Eesti uudised

Uudist täiendatud! Lisatud TV3 video!

Peaminister põhjendab Peterburi-sõitu: need sündmused on toonud meid täna siiani, et Eesti riik on iseseisev (116)

Toimetas Maria Rozbaum, Kristin Aasma, 23. märts 2017 19:05
Foto: Tiina Kõrtsini
Riigikantselei teatel lähevad peaminister Jüri Ratas ning riigisekretär Heiki Loot 8. aprilli Peterburi, kus osalevad Jaani kirikus tänujumalateenistusel ja kontserdil, millega tähistatakse 100 aasta möödumist eestlaste meeleavaldusest omavalitsusliku autonoomia toetuseks.

Peaminister Jüri Ratas teatas täna valitsuse pressikonverentsil, et Eesti Vabariik alustab programmiga "Eesti Vabariik 100“ ning selle raames erinevate ürituste tähistamisega. 8. aprillil möödub 100 aastat päevast, mil 40 000 eestlast osalesid Peterburis ehk tollases Petrogradis meeleavaldusel, millel nõuti Eestile omavalitsusliku autonoomia andmist. "Eestlased alustasid meeleavaldusega Jaani kiriku juurest ja võtsid suuna sealt edasi, kus asus toonane ajutine valitsus,“ kõneles Ratas pressikonverentsil.

Samal teemal

Pressikonverentsil uuriti peaministrilt, millise mulje jätab see, et esimese sündmusena "Eesti Vabariik 100“ tähistamisel sõidab Eesti Vabariigi peaminister Venemaale olukorras, kus sanktsioonid jätkuvad ja pärast Ukraina sündmusi ei ole Venemaal käinud ükski Eesti peaminister.

"Eks ma saan ju [aru – toim] sellest, ma ütleks, et hüsteeriast, püüan vähemalt mõista seda, aga ma ei saa sellest aru, kui me tähistame oma riigi 100. juubelit, oleme Eesti riigi üle uhked, oleme uhked selle sündmuse üle, mis toimus 8. aprillil 1917 Petrogradis, kus 40 000 eestlast sammusid selle eesmärgi nimel, et Eestile antakse omavalitsuslik autonoomia, ja juba mõni päev hiljem, 12. aprillil 1917, Liivimaa põhjapoolse kubermangu osa ühendati Eestimaa kubermanguga ja tekkis siis Eesti rahvuskubermang,“ vastas Ratas. "Need on need sündmused, mis on toonud meid täna siiani, et Eesti riik on iseseisev, Eesti riik on vaba ja see toimub meie enda kirikus, Peterburi Jaani kirikus.“

"Loomulikult on Eesti Vabariigi peaminister seal kohal ja tänab neid eestlasi, kes elavad Eestist väljaspool. Aga mitte ainult Peterburis, samuti selle "Eesti 100" programmi raames minu teed lähiajal viivad ka teistesse linnadesse, nii Helsingisse, Brüsselisse, Ameerika Ühendriikidesse suve lõpu poole, kus toimub läänerannikul eestlaste kokkutulek,“ vastas Ratas.

Reformierakondlasest poliitik Taavi Rõivas kommenteeris keskerakondlasest peaministri Peterburi-visiiti sotsiaalmeedias järtmiselt: "Peaministri iga visiit on tugev märk. Eesti valitsusjuhid ei ole peale VF agressiooni Gruusias ja Ukrainas Venemaad külastanud, põhjusega," kirjutas Rõivas oma Twitteri postituses.

Arto Aas nõustus Rõivasega ning juhtis tähelepanu tõigale, et Ratas pole veel isegi Vilniusesse ning teistesse sõbralikesse riikidesse jõudnud.

Samas Liisa Oviir juhib tähelepanu väidetavale faktiveale nentides, et Andrus Ansip kohtus Venemaa peaministri Dmitri Medvedeviga alles hiljuti, aastat kolm tagasi, ja agressioonist Gruusias on möödas juba üheksa aastat.

Eestlaste meeleavalduse 100. aastapäeva tähistatakse Peterburi Jaani kirikus koos kohalike eestlastega. Kirikus avatakse mälestustahvel 100 aasta taguse meeleavalduse meenutamiseks, samuti näitus toonaste sündmuste ja Jaani kiriku seotusest.