SURMAPILOOT: Lennuõnnetuse süüdlaseks peetakse kaaspiloot Andreas Lubitzit, kes sooritas uurijate arvates laiendatud enesetapu.Foto: Vida Press
Aadu Hiietamm 23. märts 2017 10:54
Ametliku versiooni järgi juhtis Saksa lennukompanii Germanwings kaaspiloot Andreas Lubitz 24. märtsil 2015 reisilennuki sihilikult Prantsuse Alpidesse ja võttis endaga surma kaasa 149 inimest. Homme, tragöödia teisel aastapäeval astub Berliinis esimest korda avalikkuse ette surmapiloodi isa Günter Lubitz, kes lubab tõestada, et süüdistused ei vasta tõele.

Foto: Reuters / Scanpix

Saksa lennukompanii Lufthansa viib hukkunute omaksed Prantsuse Alpidesse, kus on homme Digne-les-Bainsi linna katedraalis jumalateenistus ja seejärel katastroofipaiga lähedal Le Vernet’s mälestustseremoonia. Ühtlasi avatakse seal uus mälestusmärk, mille autor on skulptor Jürgen Batscheider.

Uurijad: Lubitz oli psüühiliselt haige inimene

Ametliku versiooni järgi lukustas lennukompanii Germanwings reisilennuki Airbus A320 kaaspiloot end 24. märtsil 2015 pärast piloodi lahkumist kokpitti ja juhtis Barcelonast Düsseldorfi lennanud lennuki sihilikult vastu mäekülge. 27aastane Andreas Lubitz võttis endaga surma kaasa 149 inimest. Seetõttu peavad väga paljud inimesed teda tõeliseks massimõrvariks.

Andreas Lubitz Foto: Vida Press

Prantsuse lennuõnnetuste uurimise komisjon BEA selgitas välja, et Andreas Lubitz poleks tohtinud kunagi lenduriluba saada, sest tal olid juba enne õpinguid ja nende ajalgi tõsised psüühilised probleemid. BEA lõppraportis seisab, et kaaspiloodil ilmnesid vaimuhaiguse tunnused juba 2014. aasta detsembris.  

Ka Saksa uurijad jagavad prantslaste seisukohta, et ta tegi enesetapu.

Rheinland-Pfalzi liidumaal Montabauri väikelinnas elavad Andreas Lubitzi vanemad on pärast tragöödiat hoidunud avalikkusega suhtlemast. Nad teenisid mullu aprillis avalikkuse pahameele leinakuulutuse avaldamisega kohalikus ajalehes Westerwälder Zeitung, sest nimetasid seal poega armastusväärseks inimeseks. Hukkunute omaksed leidsid seepeale, et avalik kiidulaul 149 inimest tapnud noorele mehele on kohatu.

Isa kutsus ajakirjanikud pressikonverentsile

Günter Lubitzi kõrval esineb pressikonverentsil tuntud lennundusspetsialist ja -ajakirjanik Tim van Beveren, kes töötas läbi uurimistoimikute 17 000 lehekülge.

Tuginedes tema arvamusele, teatas Günter Lubitz ajakirjanikele saadetud pressikonverentsikutses, et paljud küsimused on seni jäänud vastuseta ning seisukoht, et suitsiidimõtetega Andreas Lubitz kavandas oma tegu pikalt ette ja juhtis lennuki mägedesse, ei vasta tõele. Ta rõhutab, et poeg oli vastutustundlik inimene ning ei saanud korraldada laiendatud suitsiidi. Teisisõnu tahab Günter Lubitz veenda kohaltulijaid selles, et poeg polegi juhtunus süüdi. Ühtlasi nõuab ta, et juhtunu asjas algatataks uus uurimine.

Saksa meedia meenutab, et homsel pressikonverentsil eksperdina esinev Tim van Beveren andis vahetult pärast Airbus A320 sööstmist Prantsuse Alpidesse arvukalt teleintervjuusid, milles väitis, et lennuõnnetuse põhjus võis olla jäätunud sensorites, mis edastasid pardaarvutile valeandmeid ja viisid sellega lennuki hukatuslikule kursile. Ta ütles, et kokpitti võis imbuda vingugaas ja Andreas Lubitz kaotas kiiresti teadvuse.

Samal ajal ringlesid vandenõuteooriad, et Saksa ja Prantsuse ametkonnad otsustasid laiendatud suitsiidi kasuks sellepärast, et varjata lennukil ilmnenud tehnilisi probleeme.

Lennukatastroofi ajal nähti seal lendamas ka kolme Prantsuse hävituslennukit Mirage ja seetõttu järeldas osa vandenõuteoreetikuid, et hävitajad tulistasid kummalisel kursil olnud Airbus A320 alla, et vältida selle kukkumist Lääne-Euroopa ühe suurema veehoidla Serre-Ponconi tammile, mille purunemine oleks tekitanud kohutava üleujutuse.

USA endine piloot Field McConnel viitas ka võimalusele, et kurja plaaniga häkkerid võtsid Airbus A320 lennu oma kontrolli alla ja suunasid selle languskursile.

Lennukompanii Lufthansa esindajad ei usu, et Günter Lubitz teeb homme midagi uut teatavaks. Lennukatastroofi ohvrite omaste huve esindav advokaat Elmar Giemulla aga leidis, et pressikonverentsi korraldamine ajal, kui Airbus A320 kahe aasta eest mägedesse sööstis, on maitselage ja vastutustundetu.

Samal teemal

Kommentaarid  (5)

leo 24. märts 2017 17:23
Selgub, et Lubitz oli ka superman, sest ta viibis hommikul Frankfurdis arsti juures ja jõudis paari tunniga Hispaaniasse sealt startiva lennuki kokpitti. Muide, tema laip avastati pärast seda, kui lennuk oli juba alla kukkunud, hoopistükkis hotellist. On muidugi ka lihtsam seletus - lennuk oli kellegi teise Lubitzina esinenud terroristi kontrolli all ja et vältida lennuki allakukutamist mingis tundlikus kohas, tulistati lennuk prantsuse hävituslennuki poolt alla. Ainult et sel ajal oli Euroopas ja ka Prantsusmaal valdav igasugune sallivusmöla ja seepärast tuli asjaolusid ka natuke " kohendada ". Ülaltoodud versioon oli juba esitatud peaaegu kohe peale katastroofi
Meelega või heameelega? 23. märts 2017 14:47
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS