Eesti uudised

Kaarsild läheb remonti ja uuenenud silla kaare peale enam ei saa (18)

Asso Ladva, 9. aprill 2017 11:00
Poole aasta jooksul muutuvad kaarsilla kõnniteed meetri jagu laiemaks ning sillale pääseb trepivabalt.Foto: Aldo Luud
Alates homsest ei saa tartlased kuus kuud kaarsilda kasutada, sest sild läbib põhjaliku 780 tuhande eurose uuenduskuuri. Tudengite ja teravate elamuste nautijate jaoks on halb uudis see, et kaare peale ronimine on pärast remonti tunduvalt keerulisem.

Ehitusinseneri ja kunagise tuntud alpinisti Peeter Varepi projekteeritud kaarsild sai valmis 1959. aastal (silla ehitust näitab põgusalt kroonikafilm) ja korralikku remonti polegi ta veel näinud. Tartu linnavalitsuse teedeteenistuse juhataja Urmas Mets ütles, et ehituse käigus võib igasuguseid üllatusi ette tulla, kuid eesmärk on sild uuesti avada oktoobris.

„Remondi käigus tõstetakse sild õhku, selleks on olemas spetsiaalsed sildade jaoks mõeldud tungrauad,“ selgitas Mets. „Umbes 500 tonni kaaluvat konstruktsiooni on vaja kergitada, sest silda kandvad konstruktsioonid on tarvis ära vahetada. Õnneks on silla vundament omal ajal väga korralikult ehitatud.“

„Silla kasutamine remondi ajal ei tule kõne alla, sest silla kõnnitee lammutatakse täielikult ja uued kõnniteed tulevad meetrijagu senistest laiemad,“ ütles Mets. „Sillale juurdepääs muutub lihtsamaks ja sujuvamaks kõigile, nii jalakäijatele, jalgratturitele kui ka ratastooliga liikujatele.“

Kaarsild jõulutuledes.Foto: MARI LUUD

Sillale lisatakse uus valgustus ja helisüsteem. Koos sellega muutub keerulisemaks silla kaarele ronimine. „Valgussüsteemi osa prožektoreid paigutatakse kaare otstele, mis omakorda muutuvad senisest ümaramateks,“ selgitas Mets. „Nii peaks kaarele pääsemine muutuma senisest raskemaks. Kaarelt allakukkumistega on liiga palju vigastustega õnnetusi juhtunud.“

Ehituse ajal peavad tartlased kasutama teisi sildu, kaarsillast mõnesaja meetri kaugusele ülesvoolu jääb Vabaduse sild ja allavoolu Võidu sild. Remonditööd teeb AS TREV-2 Grupp.

Tõmbab ligi veidrikke

2007. aasta sügisel müras noorpaar sillakaarel, hobifotograafi jäädvustus levis üle ilma.Foto: erakogu

„Mulle meeldib, kui on pealtvaatajaid,“ rääkis 2. novembri 2007. aasta Õhtulehes Veronica, kes enda sõnul oligi too punapäine neiu, kes kaarsillal seksis. „Seal oli kõrgus üks tegur, mis tegi seksi vapustavaks naudinguks,“ kiitis ülikoolis õppiv Veronica, kes enda väitel oligi too neiu, kes 30. septembril kaarsillal paljast tagumikku välgutas ja kaaslasega sugutungi rahuldas.

Öösel tekkis kaarsillale seksiv kummist naistepaar, meenutamaks justkui mullu sügisel sillakaarel seksinud noori, kirjutas Õhtuleht 17. jaanuaril 2008. aastal. Õhtulehe fotograaf Aldo Luud rääkis, et täispuhutavate naiste kaarele paigutajad olid näinud korralikult vaeva, nukud olid nööridega kinnitatud ja voodi alla oli pandud latid, mis hoidsid voodit kinni.

2008. aasta jaanuaris upitasid naljahambad silla kaarele voodi koos kahe seksinukuga, alla said lelud päästeametnike abiga.Foto: ALDO LUUD

Muusikud on kaarsilda samuti korduvalt kasutanud, kuid kõige vingema tulevärgiga etenduse korraldas 2015. aasta volbriööl progerokkbänd X-Panda (vaata X-Panda stiilinäidet siit). Mullusel muusikapäeval kõlas kaarsillalt hommikutervitus, kui mängiti Olav Ehala ja Leelo Tungla spetsiaalselt muusikapäevale kirjutatud tunnuslaul „Laulu sünd”.

Kurikuulus sild

Elu hammasrataste vahele jäänud inimeste jaoks on kaarsild hoopis teise tähendusega. Sillalt ja kaarelt jõkke hüpanuid võib aastakümnete jooksul kokku lugeda kümneid ja kümneid. Mõned nopped ainuüksi viimastest aastatest.

Varahommikul leiti Tartu kaarsillalt Emajõkke hüpanud ja kadunuks jäänud 28aastase Tanel Orro surnukeha, kirjutas Õhtuleht 3. oktoobril 2011. aastal. Kadunud meest otsiti mööda jõge politseipaadiga, otsingutele kaasati Tartu Sukeldumisklubi tuukrid, kellele olid vee peal abiks kadunud mehe sõbrad. Tartu Sukeldumisklubi juht Alo Toom rääkis, et kuna silla all on tohutult rämpsu ei õnnestunud meest kohe leida. Emajõe põhi on kaarsilla juures paksult täis kuni pooleteise meetrise läbimõõduga betoonkamakaid ja armatuurrauda.

Kaarsillalt hüppas 28aastane mees jõkke, talle hüppas vette järele teine mees ning kolmas tõttas neile abiks kaldalt, kirjutas Õhtuleht selle aasta 3. jaanuaril. Päästjad tõmbasid veesolijad kaldale. Meedikute abi vajas vettehüppaja ja teine, talle vette järele hüpanud mees, kes mõlemad olid jäises vees tugevasti külma saanud.

Volbroöödel ehib kaarsilda ilustulestik.Foto: Mari Luud

2011. aasta septembri algul kukkus Kaarsillalt alla neiu, kes viidi hiljem alajahtununa haiglasse.

2013. aasta novembriööl kargas Kaarsillalt alla mees, kes juba enne päästjate saabumist kaldale ujus.

2014. aasta augustis kutsuti Kaarsilla juurde politsei, sest sillal istus mees, napsipudel käes. Pärast pikki läbirääkimisi ronis mees omal jõul alla.

Samal teemal

09.03.2017
Kaarsilda ootab aprillist pooleaastane remont
02.01.2017
FOTOD | Tartu Kaarsillalt hüppas mees vette
08.09.2016
FOTOD SÜNDMUSKOHALT: Tartu Kaarsillal ähvardas mees alla hüpata
04.07.2016
Kaarsilla kaarel üherattalisega trikitanud noormees sai raskelt viga

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee