Maailm

Uudis algselt avaldatud 7. aprillil 05.30.

BLOGI | Vene sõdurid said Süürias surma (204)

Õhtuleht.ee, 11. aprill 2017 14:25
Raketirünnak SüürialeFoto: HANDOUT
Vastuseks arvatavale keemiarelvarünnakule tulistas Eesti aja järgi 7. aprilli varahommikul USA Pentagoni ametniku sõnul Vahemeres asuvatelt hävitajatelt Süüria pihta 50 tiibraketti. 

Ühendriikide president Donald Trump kinnitas, et andis käsu lasta Tomahawk-tüüpi rakette baasi pihta, kust teisipäevane rünnak tehti ning kutsus samas "kõiki tsiviliseeritud riike" appi Süüria konflikti lahendama. 

Ameerika raketid tabasid sihtmärgiks olnud Shayrat´ õhuväebaasi. Erinevatel andmetel oli arvatava keemiarünnaku algataja pihta tulistatud Tomahawke 50-59 tükki.

Venemaa sõnul on selline teguviis täiesti absurdne ning konflikt pani kihama ka Eesti poliitmaastiku: leidub neid, kes toetavad Trumpi sammu, kuid ka neid, kelle arvates on Trumpi tegutsemine mõistmatu.

Konflikt jätkub. Loe otseblogist, mis viimastel päevadel toimunud on! 

16:47
G7 kohtumine Luccas (Riccardo Dalle Luche)
14:55

G7 välisministrite kohtumist saab sisuliselt ebaõnnestunuks lugeda, sest kokku suudeti leppida vaid selles, et Süüria kriisi ei saa lahendada seni kuni president Bashar al-Assad on võimul. 

14:25

Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves arutleb väljaandes San Francisco Chronicle teemadel, millised on Venemaa ja Süüria suhted, kas Venemaa oli keemiarelva kasutamisest teadlik ning mis võiks olla Putini tegelik huvi.

Toomas Hendrik Ilves (Alar Truu)
14:18
OLUKORD JÄTKUVALT TULINE

Venemaa kaitseministeerium teatas teisipäeva päeval, et kaks Venemaa sõdurit sai Süürias miini lõhkemisel surma, üks sõdur on kriitilises seisundis haiglas ning võitlevad tema elu eest.

15:15

KÜLM SÕDA? Suurbritannia välisminister loobus Venemaa visiidist


13:49


12:18

Venemaa kaitseministeerium peatas Süüria õhurünnakutest teatamiseks loodud "kuuma liini" Pentagoniga. "Kuum liin" loodi 2015. aasta oktoobris. 

12:11
Millised olid laevad, kust raketid heideti?


11:21
Geidi Raud

Kauppalehti andmetel läks USA pommirünnak Süüriale maksma ligi 95 miljonit dollarit. Sealjuures üks pauk maksis 1,6 miljonit. Kokku heideti 59 pommi.

11:08
Siin oli hetk veel ilus! (CARLOS BARRIA)
10:38

CNNi andmeil asus USA uurima Venemaa seotust keemiarünnakuga. Venemaa ise on väitnud, et mingit keemiarünnakut ei toimunudki ning tegelikult pommitati ISISe relvaladu, kus asus keemiarelvi. 

02:30


21:55
Greete Kõrvits

USA suursaadik ÜRO juures, Nikki Haley, süüdistab Venemaad: "Assad tegi seda, sest ta arvas, et pääseb sellest puhta nahaga... Ta arvas, et Venemaa toetab teda."


18:27
Greete Kõrvits

Senaator John McCain toetab raketirünnakut.

Trumpi suhtes negatiivselt meelestatud vabariiklastest senaatorid John McCain ja Lindsey Graham saatsid eile vaid loetud tunnid enne rünnaku algust välja ühise seisukoha, milles ütlesid, et USA peaks juhtima rahvusvahelist koalitsiooni Assadi õhuväe takistamiseks. Täna ütles McCain CNN-i uudistele: "Ma arvan, et venelased saavad ainust ühest keelest aru. Ja see on jõulisus, mis on vastuseks sõjakuritegudele loa andmisele."

17:34
Greete Kõrvits

Trumpi varem toetanud parempoolsed poliitikud pole raketirünnaku suhtes aga kuigi optimistlikud.

Suurbritannia poliitik Nigel Farage, üks Brexiti eestvedajaid, ütles, et oli üllatunud. "Millega see kõik lõpeb?" küsib ta Twitteris.
Prantsuse paremäärmusliku Rahvusrinde juht Marine Le Pen mõistab rünnaku kindlameelselt hukka ja nimetab seda "kohutavaks" ning soovib, et kõigepealt toimuks olukorra kohta rahvusvaheline juurdlus.

16:50
Greete Kõrvits

USA välisminister Rex Tillerson läheb järgmisel nädalal Venemaale kohtumisele.
CNN meenutab, et järgmisel kolmapäeval peaks Ameerika välisminister Tillerson lendama Moskvasse. Venemaa poolt on juba tulnud hoiatus, et USA sekkumine Süürias on kahe suurriigi suhetele tõsise löögi andnud. Tillerson ise ütles kohtumisel meediaga: "Ilmselgelt pole Venemaal õnnestunud oma 2013. aasta kokkuleppest kinni pidada. Venemaa on kas kaassüüdlane või lihtsalt ebakompetentne enda osa täitmises."

15:35
SVEN MIKSER

Süüria kriis on kestnud juba liiga kaua ja pingutused selle lahendamiseks ei ole kandnud vilja. Kodusõjaga kaasnev humanitaarkatastroof on võtnud tohutud mõõtmed.

USA reageerimine massihävitusrelvade kasutamisele Süürias tsiviilelanike vastu oli vajalik. Peame oluliseks oma liitlase, USA, otsusekindlust. USA ja Euroopa Liit peaksid mängima rahuprotsessis senisest palju aktiivsemat rolli. 

Venemaa on blokeerinud kõik võimalused kasutada ÜRO mehhanisme kriisi lahendamiseks ja tsiviilelanike kannatuste leevendamiseks. Keemiarünnak Idlibis näitas, et Venemaa initsiatiiv viia keemiarelvad Süüriast välja on ebaõnnestunud. On selge, et vajalik on rahvusvahelise üldsuse jõulisem sekkumine. Kodusõja lõpetamiseks tuleb jõuda sisulise poliitilise üleminekuni. 

Eesti on toetanud Süüria humanitaarkatastroofi leevendamist 6,8 miljonit euroga. Järgneva kahe aasta jooksul annab Eesti täiendavad 1,3 miljonit eurot.

15:14

15:04

15:01

14:59

14:58

14:57
Teet Teder

Rõivas teatas, et vähim, mida Ratas teha saab, on jätta ära homne visiit Venemaale.
„Putini poolt toetatava Assadi brutaalsusele ei ole mitte mingisugust õigustust ja rahvusvahelise kogukonna kohuseks on sekkuda nii sõnades, hoiakutes kui tegudes,” ütles Rõivas. 
Rõivas lisas, et Mikseri ja Tsahkna sõnumitel ei ole paraku mingit kaalu, kuniks peaministrierakonna juhtivpoliitik Toom neid avalikult naeruvääristab ja peaminister sõidab Toomi väljaütlemiste ühemõttelise hukkamõistmise asemel külaskäigule Venemaale. 
„Mulle ei meeldi karvavõrdki mõte Eestist, mille välispoliitika säravaim täht on Yana Toom. Ootan Rataselt otsustavamat käitumist nii sõnades kui tegudes,” rõhutas endine peaminister.

Taavi Rõivas (Alar Truu)
14:26

14:23
Hannes Hanso

Kommenteerides USA tiibrakettide lööki Süüria lennubaasi pihta vastuseks Assadi režiimi korraldatud keemiarünnakule tunnistas Eesti parlamendi riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso (SDE), et "kineetilise jõu kasutamine pole normaalsetes rahvusvahelistes suhetes kindlasti eelistatud valik, aga on olukordi, kus see võib olla möödapääsmatu ja vajalik" ning lisas: "Tahaks loota, et USA jõuline sõnum jõuab kohale nii Damascuses kui ka Moskvas."

Hanso sõnul ei mahu keemiarelva kasutamine, eriti kaitsetu tsiviilelanikkonna vastu, rahvusvahelise õiguse ega ka lihtsalt inimeseks olemise aktsepteeritud raamidesse.

Hannes Hanso (Stanislav Moshkov)

"Hämmastav, et Venemaa ja Al-Assadi janatoomilikud apologeedid ei suuda nii lihtsat asja mõista," ütles Hanso, vastates Euroopa Parlamendi saadiku ja Keskerakonna juhatuse liikme Yana Toomi lauskriitikale välisminister Sven Mikseri (SDE) aadressil, kelle arvates oli USA vastulöök pärast Assadi keemiarelvarünnakut vajalik ja asjakohane.

"On selge, et Idlibi provintsis toimunud keemiarünnakule ei saa jätta jõuliselt reageerimata. See võib säästa palju süütuid elusid. Keemiarünnak näitas, et katsed keemiarelva täielikuks väljaviimiseks Süüriast on kas ebaõnnestunud või siis toodetakse seda uuesti. Igatahes on Venemaa vastuseis ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile keemiarünnaku järel kahetsusväärne. Seda kõike kokku võttes: USA rünnak ei tulnud üllatusena, nii Moskva kui ka Damaskus said teada, et „punane joon“ eksisteerib ka päriselt," resümeeris Hanso.

14:04
13:44


13:40


13:40

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnul on allianss USA seljataga. "Süüria režiim kannab täit vastutust"

13:33
VÄIKE VAHEKOKKUVÕTE

Sven Mikser ütleb, et USA presidendi teguviis oli õige. Yana Toom ütleb, et Mikser on loll. Kalle Palling sõimab Toomi väärakaks. Marko Mihkelson küsib omakorda, kes on üldse Toom. 

13:29


13:14
Denes Kattago

Süüriat rakettidega tulistanud Arleigh-Burke´i  klassi hävitajate sõsarlaev on käinud ka Tallinnas. FOTOD: Tallinnas maabus USA võimas sõjalaev

13:09

Kalle Palling tahab ka pildile pääseda


12:49
Kersti Kaljulaid

Kolme päeva eest Assadi režiimi vastutusel korraldatud keemiarelva rünnak oma rahva vastu on koletu kuritegu, millel pole mingit õigustust. Mitte mingisugust. Senine 2013. aastal sõlmitud rahvusvaheline kokkulepe, millega Süüria loobus keemiarelvadest, on olnud vaid tühi jutt. 

Tänaöine USA vastulöök Süüria armee õhubaasi vastu on keemiarünnaku otsene tagajärg. Läänemaailm ei saanud jääda ükskõikseks, sest keemiarelva kasutamine on karjuvas vastuolus kõigega, mille eest seisame. See on ka vastuolus rahvusvaheliste kokkulepete ja ÜRO Julgeolekunõukogu otsustega. Süüria kriis vajab rahumeelset lahendust, kuid selleks on tarvis rahvusvahelise üldsuse senisest jõulisemat sekkumist, sest senine kurss ei ole toonud edu. Sõjakurjategijad tuleb võtta vastutusele.

Me vahetame infot nii USA kui teiste meie liitlastega ja jälgime pingsalt, kas ja kuidas olukord Süürias edasi areneb. Me seisame üheskoos selle eest, et sellised rünnakud ei saaks korduda. Me seisame turvalisuse eest. Kutsusin esmaspäevaks kokku riigikaitse nõukogu, et vahetada infot ja arutada sündmuste arenguid Süürias.

12:29
Yana Toom

12:03

Keegi venelastest Süüria välisministri sõnul viga ei saanud


11:58
Piret Pappel

Saksa liidukantsler Angela Merkel ja Prantsuse president François Hollande rääkisid rünnakust telefonitsi, vahendas Merkeli pressisekretär. Mõlemad riigipead on veendunud, et asjade sellise käigu eest on vastutav Assad.

11:46
Margus Tsahkna

"Tegu oli väga konkreetse, jõulise ja ootamatu sammuga. Kui vaadata keemiarelvade kasutamist, siis see on kõigi osapoolte poolt hukka mõistetud. See pole kuidagi õigeks mõistetud, see läheb vastuollu igasuguste konventsioonidega ning Donald Trump otsustas anda selge vastuse.

Kas see oli ootuspärane või mitte, ei tea, aga tuleb öelda, et mingi vastus pidi tulema. 2014. aastal lepiti kokku, et keemiarelvad viiakse Süüriast välja, aga praegune näitab, et seda ei tehtud. 

Kaitseministeeriumi pressikonverents Margus Tsahkna (Stanislav Moshkov)

Keemiarelvade kasutamine on täiesti lubamatu. See vastus (rakettide saatmine - toim.) on isegi sõjalistes mõõtmetes on ühekordne, aga see oli väga selge ja tugev samm. Nüüd kui vaadata ka Eesti poolt, siis meie huvides on igal juhul see, et rahvusvahelistest kokkulepetest peetakse kinni ning antakse väga konkreetseid vastuseid. Venemaa reaktsioon on olnud väga konkreetne ning nüüd näeme suure tõenäosusega Venemaa ja USA vaheliste suhete pingestumist. 

Tuleb loota, et edaspidine eskalatsioon ei toimu ning normaalne dialoog jätkub.

11:35

"Assad peab olema lihtsalt üks idioot, kui ta sellist asja korraldas päev enne Süüria konverentsi, andes suurepäraselt aru, et sellega ta õõnestab oma positsiooni veelgi. Kui see oli Assadi huvides, siis midagi on totaalselt valesti siin maamuna peal," hindas Toom.

11:15


10:55

Välisminister Mikser kiitis rünnaku heaks


10:53


10:00
MIDA TEAME SENI?

Praeguste andmete kohaselt oli Süüria lennubaasis ka venelasi. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee