret Pappel

Haavatud viidi Sankt Görani haiglasse, kuid selle pressiesindaja sõnul ei anna nad praegu infot ei vigastatute hulga ega nende vigastuste kohta.

Haigla kutsus tööle lisapersonali ning erakorralise meditsiini osakonda palutakse pöörduda ainult väga tõsiste tervisemurede korral, vahendas Svenska Dagbladet.

18:35
Piret Pappel

Tele2 teatas, et katab oma Rootsis viibivate klientide mobiilsidekulud. 

Tänastest traagilistest Stockholmi sündmustest ajendatuna katab Tele2 oma Rootsis viibivate lepingulistele klientidele vahemikus 7.04.-8.04.2017 sissetulevate ja väljuvate kõnede, SMS-ide saatmise ja mobiilse andmeside kulud. Selle sammuga soovib Tele2 abistada kõiki Rootsis viibivaid kliente, et neil oleks võimalik oma pere ja lähedastega ühenduses olla.

18:33
Piret Pappel

Välisminister Sven Mikser avaldas kaastunnet seoses Stockholmis toimunud rünnakuga, kus hukkus esialgsetel andmetel kolm inimest. 

„Tunnen kaasa elu kaotanute peredele ja sõpradele ning soovin kannatanutele kiiret paranemist,“ ütles Mikser. „Oleme sel kurval ajal mõtteis ohvrite lähedaste ja vigastatutega ning kogu Rootsi rahvaga.“ 

Eesti välisministeerium ei ole saanud Rootsi ametkondadelt infot selle kohta, et eestlased oleks Stockholmi kesklinnas toimunud rünnakus kannatada saanud. 

Stockholmis viibivatel eestlastel soovitame vältida sündmuskohta ning jälgida kohalike ametivõimude korraldusi. Samuti palume Stockholmis viibivatel eestlastel anda lähedastele teada, et nendega on kõik korras.

18:31

Stockholmis viibijad saavad kasutada Facebooki ohutuskontrolli, andmaks teada, et nendega on kõik korras.

18:29
Piret Pappel

Rootsi peaministri pressiesindaja Anne Ekberg kinnitas, et kriisikomisjon alustas tööd ning varsti tuleb kokku ka valitsus. 

18:13

Rootsi meedia kinnitusel käib praegu politseioperatsioon raudteejaamas.

17:52

Politsei kinnitusel on rünnakus hukkunud kolm inimest. Kaheksa on saanud vigastada.

17:50

Rootsi peaminister Stefan Löfven nimetas juhtunut rünnakuks terve Rootsi vastu.

17:30

Merike Pajula, kes viibib sündmuste keskpunktis, kommenteeris veidi pärast kella viit:
"Oleme siin praegu ühes keldripoes peidus, meid on umbes paarkümmend inimest. Mõned olid täiesti hüsteerias, ei tea, kas olid mõne lähedase kaotanud. Nüüd on nad hakanud rahunema. Politsei eriüksus käis siit läbi ja käskis kõigil sees püsida, sest olukord kestab veel edasi. Olime just tänaval, seisume ehitustõkete taga, veok oli juba poodi kihutanud, kui keegi hakkas eespool karjuma, et pomm, pomm. Tekkis meeletu paanika. Seejärel jooksime lähedalasuvasse kitsasse tänavasse, kahe suure maja vahel, kust siis selle poe leidsime, kus peidus olla. Laskmist ma ise ei kuulnud, aga siin viibivad inimesed politseilt kuulsid, et laskmine käib. Ohvrite kohta ma ei oska praegu midagi öelda, aga neid võib olla palju, sest siin oli ikka väga palju rahvast."

17:23

Rootsi sõjaväe esindaja Philip Simon kinnitas, et sõdurid on valmis politseile appi minema, kuid keeldus kommenteerimast, kas selline abipalve on juba saabunud, kirjutab Svenska Dagbladet.

17:19

Osa vigastatuid on toodud St Görani haiglasse, kuid nende arv pole teada, ütles haigla pressiesindaja

17:13
Piret Pappel

Rootsi parlamendihoone ja kuningaloss on võetud tugeva politseivalve alla.

17:06
Piret Pappel

Rootsi julgeolekuteenistus Säpo kinnitas, et hukkunud on vähemalt kolm inimest. Politsei palub inimestel Stockholmi kesklinnast eemale hoida. Metrooliiklus on peatatud ja samuti ei sõida rongid kesklinna. 

16:37
KUIDAS RAHVAS PÕGENES:

16:35
VIGASTATUID ON PALJU
16:33
Piret Pappel

Svenska Dagbladeti blogi kirjeldusel valitseb kesklinnas segadus ja nõutus. Raudteejaama juurde kogunenud inimesed ootavad, et keegi neile infot jagaks. Kannatanute arv pole praegu teada.

16:29


16:28
Merili Luuk


16:26
Piret Pappel

Expresseni väitel on surma saanud vähemalt kolm inimest. Rootsi politsei sai väljakutse kell 14.53 kohaliku aja järgi ja õnnetus juhtus Åhlensi kaubamaja juures.

16:25


16:17


REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee