Maailm

Esimene Leetu elama asunud pagulaspere kaotas elamisloa (39)

Toimetas Marge Sillaots, 22. märts 2017 09:49
Foto: Reuters / Scanpix
Kaks aastat tagasi detsembris Leetu kolinud esimene pagulaspere kaotas elamisloa, kuna ei naasnud riiki poole aasta jooksul.

Euroopa Liidu programmiga 2015. aastal Leetu elama asunud iraaklastest pere lahkus riigist Rootsi, kus nad on ka praegu. Kuna pere ei naasnud kuue kuu jooksul tagasi esialgsesse riiki, tühistati nende elamisluba, vahendab LETA.

Seadus kaitseb peret jätkuvalt, seega kui nad otsustaks Leetu tagasi pöörduda, saaks nad ajutiselt seal elada ning taas elamisluba taotleda.

Samal teemal

Andmed selle kohta, mida pere Rootsis teeb, puuduvad. Kui nad sinna elama asusid, peaks Rootsi võimud saatma pere tagasi Leetu. Võimalik, et pere leidis Rootsis tööd, mistõttu on nende kohalolek seal ka legaalne.

Migratsiooniameti esindaja sõnul on pere kaitstud seadusega, kuna olukord nende koduriigis ei ole muutunud ning põhjust kaitse praegu n-ö eemaldada ei nähta. Schengeni viisaruumis pere aga reisida ei saa ning juhul kui nad mõnes liikmesriigis kinni peetaks, peavad ametivõimud kohtlema neid kui illegaalseid immigrante.

Euroopa Liidu migratsioonilepingu kohaselt nõustus Leedu vastu võtma ühtekokku 1105 põgenikku tuleva aasta septembriks. Praeguseks on elukoha leidnud 262 põgenikku, 180 liikunud juba edasi teistesse riikidesse.

Iraaklaste pere on hetkeseisuga ainus programmis osalenu, kes elamisloa kaotanud.

Samal teemal

12.03.2017
Kuhu kaovad pagulaspered?
23.02.2017
Pagulased lasevad massiliselt Leedust jalga