PÄRAST PLAHVATUST: Metroorongijuht peatas pärast kolmandas vagunis toimunud pommiplahvatust rongi Tehnoloogiainstituudi jaamas, kus surnud ja vigastatud vagunist välja toodi.Foto: AP / Scanpix
Aadu Hiietamm 4. aprill 2017 04:00
Pommiplahvatus tappis Peterburi metroorongis vähemalt kümme inimest. 

Venemaal Peterburis plahvatas eile pärastlõunal metroorongis pomm. Esialgsetel andmetel sai surma kümme või üksteist ja vigastada ligemale 50 inimest. Terrorirünnaku ajal viibis Peterburis ka Venemaa president Vladimir Putin

Pommiplahvatus (algselt räägiti ka kahest plahvatusest) toimus kella 14.40 paiku metroorongis, mis oli parajasti teel Sennaja väljaku jaamast Tehnoloogiainstituudi jaama. Sotsiaalvõrgustikes hakkasid kohe ringlema fotod, millelt võis näha, et ohvreid oli palju. Pommiplahvatuse pealtnägijad räägivad paanikast, põlenud juustest, puruks rebitud kehadest ja hingematvast suitsust, vahendab life.ru.

Esimesena teatas ametlikult, et pommiplahvatuses hukkusid inimesed, Venemaa president Vladimir Putin, kes viibis Peterburis. Tema päevakorras oli esinemine meediafoorumil ja kohtumine Strelnas Valgevene presidendi Alaksandr Lukašenkaga. Just Lukašenkaga kohtumise alguses avaldas Putin kaastunnet Peterburi metroos hukkunute lähedastele. Putin ei nimetanud surmasaanute arvu, kuid pisut hiljem teatas agentuur TASS vähemalt kümnest hukkunust. Hiljem korrigeeriti hukkunute arv üheksale, tõsteti seejärel 11-le ja langetati taas 10-le. Haiglasse toimetati ligi 50 inimest. Neist mitu on arstide sõnul kriitilises seisus. 

Peaprokuratuur: see oli terroriakt 

Putin ei rutanud kinnitama, et toimus terroriakt. Ta ütles, et vaatluse all on kõik variandid ja sealhulgas ka terrorism. Venemaa peaprokuratuur kinnitas tund aega hiljem, et plahvatus Peterburi metroos oli terroriakt.

Umbes tund aega pärast plahvatust suleti Peterburi metroo liikluseks täielikult. Samal ajal teatati, et turvameetmeid tugevdati Peterburi lennujaamas ning Moskva metroos. Venemaa terrorismivastase võitluse komitee andmetel avastati pärast pommiplahvatust veel üks lõhkemata lõhkekeha metroojaamast Ploštšad Vosstanija (Ülestõusu väljak).

Esialgse info põhjal võib järeldada, et Peterburi metroos ei tegutsenud enesetaputerrorist, vaid keegi jättis metroorongi kolmandasse vagunisse pommi, mis plahvatas. Peterburi elanik Arslan Kurbanov rääkis ajakirjanikele, et tema kolleeg oli sündmuskohal ja saatis talle foto ja tekstisõnumi: "Sõidu ajal toimus plahvatus. Noormees jättis portfelli maha, avas ukse ja läks teise vagunisse." Tõenäoliselt jäi oletatav pommiplahvatuse korraldaja ka valvekaamera videole. Nii levitati õhtul videokaadrit mehest, keda politsei otsib.

KAS POMMIPANIJA? Peterburi politsei otsis eile meest, kelle jäädvustas metroo valvekaamera. Foto: Twitter

Pomm jäeti kolmandasse vagunisse 

Ekspertide arvates ületas lõhkekeha võimsus 100 grammi trotüüli ekvivalendis ja tõenäoliselt oli tegemist plastiidiga. See on aga vaid esialgne oletus ja tõe selgitavad välja sündmuskohal töötavad eksperdid.

Iga hukkunu omastele makstakse esialgse info põhjal 2,025 miljonit rubla (33 000 eurot), teatas agentuur Ria Novosti.

Eilne pommiplahvatus oli Peterburi metroo ajaloos esimene. Küll on aga pommid mitu korda plahvatanud Moskva metroos, viimati 29. märtsil 2010, kui kahes pommiplahvatuses hukkus 40 ja sai vigastada üle saja inimese.

Peterburis kuulutati seoses eilse terrorirünnakuga välja kolmepäevane lein. Eile õhtul toimusid nii Peterburis kui ka Moskvas rahvakogunemised, millel mälestati värske terrorirünnaku ohvreid. 

Eesti välisministeerium informeerib 

Eesti välisministeerium saatis eile kell 16.33 laiali teate: "Praeguse seisuga ei ole välisministeerium saanud Venemaa ametkondadelt infot selle kohta, et eestlased oleksid Peterburi metrooplahvatuses kannatada saanud. Peterburis viibivatel eestlastel soovitab välisministeerium vältida sündmuskohta, jälgida kohalike ametivõimude korraldusi ja anda lähedastele teada, et nendega on kõik korras. Välisministeeriumile teadaolevalt viibib Peterburis ligikaudu paarsada Eesti kodanikku."

Kell 17.36 andis Eesti välisministeerium teada, et välisminister Sven Mikser avaldas kirjas kaastunnet Venemaa kolleegile Sergei Lavrovile seoses Peterburi metrooplahvatusega. "Avaldan siirast kaastunnet elu kaotanute peredele ja sõpradele ning soovin kannatanutele kiiret paranemist. Oleme sel kurval ajal mõtteis ohvrite lähedaste ja vigastatutega ning kõigiga, keda see tragöödia puudutab," seisab Mikseri kirjas.

Eesti peaminister Jüri Ratas avaldas kell 16.26 Twitteri vahendusel kaastunnet Peterburi metrooplahvatuses hukkunute lähedastele ja soovis vigastatutele kiiret paranemist.

Ka Eesti president Kersti Kaljulaid avaldas kell 18.40 Facebooki kontol kaastunnet Peterburi metroos toimunud plahvatuses hukkunute lähedastele ja haavatutele.