Surmapiloodi isa nõuab uut uurimist.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 25. märts 2017 04:00
Ametliku versiooni järgi juhtis Saksa-maa lennukompanii Germanwings kaaspiloot Andreas Lubitz 24. märtsil 2015 Barcelonast Düsseldorfi lennanud reisilennuki Airbus A320 sihilikult Prantsuse Alpidesse ja võttis endaga surma kaasa 149 inimest. Uurimisraportis kinnitati, et Andreas

Lubitz oli depressiivne ja otsustas korraldada laiendatud suitsiidi.

Reedel, tragöödia teisel aastapäeval, kutsus surmapiloodi isa Günter Lubitz ajakirjanikud Berliini hotelli Maritim, et esitada oma arusaam korraldatud uurimise kohta. Talle oli abiks tuntud lennundusspetsialist ja -ajakirjanik Tim van Beveren, kes töötas läbi uurimistoimikute 17 000 lehekülge.

Günter Lubitz ütles, et ta kaotas poja ja peab elama teadmisega, et meedia kujutab Andreas Lubitzit psüühiliselt labiilse massimõrvarina.

Isa rõhutas, et tegelikult oli tema poeg elujaatav inimene ja lennukatastroofi ajal ei olnud ta kindlasti depressiivne. Tõsi, 2008.–2009. aastal diagnoositi tal depressioon, kuid arstide abiga sai ta sellest üle ning leidis uuesti jõu ja elurõõmu. Seetõttu ei usu Günter

Lubitz enesetapuversiooni ja juhtunu vajab uut uurimist.

Uue uurimise korraldamist toetas jõuliselt ka Tim van Beveren, kes juhtis ajakirjanike tähelepanu suurele hulgale küsitavustele ja vastuoludele uurimisraportis.

Van Bevereni sõnul kestab niisuguste lennukatastroofide põhjuste väljaselgitamine tavaliselt aastaid ning mõnikord ei suudetagi tõde välja selgitada.

Seekord tuli Marseille’ peaprokurör Brice Robin Andreas Lubitzit süüdlaseks tegeva versiooniga välja vaid kaks päeva pärast lennuõnnetust ja kogu hilisema uurimise käigus otsiti eelkõige tõendeid, mis toetasid peaproku-röri spekulatiivset versiooni.

Tim van Beveren rõhutas, et lennusalvestistest saadud informatsioon on tegelikult puudulik ja jätab tõestamata ametlikus uurimisraportis väidetu, et kaaspiloot Andreas Lubitz lukustas end pärast piloodi lahkumist kokpitti ja juhtis lennuki sihilikult vastu mäekülge.

Ametlikus uurimisraportis seisab ka, et Andreas Lubitz valmistus surmalennuks. Muu hulgas tõestavat seda fakt, et ta otsis internetist infot kokpiti ukse kohta. Van Bevereni sõnul leiti Andreas Lubitzi kodust kaks iPadi.

Neist kummagagi ei otsitud infot kokpiti ukse kohta. Seesugused otsingujäljed olid kolmandas iPadis, mille sai politsei hiljem inimeselt, kelle nime ta ei avalikustanud. Miks pidi kaaspiloot, kes tundis hästi nii lennukit kui ka lennumarsruuti, otsima intenetist sellist infot?

Tim van Beveren rõhutas oma põhjaliku ettekande lõpetamisel, et ta ei leidnud uurimisraportist ainsatki konkreetset fakti, mis tõestab Andreas Lubitzi süüd.