Maailm

BLOGI | Londoni rünnakud korraldanud mees oli inglise keele õpetaja (135)

Õhtuleht.ee, 24. märts 2017 10:29
Brandenburgi värav kandis 23. märtsi õhtul Briti riigilipu värveFoto: JORG CARSTENSEN
Londonis Briti parlamendihoone lähedal toimus kolmapäeva pärastlõunal terrorirünnak. 52aastane Inglismaal sündinud Khalid Masood (sünninimega Adrian Russell) niitis Westministeri sillal autoga maha mitu inimest ja jooksis siis Briti parlamenti, kus pussitas politseinikku. Politsei lasi ründaja maha. Lisaks ründajale sai surma neli inimest: noarünnaku ohvriks olnud politseinik, 43aastane kahe lapse ema, 50. eluaastates mees ning 75aastane mees. Vigastatud on vähemalt nelikümmend inimest. 

Poliitikute ja ajakirjanike Twitteri-säutsudest ilmneb, et kõigepealt oli parlamendihoones kuulda valjusid pauke, mis tulid väljastpoolt. Parlamendis oli rünnaku hetkel vähemalt 300 inimest, nende seas peaminister Theresa May. 

Londoni kesklinn piirati sisse, metroojaamad ja riigiasutused suleti.

16:42
Merili Luuk

Ja nagu ikka, palutakse Khalid Masoodi tundvatel inimestel politseiga ühendust võtta. 


16:35
Merili Luuk

Milline näeb välja Khalid Masood?


14:56
Piret Pappel

Suurbritannia usujuhid peavad täna pärastlõunal Westminster Abbey´s ühise palvuse. Sellel osalevad nii kristlaste, juutide kui moslemite usuliidrid.

13:50
Merili Luuk

Meenutuseks veel pilt eilsest õhtust, kui Brandenburgi väravad on Suurbritannia lipuvärvides

(JORG CARSTENSEN)

13:28
Piret Pappel

Eile liikluseks avatud Westminsteri sillale toovad inimesed üha uusi lillekimpe.

(NIKLAS HALLE'N)
13:17
Piret Pappel

Londoni terrorirünnaku viimane ohver Leslie Rhodes oli naabrite kinnitusel oma 75 eluaastast hoolimata väga kõbus ja hea tervise juures, vahendas Guardian. Varem aknapesijana töötanud mees oli pensionil. Ta tuli lähedal asuvast haiglast, kui Westminsteri sillal terroristi auto alla jäi. Rhodes sai üliraskeid vigastusi ja suri päev hiljem.

10:22
Merili Luuk

The Sun kirjutab, et Khalid Masood oli inglise keele õpetaja, kelle sünninimi oli Adrian Russell Ajao. 2003. aastal pöördus ta islamiusku. Oma CV-s kirjeldas ta ennast kui "britt, sõbralik ja väga hea kuulaja"

10:17
MIS ON VEEL JUHTUNUD?

Vahistatud on veel kaks inimest ning kokku on rünnakule kaasa aitamises kahtlustatuna vahi all üheksa persooni


10:14
23:29
Kristin Aasma

Briti politsei teatel on hukkunute arv kasvanud viieni. Haiglas suri 75aastane mees.

17:40
Piret Pappel

Masood ei olnud politseiuurimise all, samuti polnud värsket luureinfot, mis oleks teda võimaliku terrorirünnakuga seostanud. Ta oli siiski võimudele hästi teada ja tal oli varem politseiga pahandusi olnud korgijoogi, relvade omamise ja vägivaldse käitumise pärast.

17:32
Piret Pappel

Politsei avaldas ründaja isiku. Rünnaku korraldas 52-aastane Kentis sündinud Khalid Masood, kes elas viimasel ajal Lääne-Midlandsi krahvkonnas.

17:28
Piret Pappel

USA president Donald Trump avaldas kaastunnet Londonis hukkunud ameeriklase perele.

17:10
Merili Luuk

Abu Izzadeen, keda algselt arvati olevat Londoni rünnaku taga, on tegelikult tema venna teatel vanglas. Abu (kelle nimi oli varem Trevor Brooks) pöördus islamisse 18aastaselt, aastal 1993. Teda on varem erinevate terrorisidemete pärast kahtlustatud, kuid miks ta hetkel vahi all on, pole teada. 

16:49
Geidi Raud

Westministeri sild taasavati. Sillale tuuakse lilli, mälestamaks rünnakus hukkunuid.

16:18
Geidi Raud

The Guardiani andmeil oli eilse terrorirünnaku kolmas ohver USA-st pärit turist Kurt Cochran. Tema naine Melissa viibib haiglaravil, ütles tema õde.

15:50
Merili Luuk


15:47
Piret Pappel

Ärevad uudised Belgiast: Antwerpenis hoiti ära terrorirünnak ja vahistati mees, kes üritas autoga rahva sekka sõita.

15:03
Denes Kattago

Elu läheb Londonis pärast parlamendihoone juures toimunud ohvritega terrorrünnakuid edasi nii nagu poleks midagi juhtunud. "See on suurlinna elu... seda on varem juhtunud ja juhtub ilmselt ka edaspidi," arvab metropoli eluga hästi tuttav eestlane.

Inimesed mälestavad hukkunuid (DANIEL LEAL-OLIVAS)
14:43
Merili Luuk

Selgituseks: ligikaudu 3000 moslemist britti on praegu vaatluse all. 

14:30
Merili Luuk

Tõsi, samas kui Islamiriik teatas vastutuse võtmisest, siis Briti luure sõnul oli ründaja terroristide võrgustikus tähtsusetu mutrike. 

14:27
Merili Luuk

Teate kohaselt oli ründaja "Islamiriigi sõdur"

14:24
Merili Luuk

BBC teatel on rünnaku eest vastutav Islamiriik


14:19
Piret Pappel

Hukkunud politseinik Keith Palmer oli tuline jalgpallifänn. Tema lemmikklubi mälestab meest Twitteris fotoga, kus Keithi tavalisele istekohale on pandud klubivärvides sall.

14:01
Geidi Raud

Vaatamata ajakirjanike mitmetele küsimustele, ei avaldanud Theresa May, millal Briti julgeolekuteenistus ründajat viimati uuris. Peaministri kõneisik andis ebamäärase vastuse: "mõni aasta tagasi". Peaminister ütles täna, et eile terrorirünnaku toime pannud mees oli juba varasemalt politsei huviorbiiti sattunud.

13:41
Piret Pappel

Kuninganna Elizabeth II avaldas terrorirünnakus kannatanutele ja nende omastele kaastunnet.

13:08
Geidi Raud

Terrorist ajast Westministeri sillal inimesed alla rendiautoga. Ta rentis auto Birminghami linnast. 

13:06
Geidi Raud

Peaminister Theresa May kinnitas, et ründaja sünniriik on Suurbritannia.

13:01
Geidi Raud

Suurbritannia peaminister: "Westministeri tänavad on koduks ühele maailma vanimale parlamendile. Need tänavad on täidetud vabadusevaimuga, mis kajab ka kaugeimates maakera punktides. Meie parlamendi väärtused on demokraatia, vabadus, inimõigused ja seaduse jõud. Me austame vabu inimesi igal pool. See on põhjus, miks me oleme märklauaks neile, kes nendest väärtustest ei hooli. Aga las ma teen täna midagi selgeks: iga katse neid väärtuseid läbi vägivalla ja terrori õõnestada on juba eos määratud ebaõnnestuma."

12:55
Geidi Raud

Suurbritannia peaminister: "Selle rünnaku asukoht polnud juhuslik. Terroristid otsustasid rünnata meie pealinna südant. Kohta, kuhu eri rahvustest ja kultuuridest ning erinevate usuliste vaadetega inimesed kokku tulevad, tähistamaks väärtusi nagu vabadus, demokraatia ja sõnavabadus."

12:50
Geidi Raud

Theresa May nentis, et ründaja oli Briti julgeolekuteenistusele teada ja teda oli varem uuritud. Peaministri sõnul peeti ründajat aga varem vähetähtsaks kujuks, sest ta polnud ühegi äärmusliikumise juhtfiguur.

12:44
Geidi Raud

Suurbritannia peaminister Theresa May pidas kõne, mille alguses nentis, et ta ei saa rünnaku uurimise huvides paljusid detaile avalikustada. Peaminister tõi aga välja, et vigastatute seas oli 12 britti, kolm prantslast, kaks rumeenlast, neli lõunakorealast, sakslane, hiinlane, iirlane, itaallane ja kaks kreeklast.

12:30
Piret Pappel

Londoni politsei teatel on seoses eilses rünnakuga vahistatud kaheksa inimest.

11:59
KUIDAS TOIMUS RÜNNAK?
11:40
Geidi Raud

Politseinike leinaseinak, mälestamaks eilses rünnakus hukkunud kolleegi ja kahte tsiviilisikut.

11:10
Geidi Raud

Londonis Trafalgari väljakul toimub täna kohaliku aja järgi kell 18 mälestusüritus. "Linnapea kutsub kõiki londonlasi ja linna külastavaid inimesi kokku, mälestamaks neid, kes kaotasid eile oma elu. Avaldame kaastunnet nende inimeste perekondadele ja lähedastele ning näitame maailmale, et me oleme rohkem kui kunagi varem pühendnud väärtustele, mis on meile olulised – jääda ühtseks ja avatuks," kirjutatakse Londoni linnavalituse veebilehel.

11:09
Merili Luuk

Erinevad maailma linnad on näidanud üles solidaarsust.  

Tel Aviv (NIR ELIAS)
11:00
Geidi Raud

Briti parlamendi alamkoja istung algab täna leinaseisakuga.

10:54
Geidi Raud

Välisminister Mikser avaldas kaastunnet seoses terrorirünnakuga Londonis
"Eilsed traagilised sündmused Londonis, Brüsseli terrorirünnakute aastapäeval, on kurvaks meenutuseks kõikidele rahvastele ja riikidele Euroopas ning mujal inimelu haprusest käsitamatu ebainimlikkuse ees,“ ütles välisminister Sven Mikser. "Avaldan sügavat kaastunnet eile Londonis hukkunute peredele ja lähedastele," lisas ta.

10:49
Geidi Raud

Vigastatute hulk on Rowley sõnul kerkinud vähemalt 40 inimeseni.

10:40
Geidi Raud

"Me usume, et uurimisest koorub välja see, et ründaja tegutses üksi ja ta oli inspireeritud rahvusvahelisest terrorismist," ütles Scotland Yardi politseiametnik Mark Rowley. "Praeguse info kohaselt avalikkusele enam ohtu ei ole."

10:35
Merili Luuk

Kaitseminister Michael Fallon andis Reutersi vahendusel teada, et rünnaku taga võib olla mingil kujul islamiäärmuslaste rühmitus. Täpsem info aga tema avalduse kohta puudub.

10:28
Merili Luuk


10:28
Geidi Raud
Tänahommikune politsei pressikonverents. Scotland Yardi nimel rääkis Mark Rowley. (Reuters / Scanpix)

10:02
Geidi Raud

CNBC vahendab, et politsei on seoses eilsete rünnakutega kinni pidanud seitse inimest, keda kuulatakse üle. 

09:58
Geidi Raud

Kui ajakirjanik küsis Metropolitani nimel kõnelenud politseiametnikult, et mis seisundis on kolm politseinikku, kes eile vigastada said, siis ta keeldus seda otseselt kommenteerimast. "Nagu ma ütlesin, siis 7 inimest on praegu haiglas väga kriitilises seisundis."

09:55
Geidi Raud

29 inimest on haiglaravil. Seitse vigastatut on kriitilises seisundis.

09:54
Geidi Raud

Metropolitani politsei ütles pressikonverentsil, et terrorirünnakus hukkunute arv on praegu 4: suri ründaja ise; politsenik, keda pussitati; 43-aastane õpetajanna ja 50ndates mees. 

09:48
MIS ON ÖÖGA TOIMUNUD?


08:45

USA presidendi Donalt Trumpi poeg Donald Trump juunior võttis sõna Londoni linnapea väite "suurlinnades on terrorirünnakud igapäevased" kohta.


08:00
MIDA TEAME RÜNNAKUST NELJAPÄEVA HOMMIKUKS?

* Hukkunud on viis inimest, nende seas ründaja, politseinik ja kolm tsiviilisikut

* Ründaja ajas oma Hyundai i40-ga Westminsteri sillal alla jalakäijaid, põrutas seejärel sillapiirdesse, jooksis Westminsteri parlamendihoone ette ja pussitas politseinikku. Sillal sai viga vähemalt 20 inimest

*Pussitaja saadi kätte Big Beni läheduses, kui ta üritas parlamendihoonesse murda ning ta lasti maha. 

23:25
Gerly Mägi

Briti peaminister Theresa May selgitas oma avalduses detailselt juhtunut, avaldas hukkunute ja haavatute lähedastele kaastunnet ning sõnas, et homme jätkub parlamendi töö tavapärases rütmis.

 

22:56
Gerly Mägi

22:16
Gerly Mägi
22:15
Piret Pappel

USA president Donald Trump teatas Twitteris, et rääkis Suurbritannia peaministriga. Trump avaldas brittidele kaastunnet, kiitis neid terrorirünnakule kiire ja tõhusa reageerimise eest ning pakkus Ühendriikide igakülgset abi.

22:12
Merili Luuk

Londoni linnapea Sadiq Khan on jätkuvalt seisukohal, et linlased muretsema ei pea. 

"London jääb turvaliseimaks linnaks maailmas! London parim linn maailmas. Seisame neile vastu, kes tahavad meid rünnata ja meie elustiili hävitada. Alati. Londonlasi ei heiduta terrorism!"

22:11
Piret Pappel

Rumeenia välisministeeriumi teatel on kaks Londoni terrorirünnakus vigastatut rumeenlased, vahendas Associated Press.

22:05
Gerly Mägi

Scotland Yard: ründajaid oli siiski üks. 

CNN vahendab väidet, et ründaja tuli autoga üle Westminster'i silla, sõitis vastu piirdeid ning jooksis sealt parlamendihoone ette, kus pussitas politseinikku. Seejärel lasti mees maha.

21:53
Katrin Helend-Aaviku, London
21:38
Gerly Mägi

Šotimaa parlament pidi täna arutama iseseisvusreferendumit, ent Londoni rünnaku tõttu lükati see edasi.

21:34
Merili Luuk

Parlamendiliikmeid lastakse vaikselt hoonest välja. 


21:32
Katrin Helend-Aaviku, London
21:23
Piret Pappel

Parlamendiründajaks oli brittidele hästi tuntud vihaõhutaja Abu Izzadeen, teatas Independent. Londonis Hackney linnaosas Trevor Brooksina sündinud mees võttis islamiusu vastu aastal 1993 ja muutus peatselt fanaatiliseks usuäärmuslaseks.

Ta paistis aastaid silma avaldustega, et kõik Suurbritannia parlamendiliikmed on uskmatud. Izzadeen on kutsunud üles politseinikke tapma, ülistanud terroriste ja kogunud raha äärmuslikele rühmitustele.

21:00
Piret Pappel

Londoni politsei peakorteri hoonel lehvib leinalipp, millega mälestatakse surma saanud kolleegi ja teisi rünnakus hukkunuid. 

20:57
Piret Pappel

Briti parlament teatas, et nii alamkoja kui lordide istungid toimuvad homme nii nagu plaanitud.

20:55
Piret Pappel

Suurbritannia siseminister Amber Rudd viibis täna visiidil Pakistanis, kuid on kodumaale tagasi pöördumas. Ruddi kinnitusel tähendab tänane veresaun rünnakut demokraatia ja kõigi britilike väärtuste vastu, vahendas Guardian.

20:41
Gerly Mägi

Kolmest prantsuse kooliõpilasest kaks on kriitilises seisundis. Ühe prantslase seisund pole teada. Viga saanud õpilased olid 15–16-aastased. 

Saint-Joseph de Concarneu koolist oli nädalapikkusel reisil kokku neli klassi ehk ligikaudu sadakond õpilast. Umbes tosin neist oli rünnaku ajal Westminsteri sillal.

20:34
Gerly Mägi

20:33
Gerly Mägi
20:01
Gerly Mägi

Scotland Yard: neli inimest on hukkunud, nende seas politseiametnik ja pussitaja. Vähemalt 20 inimest sai rünnakus viga.

19:45
Gerly Mägi

CNN teatel on parlamendisaadikud endiselt majas kinni. Neid on informeeritud, et peagi hakatakse neid majast grupikaupa välja viima, ent seni pole veel keegi välja saanud.

19:43
Gerly Mägi

Valge Maja pressisekretäri Sean Spiceri sõnul on president Trump Londonis juhtunuga kurssi viidud ning ta esineb peagi oma avaldusega avalikult. Spicer edastas Valge Maja poolt kaastundeavaldused kannatanutele "Meie mõtted ja palved on teiega".

19:39
Gerly Mägi

Parlamendihoone ees pussitatud politseiametnik suri haiglas, vahendab RT News.

19:36


19:25
Gerly Mägi

CNNi teatel seiskus ka London Eye vaateratas ning mõned inimesed on enam kui kaks ja pool tundi klaaskapslites kinni istunud.

(AFP / Scanpix)
19:23
Merili Luuk

Liiklus on veidi pea peale pööratud, aga inimesed on mõistvad.


19:19
Merili Luuk

Westminsteri läheduses elav eestlanna Kerli räägib, et paljud kohalikud jälgivad usinalt BBC-d ning erilist paanikat pole. "Westminsteri kandis algul veidi ärevust oli. Inimesed, kes esimesi intervjuusid andsid tunnistajatena, olid šokis aga muidu on kõik rahulik jah."

19:13
Gerly Mägi
19:10
Geidi Raud

Inimesed on 135 meetri kõrgusel London Eye vaaterattal lõksus. 

19:08
Gerly Mägi

Euronewsi teadel said kolm prantsuse õpilast raskeid vigastusi. Noored olid Londonis klassiekskursioonil.

19:08
Geidi Raud

Russia Today kirjutab, et päästjad tõmbasid Thamesi jõest välja vigastatud naise.

19:07

Thamesi jõkke kukkunud naine toodi elusalt välja. Tõsi, vigastused on väga-väga tõsised!


19:04
Gerly Mägi

Londoni linnapea avaldus Facebookis

 

18:59
Gerly Mägi

Buckinghami palee suleti turvalisuse kaalutlustel. Väidetavalt viibib kuninganna hetkel palees. 

18:59
Merili Luuk
18:56
Gerly Mägi

Sotsiaalmeedias jagatakse ohtralt pilti, millel kirjas "me ei karda".

 

Horrific events in our beautiful capital #london

A post shared by Tiffany: Style| Beauty| Design (@bohoandblush) on

18:52
Gerly Mägi

Hiljutised terroriaktid, kus on sõidukitega inimesi rünnatud: 

18:49
Geidi Raud

New York Times kirjutab, et Suurbritannia parlamendi juures viibis rünnaku ajal ka 39 Prantsusmaa kooliõpilast, kes on Londonis ekskursioonil. Kooliõpetaja Corinne Desray rääkis: "Mu kolleeg nägi maas lamamas laipa ja keegi ütles, et politseinikule anti nuga. Ma käskisin lastel kiiresti tagasi bussi joosta." 

18:47
Gerly Mägi

Scotland Yardi esindaja B.J. Harrington palub kõikidel pealtnägijatel kogu video- ja pildimaterjal edastada politseile.

18:44
Gerly Mägi

Pealtnägija video, kust on näha jooksvaid inimesi ning kuulda laske

 

18:41
Geidi Raud

Londonis viibiv Koigi vallavanem: "Kuna mul on poeg kaasas, siis tuli rünnakust kuuldes ikka värin sisse." Loe SIIT!

18:40
Gerly Mägi

Facebook reageeris – rünnaku piirkonnas viibinud inimesed said teate, milles palutakse märkda, et nendega on kõik korras.

18:37
Gerly Mägi

CNNi reporteri teatel on mõned parlamendiliikmed öelnud, et argpükslikkust ei tohi üles näidata ning parlament peaks juba täna õhtul vajalikke arutelusid jätkama.

18:35
Gerly Mägi

Politsei hakkab parlamendihoonest inimesi 20 kaupa välja tooma. Majas viibib hetkel enam kui 300 inimest. Saadikud ootavad kannatlikult saalis.

18:32
Gerly Mägi

CNN-i teatel on rünnaku tagajärjel hukkunud üks naine. Mitmed vigastatud on "katastroofilises seisundis", ent vigasaanute täpne arv pole teada.

18:20
Gerly Mägi

Ühe parlamendiliikme sõnul oli majas lisaks tavapärasele personalile ja saadikutele veel ka külalisi, kelle seas ka lapsi – noorim neist 3-aastane.

18:05
Gerly Mägi

Kaader parlamendihoonest seestpoolt

18:03
Gerly Mägi

Briti parlamendiliige teatab Twitteris, et hoones sees on relvastatud valve ning sõjaväelaste moodi ametnikud otsivad maja läbi.

18:02

Järva Teataja vahendab, et Koigi vallavanem Margo Hussar viibis rünnaku ajal koos väikese pojaga Londoni kesklinnas, nendega on kõik korras.

18:00
Gerly Mägi

Kihutavad alarmsõidukid annavad juhtunust aimu ka kesklinnast eemal 

17:58
Gerly Mägi
17:57
Gerly Mägi

Sündmused on esialgsete andmete põhjal kaardistatud:

17:53
Gerly Mägi

"Ainult parlamendi ja silla ümbrus on täielikult suletud. Mina seisan siin paar tänavat eemal ja siin saab veel liikuda," sõnas CNN-i ajakirjanik otse-eetris. "Juhtunu detailid on väga segased. On öeldud ainult, et tõenäoliselt on ikkagi terroriakt." Täna sai aasta Brüsseli terrorirünnakust ning ka ajakirjaniku sõnul seostatakse aasta möödumist täna juhtunuga.

"Britid on sellisteks asjadeks valmistunud ja oskavad hästi toime tulla. See linn on täielikult kaetud turvakaameratega. Kõik liikumised jäävad lindile," on ajakirjanik veendunud.

17:53
Geidi Raud

Londoni kiirabi edastas, et neid praegu väiksemate tervisehädade puhul välja ei kutsutaks. 

17:42
Gerly Mägi

Politsei soovitab allpool loetletud piirkondi vältida ehk need alad on rünnaku tõttu suletud.

17:40
Gerly Mägi

Vahekokkuvõte
Briti parlamendi lähedal toimus Guardiani teatel kaks rünnakut. Ühel juhul pussitati politseinikku parlamendihoone ees. Ründaja lasti maha. Teine rünnak oli Westminister'i sillal, kus sõitis auto inimeste sekka. Kannatanuid püütakse aidata kohapeal, on teateid ka hukkunutest, ent täpseid arve pole veel kinnitatud. 

Londonis on tõstetud ohutaset ning inimesi hoiatatakse võimalike jätkurünnakute eest. Seni, kuni pole selgunud muud, käsitletakse juhtunut terrorirünnakuna. 

Kesklinn on sisse piiratud, metroojaamad ja riigiasutused on suletud.

17:38
Gerly Mägi
17:32

Fotod vigastatutest on väga kõhedusttekitavad.

(Reuters / Scanpix)
(TOBY MELVILLE)

17:31
Gerly Mägi

Eesti suursaadik Londonis viibis äsja Westminsteri vahetus läheduses 

17:23
Gerly Mägi

17:22
17:17
Geidi Raud

Westministeri metroojaam, parlamendihoone ja veel mitmed kesklinnas asuvad valitsusasutused suleti. 

17:11
Geidi Raud

Daily Mail viitab veerupealkirjas, et tegemist oli terrorirünnakuga.

17:10
Geidi Raud

Daily Mail kirjutab, et politsei avas Westministeri juures tule noaga vehkinud mehe pihta. Samal ajal ajas auto Westministeri sillal alla vähemalt viis jalakäijat. Londoni kesklinn on politsei poolt sisse piiratud. 

17:06


17:06
MIS JUHTUS?

Londonis oli parlamendihoone juures tulistamine. Sky Sportsi reporteri sõnul kõlas esmalt neli lasku, silla peal ajas maastur vähemalt ühe inimese alla ja tegi avarii sõites vastu sillapiiret. Juht ise jooksis minema.