Eesti uudised

PLAAN KÄIKU: valitsus leppiski kokku magustatud jookide maksustamise kontseptsiooni (79)

Toimetas Merili Luuk, 5. aprill 2017 13:19
Suhkrut ja magusainet sisaldavate jookide täpsed maksumäärad selguvad pärast täiendavaid analüüse.Foto: Tiina Kõrtsini
Nagu tänane Õhtuleht kirjutas, arutas Vabariigi Valitsus täna ja leppis kokku magustatud jookide maksustamise kontseptsiooni.

Valitsuse eesmärk nende maksustamisel on suunata tarbijat kasutama tervislikumaid jooke ja mõjutada magustatud jookide tootjaid vähendama toodete retseptides suhkrut. Valitsus soovib naturaalsed mahlad jätta maksustamise alt välja ja esitab riigiabiloa saamiseks vastava taotluse Euroopa Komisjonile.

WHO uuringute järgi põhjustab liigne suhkrutarbimine rasvumist, mis on rahvatervisele oluline risk. Võrreldes teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega on Eestis täiskasvanute, eriti koolilaste, rasvumise kasv viimastel aastatel olnud üks kiiremaid. Tervise Arengu Instituudi täiskasvanute ja kooliõpilaste tervisekäitumise uuringute järgi on 52 protsenti 16-64-aastastest ning 13,6 protsenti 11-, 13- ja 15-aastastest Eesti elanikest ülekaalulised või rasvunud (2014).

2016. aasta kevadel Eesti 1-klassi laste hulgas läbi viidud esialgsetele mõõtmisuuringule tuginedes oli 7-aastaste tüdrukutest 23,4% ja poistest 28,6% ning 8-aastastest tütarlastest 22,8% ning poisslastest 29,8% ülekaalulised või rasvunud.

Lisatud suhkruga toidu- ja joogitooted on peamine liigsete kalorite allikas inimeste toitumises Foto: SAMRANG PRING

Samal teemal

Toitumisuuringud üle maailma näitavad, et just lisatud suhkruga toidu- ja joogitooted on peamine liigsete kalorite allikas inimeste toitumises, eriti aga laste, noorte ja noorte täiskasvanute seas. Uuringud näitavad, et kõige paremini ja kõige mõõdetavamalt aitab tervislikult käituma suunata suhkruga magustatud jookide maksustamine, mis tõstab nende hinda. Selle tulemusel on erinevates riikides maksustatud toote tarbimine vähenenud 20-50%.

Heakskiidetud kontseptsiooni järgi on plaanis maksustada magusainega või lisatud suhkruga joogid, kus on suhkrut rohkem kui 5 grammi 100 milliliitri kohta. Suhkrut ja magusainet sisaldavate jookide täpsed maksumäärad selguvad pärast täiendavaid analüüse.

Rahandusministeerium jätkab koostöös sotsiaalministeeriumiga maksukava väljatöötamist.

Samal teemal

26.04.2017
Suhkrumaks pole Soomes rasvumist peatanud
05.04.2017
Valitsus otsustas: limonaadimaks tuleb, mahlad jäävad priiks!
05.04.2017
Karastusjookide tootjad leiavad, et Euroopa kõrgeim maks on absurdne
05.04.2017
VALITSUSE KARM PLAAN: kui energiajooke ei õnnestunud maksustada, pannakse nüüd lõiv otsa karastusjookidele