Eesti uudised

EKRE esimees Helme: sisserändajad seavad eesti keele ruumi ohtu (73)

Denes Kattago, 3. aprill 2017 19:16
MART HELME: vajame riiklikku tagasirändeagentuuri. Foto: Aldo Luud
Eesti Konservatiivne Rahvaerakonna esimees Mart Helme tõdes täna sisserändeteemalisel arupärimisel riigikogus, et siia saabuvad inimesed mitte ei aita riigi arengule kaasa, vaid on pigem ohuks meie keeleruumile.

EKRE juhi Mart Helme sõnul on demograafilised protsessid väga pikaajalised ja kumulatatiivsed ning järgneva 10-20 aasta sündimuse prognoosi valguses pole pilt roosiline. "Toome väga lihtsa näite. Kui endise Nõukogude Liidu territooriumilt ükskõik missuguse erandi või kvoodi alusel tuleb aastas umbes 5000 sisserändajat, siis kümne aasta peale on see 50 000. See on suurusjärgus Pärnu-taoline linn. Kas meil on seda luksust, et me saame endale lubada 10 aasta jooksul Pärnu-suuruse linna muust kultuurist, keeleruumist pärit inimeste saabumist Eestisse püsivalt asuma? See on tõsine küsimus, see ei ole niisama naljaküsimus."

Samal teemal

Siseminister Andres Anvelt ütleb, et siia saabuvad inimesed panustavad Eestisse ja Eesti arengusse. "Ka mind huvitab väga see, et meie Eesti rahvusriigi rahvuslik koostis ei muutuks Eesti inimeste suhtes miinusmärgiga. Aga kindlasti on küsimus selles, et üha kasvav majandus nõuab ka meil üha rohkem tublisid töökäsi. Jään selle juurde, et suletud rahvusriik kindlasti ei suuda toota ka oma kultuuri ja oma inimeste arendamiseks vajalikku lisandväärtust, et seesama Eesti rahvusriik jääks püsima." Minister palub ka arvestada, et selle 5000 seas on väga palju neid inimesi, kes on siin töötanud aastaid ja on lahkunud.

Helme ütleb, et spetsialiste annab Eestile ka meie ülikoolisüsteem, kuhu riik igal aastal kutsub sadu ja tuhandeid inimesi võõrsilt õppima. 14-aastase õppejõu kogemusega riigikogulasele on arusaamatu, kuidas paljud need madala kvalifikatsiooniga inimesed üldse tudengiks said. "Need üliõpilased kirjutasid niisuguseid kursusetöid, et see oli heal juhul copy-paste, halval juhul ei olnud isegi seda. Rääkida sellest, et need tuhanded üliõpilased hakkavad meid kõrgelt haritud spetsialistidena majanduse vallas edasi viima, on lihtsalt nonsenss, see ei vasta tõele."

Poliitiku arvates tuleb hoopis oma tublisid kaasmaalasi aidata ja siit lahkunud Eestisse tagasi tuua, luues selleks riiklik tagasirändeagentuur. „Meie rahvuskaaslased on meie kultuuriruumi lahutamatu osa ja nad tugevdaksid nii meie majanduslikku, rahvuslikku kui kultuurilist kehandit.“

Helme märgib ka, et suurem osa sisserändajatest tuleb mitte EList pagulastena, vaid immigrantidena kuskilt kolmandast maailmast, mis seab eestlased kui väga enamusrahvuse ja veelgi enam eesti keele ruumi ohtu. "Me näeme Tallinnas, kuidas eesti keele ruum ei ole 25 taasiseseisvumisaasta jooksul, mitte kasvanud, vaid paigal tammunud või isegi vähikäiku teinud. See on üks kaasnev kahju, mida me kanname seoses rändeprotsessidega."

Samal teemal

03.04.2017
Kari Käsper: peame inimõigusi kaitsma eelkõige iseenda, mitte Euroopa Liidu või kellegi teise pärast!
22.03.2017
Varro Vooglaid | Kõigi sisserändajate lõimumine jääb unistuseks
22.03.2017
UURING: Pagulasteema enam ei eruta, kuid pagulasi ootame Eestisse järjest vähem
21.03.2017
Põgenike vastuvõtmisele kulus Eestil mullu üle 2,5 MILJONI EURO