Maailm

Venelased tulid eile tänavaile võimude korruptsiooniga võitlema (18)

Tõnis Erilaid, 27. märts 2017 04:00
TUHANDED TÄNAVAIL: Protestijad kogunesid pärast meeleavaldusjalutuskäiku moskvalastele tavapäraselt Puškini juurde. Foto: AFP / Scanpix
Vaevalt oli Venemaa opositsiooniliider ja tuleva aasta valimiste presidendikandidaat Aleksei Navalnõi astunud Moskva kesklinnas metroojaamast Tveri tänavale, kui politsei ta kinni võttis. Hiljem tviitis ta politseijaoskonnast: "Minuga on kõik korras. Istun jaoskonnas ja vestlen politseinikega Dimoni filmist. Jätkake jalutamist, ilm on ju ilus!"

Aleksei Navalnõi tuli korruptsiooni vastu korraldatud jalutuskäigule-miitingule, tossud näpus. Täpselt sellised, nagu olid ühel peategelasel tema internetis kulutulena levinud filmis "On vam ne Dimon" (ta ei ole teile lihtsalt Dimon). Dimon on venelaste seas peaminister Dmitri Medvedevi hüüdnimi. Navalnõi paljastas filmis, kuidas peaminister Dmitri Medvedev on oma käealuste fondide kaudu enda kätte krahmanud tohutuid maavaldusi Venemaa eliitpiirkondades, hooneid, viinamarjaistandusi nii Venemaal kui ka Itaalias, jahte ja palju muudki. Navalnõi nõudmisele, et peaministri mahhinatsioone uuritaks, vastasid võimud vaikimisega või poetasid, et kohtu all oleva kurjategija süüdistused ei vääri tähelepanu.

POLITSEI KÜÜSIS: Aleksei Navalnõi vahistati niipea, kui ta metroojaamast väljus. Foto: Reuters / Scanpix

Samal teemal

Inimesed ei kartnud

Navalnõi kutsus eilseks kümnete Venemaa linnade elanikke miitingutele ja jalutuskäikudele, et protesteerida võimude korrumpeerumise vastu. Kuigi peaaegu kuskil ei antud selleks luba, tulid kümned tuhanded inimesed tänavaile. Venemaal pole nii suuri meeleavaldusi juba aastaid nähtud. Navalnõile koostati üleskutsete eest tulla seadusvastastele miitingutele protokoll, teatas Novaja Gazeta.

Suurimad meeleavaldused olid Moskvas ja Peterburis, kuhu tuli kümneid tuhandeid inimesi. Politsei ametlikel andmetel oli Moskvas väljas kuni 8000 inimest ja Peterburis pisut vähem. Neevalinnas oli Marsi väljakul peaaegu samal ajal koguni kaks meeleavaldust. Ühele kogunesid inimesed toetama traditsioonilisi pereväärtusi ja kombeid, kuid Navalnõi pooldajad ei lasknud ennast sellest heidutada ja kogunesid samuti, teatades, et nende üleskutse võimudele – ärge valetage ja varastage – klapib hästi inimlike väärtustega. Hiljem liikus umbes 4000 inimest Marsi väljakult edasi Talvepalee juurde, kus seni osavõtmatu politsei hakkas inimesi vahistama. Internetiportaali RBK andmeil oli poolteist tundi pärast meeleavalduse algust vahistatud 130 inimest. Tund hiljem teatas Novaja Gazeta, et Navalnõi büroost ja valimisstaabist Moskvas viidi kõik inimesed jaoskonda ja vahistatute arv oli tõusnud juba üle 500. Enne meeleavaldust hoiatasid politsei ja prokuratuur, et kinni peetud inimesed saadetakse 15 ööpäevaks aresti. "Me ei lase end enam hirmutada," ütlesid meeleavaldajad ajakirjanikele.

Korruptsioon tapab tuleviku

Pärast Navalnõid vahistati järgmisena meeleavaldaja, kes kandis plakatit "Korruptsioon tapab meie tuleviku!"

Rahvas hüüdis loosungeid president Vladimir Putini vastu ja karjuti: "Häbi!". Kui tavaliselt on Peterburis tänavameeleavaldustel enamasti vanemad inimesed, siis eile tulid välja peamiselt noored.

Teistes linnades jäi osavõtjate arv väiksemaks, piirdudes paari tuhande või mõnesajaga. Rahvakogunemisteks taotleti luba üle 70 Venemaa linnas. Enamik seda ei saadud.

On märkimisväärne, et kui Novosibirski linnavõimud keelasid miitingu ära, siis kohus tühistas keelu ja nii koguneski umbes poolteist tuhat inimest.

Venemaa suured telekanalid ei poetanud päeval miitingute kohta sõnagi, eetris olid seriaalid ja meelelahutussaated.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee