Terror on muutunud mitmetahulisemaks.Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 25. märts 2017 04:00
Euroopas sagenevad sõidukitega sooritatud terrorirünnakud.

Nii sõitis Lõuna-Prantsusmaa kuurortlinnas Nice’is mullu 14. juuli hilisõhtul suur külmutusauto Inglise promenaadil rahvuspüha ilutulestikku vaadanud inimeste hulka. Surma sai 86 ja vigastada ligemale 300 inimest.

Terroristiks osutus 31aastane Nice’is elanud tuneeslane Mohamed Lahouaiej Bouhlel, kelle politseinikud sündmuskohal maha lasid.

Berliinis sõitis Tuneesiast pärit terrorist Anis Amri röövitud terasekoormaga veoautoga mullu 19. detsembri õhtul jõuluturul viibinud rahva sekka. Surma sai 12 ja vigastada 46 inimest. Amri tabati 23. detsembri öösel Itaalias Milano lähistel. Itaalia politsei laskis ta maha.

Kolmapäeval vapustas Euroopat Londonis korraldatud terrorirünnak. Ja taas oli relvaks sõiduk. Kentis sündinud ja Birminghamis elanud Briti kodanik, 52aastane kolme lapse isa Khalid Masood, ajas esmalt Londoni südames Westminsteri

sillal jalakäijaid Hyundai i40ga alla. Surma sai kolm ja vigastada ligi 40 inimest. Seejärel haaras ta kaks nuga ning pussitas surnuks parlamendihoone väravas valvet pidanud relvitu politseiniku.

Sündmuskohal viibinud Briti kaitseministri erariides ihukaitsja laskis terroristi maha. Eile lisas Briti politsei, et Khalid Masoodi sünninimi oli Adrian Russell Ajao. Ta radikaliseerus 2005. aastal, kui töötas Saudi Araabias inglise keele õpetajana.

Niisuguste rünnakute taga on terrori uus ja ohtlik nägu, ütles ajalehele Blick Saksa tuntud terrorismiekspert Rolf Tophoven.

"Terror on muutunud mitmetahulisemaks. Nice’i, Berliini ja Londoni rünnaku korraldamiseks ei ole vaja suuri ettevalmistusi ega spetsiaalseid teadmisi. 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakud olid seevastu piinliku täpsusega plaanitud ja see nõudis palju aega ja eksperte," selgitas ta.

Uus on Tophoveni sõnul ka see, et üha sagedamini korraldavad terrorirünnakuid just üksi tegutsevad terroristid, kes suudavad ilma suurema ettevalmistuseta hirmu ja õudust külvata. See aga tähendab, et terrorirünnakud võivad toimuda kõikjal ja igal ajal.

"Terror on arenenud. Osa terroriste on nagu varemgi koondunud väikestesse rühmadesse ja plaanivad rünnakuid ette. Kasvab aga üksi tegutsejate hulk. Neile saab korraldusi anda kaugelt, kuid osa võtab rünnaku ette täiesti iseseisvalt. Seetõttu on terror varasemast palju ohtlikum ja kasvab hirm, et igal ajal võib midagi juhtuda," rõhutas terrorismiekspert Rolf Tophoven.

Terror on muutunud mitmetahulisemaks. Foto: Reuters / Scanpix