Maailm

OTSEBLOGI | Rünnakud on jõudnud Läänemere äärde: Peterburis on plahvatustes hukkunud 14 inimest (126)

Toimetas Piret Kütt; Kristin Aasma, 4. aprill 2017 23:48
Pommiplahvatus metroosFoto: STR
Eesti piirist 160 km kaugusel asuva Peterburi linna metroos 3. aprillil plahvatus, milles praegustel andmetel on hukkunud 14 inimest ja saanud viga ligikaudu poolsada inimest. Plahvatus toimus rongi kolmandas vagunis ning selle korraldajaks oli enesetaputerrorist.

Plahvatus toimus ajal, mil Venemaa president Vladimir Putin pidas kõnet Peterburis toimunud meediafoorumil.

Foto sündmuspaigalt Foto: Reuters / Scanpix

Kõrgõzstani julgeolekuteenistus nimetas plahvatuse tegijaks Akbaržon Džalilovi, kes on sündinud Kõrgõzstanist Oshi linnas 1995. aastal ning kel on Vene kodakondsus. Pommari nime kinnitasid hiljem ka Venemaa uurijad, kelle sõnul pani mees ka teise pommi, mis aga ei plahvatanud, vahendas BBC.

Uudis on täiendamisel.

23:47
Kristin Aasma

Õiguskaitseorganid korraldasid terrorirünnakus kahtlustatava Akbaržon Džalilovi elukohas läbiotsimise. Lõhkeseadeldise osi nad sealt ei leidnud, kirjutas Interfax. "See viib mõttele, et Džalilovil olid kaasosalised, kes varustasid teda omavalmistatud lõhkeseadeldisega,“ ütles allikas Interfaxile. Ametlikku kinnitust sellele informatsioonile ei ole.

21:20
Kristin Aasma

Terrorirünnaku korraldamises kahtlustatava Akbaržon Džalilovi vanemad sõidavad Kõrgõzstanist Venemaale, kirjutas Interfax.

21:12
Kristin Aasma

Kõrgõzstani julgeolekuteenistus nimetas plahvatuse tegijaks Akbardžon Džalilovi, kes on sündinud Kõrgõzstanist Oshi linnas 1995. aastal ning kel on Vene kodakondsus, vahendas BBC.

16:11

Venemaa uurijate sõnul võib rünnaku korraldanud mees olla enesetaputerrorist, kelle kehaosad sündmuspaigalt leiti, vahendab BBC

13:00
Maria Rozbaum

Telia ja Diili Venemaal viibivad kliendid ei pea mobiiliarve pärast muretsema!

Ettevõtte juhtkonna otsusel on eile ja täna ehk 03.04-04.04 kõigil Telia ja Diili lepingulistel klientidel ning kõnekaardi kasutajatel Venemaalt Eestisse tehtud kõned, saadetud sõnumid (SMS, MMS) ja kasutatud mobiilne andmeside tasuta. Samuti on tasuta klientide poolt Venemaal vastu võetavad kõned. Kõnealusest soodustusest teavitab Telia ka kõiki Venemaal viibivaid kliente SMS-iga.

11:43
Denes Kattago

Juba 14 ohvrit

Vene tervishoiuministeeriumi juht Veronia Skvortsova ütles TASSile, et metrooterrori ohvrite arv on kasvanud 14ni. Nendest 11 surid koha peal, kaks teel haiglasse ja üks Marija haigla traumaosakonnas. Statsionaaris on hetkel 49 inimest, 13 on lastud kodusele ravile.

11:35
Maria Rozbaum

Terroriakt andis Riigikogu riigikaitsekomisjoni aseesimees Mart Helmele põhjust taas rändekriisist rääkida.

Traagiliste tagajärgedega pommiplahvatus Peterburi metroos pole Helme sõnutsi käsitletav lihtsalt järjekordse terroriteona, vaid osundab asjaolule, et
sisuliselt on Eesti praeguseks Euroopast üle rulluva islamiterrori poolt
ümber piiratud.

"Terroriaktid Prantsusmaal, Belgias ja Saksamaal olid eellainetuseks ning pole kahtlust, et sealsete võimude väited, et nad ei lase ennast terrorist ära hirmutada, ei peata terrorit nn. Vanas Euroopas," ütles Helme.

23:03
Greete Kõrvits

AFP ajakirjanik: "Putin ei ütle sõnagi pommirünnaku kohta, Lukašenka kasutab väljendit "need sündmused"."


22:52
Greete Kõrvits

Kõikjal Venemaal viiakse hukkunute mälestuseks monumentide ja mälestusmärkide juurde lilli.


22:11
Greete Kõrvits

BBC kirjutab, et president Putin tänas Peterburi autojuhte.

Venemaa president tänas autojuhte ja taksojuhte, kes võtsid metroo töö seiskumise järel inimesi peale, et neid koju viia. Paljud tegid seda ilma tasu küsimata.

21:24
Greete Kõrvits
Jumalateenistus Moskvas Peterburi metroorünnakus hukkunute mälestuseks. (AFP/Scanpix)
20:49
Greete Kõrvits

USA president Trump nimetab rünnakut "kohutavaks asjaks".

Reuters kirjutab, et Ameerika president ütles Egiptuse riigipeaga kohtumise vältel meedia esindajatele Peterburi metroorünnaku kohta: "Kohutav asi - juhtub üle kogu maailma - absoluutselt üks kohutav asi."

20:32
Greete Kõrvits

The Telegraph kirjutab, et rünnakuga seoses on kaks inimest vahi alla võetud.

Pommirünnakuga seoses on kaks inimest vahistatud. Pole teada, kas varasemalt metroos pildile jäänud isik on üks nendest.

19:27
Greete Kõrvits

Kaitseuuringute keskuse direktor Jüri Luik ütles "Ringvaates", et rünnaku korraldajad saadakse tõenäoliselt kätte, kuid Venemaa kriminaaluurimised pole ühemõttelised ja mängu võib tulla poliitika.

http://www.ohtuleht.ee/797222/kaitseuuringute-keskuse-direktor-venemaa-voib-plahvatust-ara-kasutada-poliitsonumis

19:17
Greete Kõrvits

Välisminister Sven Mikseri kaastundeavaldus: "Meie mõtted on Peterburis toimunud kohutava, vägivaldse terroriakti ohvrite, nende perede ja sõpradega. Terrorismile pole õigustust."


19:03
Greete Kõrvits

"Kõik arvasid, et surevad," raporteerib uudistekanal CNN rongivagunis olnud inimeste paanikat kirjeldades.


18:20
Merili Luuk

Ühe metroorongi juht rääkis Vene meediale, et otsustas õnnetuspaigas millegipärast mitte peatuda. Võib-olla päästis see otsus mõned elud. 

18:19
Greete Kõrvits

Venemaa peaminister Dmitri Medvedjev nimetab oma Facebooki-postituses rünnakut terroriaktiks. Ta avaldab hukkunute ja vigastatute omastele kaastunnet.

18:17
Merili Luuk

Meediasse lekkis ka foto kahtlusalusest


18:15
Greete Kõrvits

Eestlane Peterburis, saad Facebooki vahendusel sõpradele ja lähedastele teada anda, et sinuga on kõik korras!

Facebook aktiveeris Security Check-võimaluse, mille abil saavad kasutajad oma kontol kiirelt märkida, et nad pole ohus ja lähedased ei pea muretsema.

18:14
Merili Luuk

Venemaal kuulutati välja kolmepäevane lein

(ALEXANDER BULEKOV)
18:12

Bakuu metroos (Jah, Aserbaidžaanis) on julgestust tugevdatud.


18:09
Maarit Stepanov

Peterburis elav Aleksei ütles, et elanikud on šokis. "See on siiski esimene rünnak linnale."

18:06
MILLINE OLI POMM?


17:38
Trööstitud kaadrid (STR)
17:24

Ühes metroojaamas leiti veel üks pomm, kuid see on tehtud kahjutuks


17:18
Merili Luuk

Uute andmete kohaselt oli siiski üks plahvatus Sennaja väljaku ja Tehnoloogiainstituudi peatuste vahel. Pomm lõhkes kell 14.40, sõnas Rahvusliku Terrorismivastase komitee juht. 

17:05


16:56
Geidi Raud

Peterburi ajakirjanik Jekaterina Vinokurova ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tänavatel on näha palju päästemasinaid ja õhus on kopterid, kuid paanikat linnas pole, vahendab ERR.ee.

"Sündmuskoht on suletud, näen paljusid tuletõrje- ja politseiautosid, õhus on päästekopterid. Nägin, kuidas kopteriga evakueeriti kannatanuid, paanikat tänavatel ei ole, inimesed helistavad, et öelda, et nendega on kõik korras, ja otsustavad, kuidas siis koju saada," kirjeldas Vinokurova. 

Ajakirjaniku sõnul arutavad inimesed juhtunu üle ja nimetavad seda terroriaktiks."Inimesed tahavad väga, et Putin ise tuleks siia kohale. Räägivad, et Peterburis on viimastel aastatel olnud vaikne ja mõistagi on juhtunu inimeste jaoks šokk," lausus Vinokurova.

16:47
Piret Pappel

Peterburi kuberneri pressiesindaja Andrei Kibitov teatas Twitteris, et kuna metroo on suletud, on kogu muu ühistransport tasuta.

16:44
Denes Kattago

VF peaprokuratuuri esindaja Aleksandr Kurjennoi ütles telekanali Rossija24 eetris, et tegu oli terrorirünnakuga. Lisaks ta märkis, et korrakaitseorganid hakkavad tegelema Peterburi metroo turvasüsteemidega.

16:42
Vecherka

16:37
Piret Pappel

Praeguse seisuga ei ole Eesti välisministeerium saanud Venemaa ametkondadelt infot selle kohta, et eestlased oleks Peterburi metroos toimunud plahvatuses kannatada saanud.

Peterburis viibivatel eestlastel soovitab välisministeerium vältida sündmuskohta, jälgida kohalike ametivõimude korraldusi ning anda lähedastele teada, et nendega on kõik korras.

Välisministeeriumile teadaolevalt viibib Peterburis ligikaudu paarsada Eesti kodanikku.

16:35
Geidi Raud

Peaminister Ratas kirjutas kaastundeavalduse kolmes keeles:

16:30
Merili Luuk

Jätkuvalt on selgusetu, mitu plahvatust ikkagi oli. Meie venekeelseid uudiseid saab lugeda SIIT

16:25
Piret Kütt

Daily Maili andmeil olid pommid varustatud naeltega. Veel teatab väljaanne, et vigasaanute hulgas on ka lapsi.

16:22
Denes Kattago

Putin teatas, et uurimisel on kolm versiooni juhtunust. Ta täpsustas RIA Novostile, et jutt ei käi ainult terrorismist, vaid vaatluse all on ka olme- ja kriminaalversioon.

"Korrakaitseorganid ja eriteenistused teevad kõik selleks, et selgitada välja põhjused ning anda juhtunule täielik hinnang," märkis president TASSile. "Ma olen juba rääkinud eriteenistuste juhtide ja FSB direktoriga."

16:20
KOHAPEAL TOIMETAB 41 KIIRABIBRIGAADI


16:17

Vaikselt on tulnud ka kaastundeavaldusi


16:16
Geidi Raud

Interfaxi andmetel jäeti lõhkekeha rongi ja seega välistatakse enesetapurünnak.

16:11
Merili Luuk

Praegu on teada, et pommid olid isevalmistatud ning väikese võimsusega (200-300 grammi). Ometi on praegustel andmetel vigastatuid 50, kohapeal toimetab 17 kiirabibrigaadi. 

16:06
Piret Pappel

TASSi teatel evakueeritakse vigastatuid helikopteritega.

15:58
Denes Kattago

Peterburis viibiv Valgevene president Aljaksandar Lukašenka avaldas kahetsust, et peab alustama kohtumist Vene riigipea Vladimir Putiniga kurvalt noodilt. "Keegi ei lase meil rahulikult elada. Me ei ela isoleeritud maailmas. Peame olema valmis sellisteks väljakutseteks. Isamaa turvalisus on esmatähtis."  

15:56
Metroojaam, kus üks plahvatus toimus (STRINGER)

15:52
Merili Luuk

"Plahvatuste põhjused on veel teadmata, seega on liiga vara sellest rääkida, uurimine näitab," selgitas Putin juba varem ajakirjanikele. "Loomulikult uuritakse kõige variante: nii terrorismi kui kuritegevust"

Vladimir Putin  (SERGEI KARPUKHIN)
15:49

15:46
Piret Kütt

Juhtunuga seoses on sõna võtnud ka president Vladimir Putin, kelle sõnul pole teada, mis plahvatuse põhjustas, vahendab ITV.com. Samas pole välistatud terrorismivõimalus. Ühtlasi avaldas Putin kaastunnet hukkunute lähedastele.

15:44
Piret Pappel

ITAR-TASSi teatel on kogu Peterburi metroo suletud.

15:39
Piret Kütt

Fontanka vahendusel on hetkel suletud kolm metroojaama.

15:36
KUS PLAHVATUSED TOIMUSID?


15:32

Venemaa presidenti Vladimir Putinit on juhtunust informeeritud. Putin on samuti Peterburis, täpsemalt Strelnas. 


15:28
Piret Kütt

Varlamov.ru andmeil hukkus 10 inimest ning viga sai 50.

15:25

TASSi andmetel on 10 inimest juba surnud!

15:22

15:21
MIDA SENI TEAME?

Täna pärastlõunal toimus Peterburis "Технологический институт" ehk Tehnoloogiainstituudi metroopeatuse juures plahvatus. Esialgsetel andmetel on 10 inimest saanud viga.