Yana Toom USA rünnakust: Trump haaras oma võimalusest kinni.Foto: Stanislav Moshkov
Denes Kattago 7. aprill 2017 13:07
USA ründas täna öösel tiibrakettidega Süüriat. Europarlamendi saadik Yana Toom arvab, et rünnak oli põhjendamatu, sest seos keemiarelva kasutamisel ja president Bashar al-Assadi režiimi vahel puudub.

Eurosaadik Yana Toom toob Õhtulehele esile The Washington Timesi tänase artikli, kus ÜRO ametiisik ütleb, et sariini kasutasid mässulised, mitte president Assad ega kiida USA president Donald Trumpi käsul Süüria rakettidega "karistamist" heaks.

"See on trumpilik käitumine, nii palju kui ma sellest aru saan. Ma ei saa midagi head selle kohta öelda. Olen veel rohkem kindel kui üleeile, et keemiarünnakute taga ei ole Assad. Ta peaks olema täielik idioot, et ta korraldaks seda päev enne konverentsi ja annaks sellega oma vaenlastele võimaluse mobiliseerida rahvusvahelist üldsust. Idioot ta kindlasti ei ole," märgib Toom.

Trump valmistus pikalt Süüriat ründama?

"See on spekulatsioon, mida ma ei tohiks endale lubada, aga luban sellegipoolest: Trump juba ammu otsis võimalust, kuidas säilitada oma nägu ja tulla tagasi oma valimiseelse retoorika juurde. Nüüd ta põrkas kokku reaalsusega, kus tal pole mingit toetust poliitilise establishment´i poolt ja haaras oma võimalusest kinni," märgib Toom.

Ameerika Ühendriikide kaks Vahemerel paiknevat Arleigh-Burke´i klassi hävitajat tulistasid ööl vastu reedet välja 59 Tomahawk-tüüpi tiibraketti, mis tabasid sihtmärgiks võetud Shayrati õhuväebaasi Süürias. Õhulöök tehti, sest USA on veendunud, et teisipäevane keemiarelvarünnak sai alguse just sellest baasist.

Tegu on Washingtoni esimese otsese sõjalise rünnakuga Süüria valitsuse vastu ning president Donald Trumpi kõige jõulisema sõjalise käsuga riigipeaks saamise järel.

Vahemerel Süüria pihta rakette tulistanud Arleigh-Burke´ klassi hävitajate sõsarlaev käis ka mõni aasta tagasi Tallinnas.  
FOTOD: Tallinnas maabus USA võimas sõjalaev

Vahetult pärast intervjuud postitas Toom Facebooki üsna terava arvamuse.