Eesti uudised

Jäätmekäitlus Tallinna moodi? Õismäe elanikud upuvad prügisse (39)

Maarit Stepanov, 5. aprill 2017 12:31
VÕTAB NÕUTUKS: Õismäel asuva korteriühtistu juht Ülo Kalm on prügiprobleemi lahendamiseks võtnud ühendust kõikvõimalike ametkondadega, kuid selgeid vastuseid pole ta saanud.Foto: Martin Ahven
Tallinna prügimajandus on läinud Õismäel haisema: prügikonteinerite kõrval laiutavad prügikotid, milles olevad prahti pilluvad laiali kajakad ja tuul. “Kaua võib!?” küsib Õismäe elanik Ülo Kalm. Linn loodab probleemi lahendada ühe lisaprügiauto näol.

Märtsi keskel võttis prokuratuur uurimise alla Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu seosed jäätmetega tegeleva osaühinguga Baltic Waste Management (BWM). Nimelt kahtlustatakse, et BWM on võitnud viimaste aastate jooksul mitmeid linna korraldatud hankeid mitte paremate pakkumiste, vaid tutvuste pärast. Alates 1. märtsist pakub BWM prügiveoteenust ka Õismäel, kuid kohalikud pole sellega rahul, sest firma ei tule teenuse osutamisega toime.

Teisipäeva lõunaks pole Õismäe tee 61 asuva maja hoovis asuvat maa-alust prügikonteinerit veel tühjendatud. “Graafiku järgi oleksid pidanud [möödunud nädala] reedel ära vedama,” näitab murelikult korteriühistu esimees Ülo Kalm konteineri ees vedelevaid katkiseid ja määrdunud prügikotte. Järgmine tühjenduskord pidi olema esmaspäeval, kuid prügiautot ei tulnud ka siis.

Õismäel asuva korteriühtistu juht Ülo Kalm. Foto: Martin Ahven

Samal teemal

Varem hoolitses piirkonna olmeprügi eest osaühing Ekovir ning toona käis Ülo kirjelduste järgi kõik nagu kellavärk: prügiauto tühjendas konteinereid esmaspäeval ja reedel, enne kella kümmet hommikul. “Ma olen pensionär, ma näen,kui see veok on käinud,” selgitab Kalm ja kirjeldab, et eelmise firma prügimeestel kulus suure konteineri kraanaga maast välja tirimiseks ja tühjaks kallamiseks hinnanguliselt viis minutit. “Aga nendel, kes nüüd on olnud: on näha, et nende autod ei sobi nende prügianumate jaoks, sest masinad on väiksemad,” kirjeldab Kalm ja arvab, et prügiautodel olevad kulunud rootsikeelsed sildid annavad märku, et masinad on juba mujal maha kantud. “Ja siis nad saputavad ja saputavad… ja siis nad togivad jalaga,” hakkab mees naerma. “On kulunud veerand tundi, kui nad on selle [konteineri] tühjaks saanud.”

Prügi Õismäel Foto: Martin Ahven

Kalm laiutab käsi: “Ja milles probleem on: meie saame ainult suhelda, küsida: milles viga, kunas tullakse? Tallinna jäätmekeskusel on ainult üks infotelefon ja see on nüüd märtsikuust alates kogu aeg kinni. Vastab ainult, et klienditeenindajad on hõivatud,” kirjeldab mees ja lisab, et on paar korda liinile saanud, kuid targemaks pole ta sellest saanud. Veel on ta kirjalikult pöördunud pealinna heakorra ja jäätmehoolde osakonna juhataja Kristjan Marki ja abilinnapea Arvo Sarapuu poole. Esimeselt tuli vastus: “Vabandame, et esineb raskusi ja kogu lugu,” meenutab Kalm, kuid Sarapuult pole tulnud vastust veel tänagi.

Korteriühistu esimehel on aga mure: varem on majaelanikud pidanud maksma munitsipaalpolitseilt saadud trahvi prügikasti kõrval vedelenud vaiba eest. Viimata prügi eest hakatakse trahvima korteriühistut. “Politsei trahvib muudkui ühistuid, aga kui linn midagi tegemata jätab, siis ei trahvita,” arvab Kalm.

Prügi Õismäel Foto: Martin Ahven

Haabersti korteriühistute ümarlaua esimees Arvo Allev kirjeldab, et tema hallatava kortermaja prügimahutit tühjendatakse kord nädalas, kuid möödunud teisipäeval tulema pidanud prügiauto tuli päev hiljem. Et hilinemise kohta selgust saada, pöördus ka tema nii keskkonnaametnike kui jäätmekeskuse ametnike poole. “Telefonile ei vastatud,” kirjeldab Allev ja lisab, et kuigi eile võis graafiku järgi prügiautot taas oodata, siis päeva esimeses pooles seda ei tulnud. Haabersti linnaosa vanem oli ainus, kes Allevi pöördumise peale reageeris: “Tänaseks [eilseks] õhtuks oli lubatud prügi ära viia,” meenutab mees tema sõnu.

Tallinnas jäätmevedu korraldava jäätmekeskuse juhataja Martin Gasman selgitab, et Õismäel on probleeme just maa-aluste süvakogumismahutite tühjendamisega. Ta lisab, et osaühingu Baltic Waste Management hoole all on kõik pealinnas asuvad sarnased prügikonteinerid nendes piirkondades, kus on rakendatud linna poolt korraldatud jäätmevedu. Gasmani sõnul on lepingu täitmiseks vaja üldiselt kolme autot. “Lühidalt öeldes ongi probleem tehnikas. Autod on vanad ja lähevad pidevalt katki,” ütleb Gasman, et BWMil on töökorras vaid üks auto. “Õnneks on Tallinna jäätmekeskusel võimalus hakata kasutama lisaautot ning see peaks probleemi lahendama. Lisaauto peaks hakkama lähipäevil sõitma,” selgitab Gasman.

Osühingu Baltic Waste Managment juhataja Kaido Laanjärv palus esitada küsimused kirjalikult, kuid eilseks õhtuks ta probleeme veel omalt poolt kommenteerinud polnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee