
Täna oli oodata EKRE juhatuse koosolekult uudiseid selle kohta, kas liikmete seast visatakse välja erakonna juhtimisstiili kritiseerida söandanud Jüri Derkunile (57) ja Maria Kaljustele (43).
Viimsis võeti osakond üle
Viimsi osakonna endine juht Jüri Derkun heidab EKRE esimehele Mart Helmele ette Viimsi osakonna juhtimise ebaeetilist ülevõtmist. EKRE juhatuse otsusega võeti erakonda ja Viimsi osakonda vastu 17 uut liiget, millest piisas, et kõrvale tõrjuda senine osakonna juhtkond ja tõsta kohalikuks esimeheks kinnisvaraärimees Mihkel Saretok (29). Viimsi ekrelaste uus liider astus aga erakonda alles loetud päevad enne seda karjäärihüpet.
Verisulis juhile heitvat viimsilaste hinnangul varju muuhulgas seegi, et tema isa on skandaalse kuulsusega kohalik poliitik ja ärimees Madis Saretok (55). Vanameister mõisteti eelmiste kohalike valimiste järel kohtus süüdi väärteos, mis seisnes seadusega keelatud ajal poliitilise sisuga kleebise kasutamises isiklikul sõiduvahendil. “Ära pane parti,” agiteerinud Saretok seenior sel moel ühe kohaliku valimisliidu vastu.
Maria Kaljuste, kes juhib erakonna Saaremaa piirkonda, olevat aga tülli pööranud Mart Helme naise Monikaga. Isepäine saarlanna süüdistab esimehe naist selles, et Monika arvas Maria välja Facebooki EKRE sõprade klubi suletud ringist. Lisaks oli EKRE juhatuse liige Kaljuste ainsana vastu hääletanud juhatuse otsusele, millega võeti Viimsi osakonda vastu 17 noort, kelle abiga osakonna senine juhtkond lahti kangutati.
Aukohus toetab Kaljustet
Nähes enda kohale kogunemas tumedaid pilvi, pöördusid Derkun ja Kaljuste erakonna aukohtusse, mis pidi andma juhatusele omapoolsed soovitused, kuidas ebasoosingusse sattunud erakonnakaaslastega edasi talitada. Mida siis arutati aukohtu istungil, mis toimus mõne päeva eest? Aukohtu esimees Taivo Põrk ütles Õhtulehele, et aukohtu asjakohased soovitused edastatakse EKRE juhatusele, millelt tulebki aru pärida, kui aeg on küps.
Vaatamata aukohtu kindlameelse esimehe tõrksusele ilmus siiski reede pärastlõunal Delfis uudis, et aukohus on Kaljuste “õigeks mõistnud” ega soovita teda Facebookis avameelitsemise pärast erakonnast välja visata. Asi läheb põnevaks.
Facebookis oma lehel on Jüri Derkun kinnitanud, et otsus tema ja Kaljuste väljaviskamisest oli tehtud juba enne aukohtu istungit ning reedesel juhatuse istungil vormistatakse asi lihtsalt ära. Siiski on sotsiaalmeedias avaldatud ka arvamust, et Maria Kaljustet kui juhatuse liiget ei saa temaga võrdsel alusel tegutsevad juhatuse liikmed ometi erakonna nimekirjast kustutada. Juhatuse valib ehk paneb paika kongress ning kuidas saab siis Kaljustet kui kongressilt mandaadi saanud aatekaaslast erakonnast välja visata. EKRE põhikirja järgi kuulub aga erakonnaliikmete väljaarvamine siiski juhatuse pädevusse.
Sõnaahtraks jäi ka Jüri Derkun, kes pärastlõunal Õhtulehele kinnitas: “Andsin lubaduse, et ma kahe päeva jooksul kommentaare ei anna, ja pean sellest kinni.”
Kaljuste ja Derkun heideti parteist välja
Täna õhtupoolikul teatas EKRE, et erakonna juhatus arvas erakonnast välja Maria Kaljuste ja Jüri Derkuni "seoses erakonna maine kahjustamise ja heade
tavade rikkumisega".
"Vastavalt põhikirjale kohustub iga erakonna liige olema eetiline, käituma väärikalt ja hoiduma erakonna kahjustavast tegevusest,” kommenteeris erakonna aseesimees ja juhatuse liige Jaak Madison. “Kaljuste ja Derkun on oma tegevusega neid põhimõtteid korduvalt rikkunud.
Madisoni sõnul ei ole tegemist teisitimõtlejale päitsete pähe panemisega. "Ent
inimesed, kes pühendavad kogu oma energia avalikule sõdimisele
erakonnaga, on eksinud erakonnaga.”
Puhastage see oma ekre erakond nendest ise- ja teistimõtlejatest kuni seal olete ainult teie 2, veel Monika ja teie vahmiil.
Pole tülikaid isemõtlevaid inimesi - pole ka probleeme! (stalini eeskujul – pole inimest, pole probleemi).
Teisiti öeldes - ekre on Helmede isiklik impeerium - keelan, käsin, poon ja lasen.
Tsiteerin siin Andrus Kivirähki:
"Meie oma Žirinovskid "
"Martin Helme sarnaneb üha rohkem Venemaal laialt tuntud Vladimir Žirinovskiga, kes lärmab ja praalib kümne mehe eest, ent kujutab endast tegelikult poliitilist nulli.
EKRE eesotsas Helmedega täidab Eesti poliitikas üsna samasugust rolli. "