Maailm

ÕHTULEHT PETERBURIS: metroos oli eile vaikne 

Liana Turpakova, 5. aprill 2017 04:00
OHVRITE MÄLESTUSEKS: Metroorünnakus hukkunute mälestuseks kerkis Sennaja väljaku metroojaama juurde lillemägi. Foto: Liana Turpakova
Kell 7 on Peterburi metroos varahommikune tipptund, kuid mitte eile, sest Neevalinn on pärast esmaspäevast terrorirünnakut sügavas leinas.

Balti metroojaamas žetoone müüv kassiir on vaikne. Jaamas on vaid üksikud suurte kompsudega inimesed ja patrullivad politseinikud. Väljapääsu juures tuleb läbida metallidetektor.

Turvaväravaid jäädvustada üritav ajakirjanik saab kohe korravalvuritelt valjult noomida: "Tütarlaps, pole vaja pildistada!"

Samal teemal

Kuigi metroos kinnitatakse, et kõik jaamad töötavad tavarežiimil, on inimesi vähe. Nendega vesteldes selgub, et paljud on otsustanud igaks juhuks taksoga sõita ja seda vaatamata tunni-poolteise pikkusele ooteajale.

Ajakirjanik sõidab Tehnoloogiainstituudi jaamast Sennaja väljakule – nende kahe jaama vahel oligi terrorirünnak. Metroos pole lilli ega reisijaid, vaid üksik eluheidik magab nurgas.

Küll on aga suur hulk vahti pidavaid teleajakirjanikke. Nad suitsetavad, räägivad sosinal ja ootavad. "Kas Putinit ei tulegi?" – "Eile käis," vastab tujutu kolleeg ja pöörab selja, andes mõista, et ei viitsi suhelda.

Vanatädikesed on palju sõbralikumalt meelestatud. Üks neist elab Sennajal, kuid hoidis esmaspäeval tütrepoega ja sai juhtunust teada naabritelt ja telerist. Tema sõnul oli see kuritegelike grupeeringute ja jõustruktuuride vaheline arveteklaarimine.

Siiani oli vaherahu küll vett pidanud. Pikemast jutust ei tule midagi välja: "Miks te küsite, kust te pärit olete? Meil ei lubatud rääkida." Ja lahkub kiirustades.

Veidi hiljem, 24 tundi avatud söögisaalis saame kuulda Peterburi kolleegidelt järgmist versiooni: see oli president Vladimir Putini ja Tšetšeenia juhi Ramzan Kadõrovi kokkulepe.

Vene linnad pidid jääma terrorirünnakutest vabaks ja Tšetšeenia saama ise oma asju otsustada. Hiljutine rünnak rahvuskaardi vastu Tšetšeenias ja sellele järgnenud karmid meetmed ilmselt ei meeldinud kellelegi ja eile kärgatas sellele vali vastus.

Hiljem Peterburi tänavatel noortega vesteldes selgub, et nemad peavad süüdlaseks Föderaalset Julgeolekuteenistust (FSB), kes soovis juhtida elanikkonna tähelepanu kõrvale hiljutistelt väljaastumistelt korruptsiooni vastu.

Metroojaama juurde lilli toovad vanakesed löövad risti ette ja ütlevad lahkudes: "Stalini ajal ei olnud midagi sellist!"

OHVRITE MÄLESTUSEKS: Metroorünnakus hukkunute mälestuseks kerkis Sennaja väljaku metroojaama juurde lillemägi. Foto: Liana Turpakova

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee