ERASTAMISKUNINGAS: Kahjuks enamasti ei vaevutagi fakte kontrollima.Foto: ARNO SAAR
Denes Kattago 3. aprill 2017 18:28
Väino Sarnet lahkus Tallinna Linnahalli juhatuse liikme kohalt. Sarneti enda sõnul oli see otsus tal juba ammu tehtud ning mingit skandaali ei tasu taga ajada. Küll on aga mees nördinud faktide moonutamise üle.

21. märtsil teatati avalikkusele, et erastamise eestvedajana tuntuks saanud AS Tallinna Linnahalli juhatuse liige Väino Sarnet lahkub ametist. Samasse aega jääb ka nõukogu esimehe Meelis Pai vallandamine. „Lärm on liiga suur, et rääkida meediamullist. Tegu on huvide kokkupõrkega nagu ikka, kui on veidigi suured summad mängus,“ ütleb Sarnet Õhtulehele antud kommentaariks. 

Mees räägib, et tema lahkumine ei ole seotud Pai lahkumisega ning ka lahkumise järjekord oli vastupidine kui meedias väideti. Põhjuseks oli linnahalli nõukogu 10. märtsi otsus, millega talle anti korraldus hange tühistada., mida ta ka tegi 13. märtsil. Järgmisel päeval sõlmiti Meelis Pai leping. „Minu lahkumise sisuline põhjus on nõukogu otsus ja selle momendi ajaline valik on seotud Pai lepinguga, sest sellest sai kõrini. Mina esitasin oma lahkumisavalduse juba sama nädala algul.“

Ta lisab, et vahendatud info võib olla tahtlikult moonutatud. „Just see ajaline järjestatus: siia on näiliselt tekitatud vastupidine järjestus, nagu mina oleks väga kurb olnud, et Meelis Pai lahkus. Vastupidi, ma olen selle üle väga rõõmus. Aga ma ise lahkun ka,“ lisab ta.

Sarnet: Arhitekt Karp andis ise autoriõigused üle

Linnahalli projekti autor Raine Karp valis arhitektibüroo Allianssi autoriõiguste andmiseks omal algatusel, ütleb Sarnet vastuseks Katrin Lusti autorisaates „Kuu-uurija“ kõlanud vastupidistele väidetele. „Seda Karp kinnitab ka kirjalikult, on kinnitanud ajakirjanduses, on andnud selgitusi linnavalitsusele ja arhitektide liidule. Kõik need selgitused on koerentsed (kokkukuuluvad) ja ühessuunalised. Jah, Raine Karp ise valis selle büroo,“ kinnitab Sarnet.  

Sarnet on pettunud, et osapooli ära ei kuulata ja faktidest ei lähtuta. „See on tõejärgse ühiskonna paradoks, et niisugused asjad ilmnevad. Enamasti ei vaevutagi fakte kontrollima ja ajakirjanduses ilmuvad vaid kellegi arvamused. Põhiline on ju see, et meedias räägitakse proportsionaalselt palju tuntud isikute arvamustest, sest faktid on ju igavad.“

Sarnet raskele tööle "ei" ei ütle

Sarnet räägib, et mõtles tükk aega tegevlinnapea Taavi Aasa kutse peale tulla linnahalli tööle ja ei tahtnud esimese hooga minna. „Ma ei usu selle investeeringu prioriteetsusesse. Võib-olla on linnal mõistlikumaid investeerimise kohti. Aga nõustusin, sest ma pole rasketest projektidest kunagi loobunud. Kui on valida kerge ja raske vahel, siis ma valin alati raske – see on minu põhimõte.“

Aas ei survestanud Sarnetit lahkumisavaldust kirjutama. „Vastupidi – Taavi Aas küsis, kas ma võiksin kaaluda jätkamist ja seda isegi enne Meelis Pai [lahkumise] küsimus kerkis.“

Aasa "strateegilised reservid"

Hanke tühistamine ei tähenda, et linnahalli projektiga ei saaks edasi minna. „Seda saab rahumeeli teha, kui uus nõukogu nii arvab,“ ütleb Sarnet ja viitab hiljutisele „vahtkonnavahetusele“ linnahalli juhtkonnas. Teatavasti Tallinna linnavalitsus määras linnahalli nõukokku Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti ja Tallinna linnaplaneerimise ameti juhi Anu Hallik-Jürgensteini.

Sarnet nimetab neid manööverdusi ingliskeelse terminiga damage limitation (kahjude vähendamine – toim.) „Kui asi läheb jamaks, siis tuleb oma kõige tugevamad jõud, mis sul on, välja otsida. Strateegilised reservid visatakse lahingusse, kui kasutada sõjaväelist terminoloogiat,“ muigab ta. „Jürgenstein teab oma ametikoha tõttu kuidas planeeringud ja kõik need asjad käima peaks. Kõlvart on ka tough guy (kõva mees – toim.), kes ei lase endast üle sõita. Sellised need reservid on,“ ütleb Sarnet oma arvamuse välja.

Riskialdis Sarnet ei põe

Tulevikuplaanide osas ütleb Sarnet, et ei välista taas Ida-Virumaale kolimist, nagu ta ka varem on teinud. „Mulle meeldib seal. Ma ei ole veel otsustanud, mida ma tegema hakkan. Ma oskan väga vähese rahaga ära elada ja ma ei muretse tuleviku pärast. Aga ma leian midagi kindla peale. Sellist tüüpi, kes on valmis riskima on aeg-ajalt ikka kellelegi vaja,“ on Sarnet optimistlik ja pealinna suurobjekti juurest lahkumise pärast ei põe.