Türgi president Recep Tayyip Erdoğan.Foto: OSMAN ORSAL
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 26. märts 2017 13:51
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ütles laupäeval, et Ankara võib korraldada Brexiti laadse referendumi Euroopa Liidu liikmeks pääsemise üle.

Uus referendum leiaks aset kohe peale 16.aprillil plaanitud referendumit, kus otsustatakse, kas anda presidendile rohkem võimu või mitte. 

Erdoğan oli lubanud päev enne teadaannet kõik Euroopa Liiduga loodud poliitilised ja administratiivsed sidemed üle vaadata. Sinna alla kuulub ka kokkulepe ebaseduslike immigrantide arvu kärpida. 

Viimaste kuude jooksul on Türgi suhted Euroopa Liiduga teravnenud, kuna Saksamaa ja Holland ei lubanud Türgi ametnikel minna seal elavatele türklastele aprillis ootava referendumi jaoks kampaaniat tegema.

Mõlemad riigid põhjendasid keeldu turvalisuse hoidmisega ja Erdoğan kutsus neid selle peale natsijäänukiteks ja sõnavabaduse peal trampijateks, mis on mitmete Euroopa Liidu riikide valitsusi vihastanud.

''Türgi on 54 aastat Euroopa Liidu ukse taga oodanud,'' rääkis Erdoğan vihjates 1963. aastale, mil Ankara lõi Euroopaga majanduliku sideme.

Arutelu Türgi liitumise üle algasid juba 2005. aastal, kui on vaid teosammul veninud kuna osadele liiduriikidele valmistab muret, milline olukord on türgis inimõigustega, millised on Türgi suhted etniliselt lõhestunud Küprosega. Samuti muudab Türgis elavate moselmite suur hulk mõned riigid tõrksaks.

Originaalartiklit saab lugeda siit.