"Kohtunikud, kes arvavad, et Rootsi seadused on Eesti seadustest üle,
kes arvavad, et nemad võivad seadusandja ehk riigikogu asemel ise
seadusi tegema hakata, kes arvavad, et mitte kehtima hakanud
kooseluseaduse rakendamine kohtus on igati korrektne, peavad teadma, et
vähemalt mingi osa ühiskonnast nende veendumust ei jaga,“ ütles
EKRE esimees Mart Helme kommentaariks presidendi
ja Riigikohtu esimehe reaktsioonidele.
"Tegelikult on skandaalne, et president ja Riigikohtu esimees taolist
seaduseväänamist ja avalikkuse õiglustundel tallamist – aga tegelikult
ka Tallinna ringkonnakohtu kohtunike poolt õigusriigi ja võimude
lahususe põhimõtte kahtluse alla seadmist - rahvasaadiku
kritiseerimisega õigustama ruttavad," jätkas Mart Helme. "Kui kohtunikud tungivad parlamendi töömaale, on parlamendi liikmetel mitte üksnes õigus, vaid koguni kohustus nad korrale kutsuda. Õigupoolest ootame ka presidendilt, et ta
teadlikult seadust rikkunud kohtunikud vastutusele võtaks, mitte ei
demoniseeriks probleemi tõstatanud rahvasaadikut.“
Mart Helme sõnul ei lepi fraktsioon katsetega rahvalt mandaadi saanud
rahvasaadikuid häbimärgistamisega suukorvistada.
"Me oleme endiselt veendunud, et antud kaasuse näol on tegemist pigem poliitilise tellimuse täitmise kui objektiivse ja Eesti seadustele tugineva kohtumõistmisega. Presidendi ja Riigikohtu esimehe valuline reaktsioon üksnes kinnitab meie sellekohast veendumusi.“
Erakonna seisukoha kaitseks võttis sõna ka Jaak Madison.
§ 146 - Õigust mõistab ainult kohus. Kohus on oma tegevuses sõltumatu ja mõistab õigust kooskõlas põhiseaduse ja seadustega.
§3 - ...Rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtted ja normid on Eesti õigussüsteemi lahutamatu osa.
Nõnda siis, mis seaduse alusel tegi kohus otsuse, mis kohustas samaasooliste paari kanda eesti rahvastikuregistrisse? Kooseluseadus on küll vastu võetud, kuid ta pole jõustunud, sest kooseluseaduse rakendusaktid pole seadusena vastu võetud. Seaduses eneses on jõustumise kohta säte § 26 - käesolev seadus jõustub 1. jaanuaril 2016 koos rakendusaktidega. Rakendusakte pole, järelikult seadus pole jõustunud 1. jaanuaril 2016 ja ei jõustu ka rakendusaktide vastuvõtmisel, kui sellega ei muudeta ära kooseluseaduse jõustumise uut kuupäeva.
Jõustumata seadus pole üheski õigustoimingus kohaldatav, ka kohtud ei saa ega või selle sätteid mingil viisil ega mingis määras oma kaalutlusi ja otsustusi tehes kasutada. Kui kohus kasutas mingit rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud sätet, siis peab ka avalikult selgitama, missugust rahvusvahelise õiguse sätet. Selgitama peab ka seda, kas ja millal on Eesti selle rahvusvahelise sätte või seaduse Eesti seaduseandja (riigikogu) poolt ratifitseerinud. Alles pärast seda saavad rahvusvahelise õiguse põhimõtted ja normid Eesti õigussüsteemi osaks. Kära ja erinevate osapoolte vastastikuste süüdistamiste ja eneseõigustamise lained pole kohased õigusriigile.
Kui sellel teemal isegi presidendi tasandil seisukohti väljendatakse, siis ei peaks olema palju tahetud, kui ka kohtu selle otsuse alused kõik ilusti ajakirjanduses ära trükitakse. Eesti rahvas on küllalt haritud, et asjast õigesti aru saada, kui ajakirjanikud kirjutavad asjade sisust, mitte ei lahmi erinevate arvajate arvamustega.
EKRE meeste jutt mulle meeldib. Öeldakse otse ja keerutamata. Vahel küll natuke karuselt, aga mõnikord muidu teemat arendama ei hakatagi. Ka praegu ei räägita asjast ja sellise kohtuotsuse seaduslikest alustest. Aga oleks tarvis, sest küsitavusi on liiga palju. Ei ole ka kohtunikud jja muud ametimehed mingid aadlipreilid või kõrgemad kõrgeima võimu kandja esindajatest. Rääkige palun asjast, daamid ja härrad kohtunikud. Kui kõik on õige, siis räägime Martin Helme sõnavõtu teravustest. Kui aga kõik pole õige, siis astuge tagasi. Kohtunikud ei saa õigust mõista oma sisetunde või muu ajel, vaid ainult seaduse alusel