Krimi

ÕHTULEHE VIDEO | Oliver Nääs: kohtupidamine võib Savisaare elu ohtu panna (165)

Juhan Haravee, Teet Teder, 21. märts 2017 11:25
Foto: Tiina Kõrtsini
Nõndanimetatud Savisaare protsessi teisel eelistungil esitas Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääs kaks põhilist taotlust: lõpetada kriminaalasi mõistliku menetlustähtaja möödumise tõttu ja lõpetada kohtuprotsess, kuna Savisaare tervis on halb.

Nääs on kogunud pikka aega tõendusmaterjali Savisaare tervise kohta ja kaitsja kinnitab, et tervis on mehel nii kehv, et väga riskantne on tema üle kohut mõista. "Mina ei näe, et Savisaare tervis oleks oluliselt paranenud ja oht on suur," sõnas Nääs. Kui öeldi, et Savisaar on taas aktiivsem ja võimalik, et naaseb poliitikasse, lükkas Nääs selle tagasi öeldes, et seda väidet ta ei kommenteeri ja tema peab meest piisavalt haigeks.

Samal teemal

Protsessi ühe süüaluse Hillar Tederi kaitsja vandeadvokaat Aadu Lubergi seisukoht on, et kriminaalasi tuleks prokuratuuri tagasi saata. Tederit süüdistatakse altkäemaksu andmises ja suures ulatuses keelatud annetuse andmises. "Taotlen oma kliendi vastu esitatud süüdistusakti tagasi saatmist prokuratuuri põhjendusel, et samas kuriteoepisoodis esinevaid isikuid on kohtueelses menetluses koheldud erakordselt erinevalt, mis minu hinnangul ei ole õige," põhjendas Luberg. Kõik taotlused lahendab kohus 13. aprilliks.

Edgar Savisaare kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääs ütles ka Õhtulehele antud intervjuus, et Savisaare tervis on pole kiita. "Ekspertide hinnangul kehva. Vastav taotlus oli põhjendus menetluse lõpetamiseks, et Edgar Savisaar on pöördumatult haigestunud ja ta ei ole võimeline kohtumenetluses osalema."

Kas asjaolu, et Edgar Savisaar on teatanud hiljuti oma kandideerimisest järgmistel valimistel, ei pannud teid ümber mõtlema?

Minu teada ei ole Edgar Savisaar isiklikult teatanud, et ta kandideerib valimistel. Minu teada lükkas ta selle väite ümber.

Kas taotlesite ka prokuröri taandamist?

Jah ma taotlesin prokuröri taandamist. Selles osas leidis kohus, et hetkel ei esine objektiivseid asjaolusid, mis võimaldaksid seda taotlust rahuldada. See taotlus puudutas erinevaid menetlustoiminguid, mis on prokuratuur teinud kohtueelses menetluses, eirates kaitseõigust. See puudutas näiteks süüdistusakti kohtusse saatmist ennetähtaegselt, jättes kaitsjad võimaluseta tutvuda täiendava materjaliga, mis esitati kaitsjaile samal päeval. Sinna alla käis ka niinimetatud Hirvepargi pressikonverents, kus teavitati avalikkust kahtlustustest kaks nädalalt enne, kui Edgar Savisaart nendest teavitati. Juhtumeid oli veel. Kohus lahendab nii taotluse menetluse lõpetamiseks mõistliku menetlusaja möödumisel kui ka tervise seisundist tuleneva taotluse 13.aprilliks.

Edgar Savisaar jätkab tööd Keskerakonna nõunikuna. Kuidas on see tema tervisliku seisundi ja vastava taotlusega kooskõlas?

Mul ei ole täpset infot, kui mahukas see töö tal on ja mida ta selle töölepingu alusel peaks tegema. Kindlasti ei ole see midagi väga mahukat ja nii palju kui mina tean ja keskerakonna esindajad on öelnud, seisneb see peaasjalikult vanemate dokumentidega tutvumisega kodus ning nende pinnalt märkmete tegemisega. Tegemist ei ole seega väga mahuka tööga.

Tema viimasel ajal üles näidatud aktiivsus annab alust arvata, et mehe tervis on vastupidi paremaks läinud. Kas olete temaga sel teemal suhelnud?

Ega ma ei ole oma taotluses väitnud, et Edgar Savisaar on voodihaige ja seda ta ka ei ole. Meie taotlus põhineb eelkõige asjaolul, et tema terviseseisundist tulenevalt esineb väga tõsine oht, et kohtumenetluses osalemine toob endaga kaas eluohtlike tüsistuste tekkimise või äkksurma. Umbes nagu juhtus Rein Kaareperega (endine Tartu kommertspanga juht, kes suri kohtumenetluse ajal – toim.). Ma olen kogunud kokku Edgar Savisaare viimase 16 aasta terviseandmed, palunud neid hinnata kolmel eksperdil ja minu taotlus põhineb nendel hinnangutel. Muid võimalusi ma kaalunud ei ole, sest ekspertide hinnangud on selle jaoks liiga radikaalsed.

Samal teemal

23.02.2017
Jüri Saar: väide, et Savisaar võib kohtupidamise käigus surra, on paljasõnaline ja tulevikku ennustav, igaüks võib meist ära surra!
22.02.2017
Vandeadvokaat Nääs: "Kohtupidamine Savisaare üle võib lõppeda äkksurmaga!"
21.02.2017
ÕHTULEHE VIDEO | Riigiprokurör: pole tuvastatud asjaolusid, mis takistaksid Savisaare ilmumist kohtusaali
21.02.2017
FOTOD KOHTUST | Savisaare tervislik seisund teisel eelistungil küsimärgi all