PAIDE RAHVAS RÕÕMUSTAB: 1910. aastal Paide tütarlaste gümnaasiumiks ehitatud koolimajja, mis on 2001. aastast saati tühjana seisnud, on plaanis rajada loodav riigigümnaasium. (Alar Truu)

Ehkki eelmine haridusminister Jürgen Ligi tegi kokkuleppe rajada Paide riigigümnaasium Järvamaa kutsehariduskeskuse linnakusse, otsustasid haridusministeerium ja Paide linn selle aasta alguses, et riigigümnaasium tuleb siiski ajaloolisesse Posti tänava koolimajja. Tõsi, selleks peaks Paide vahepeal maha müüdud ajaloolise maja topelthinna eest tagasi ostma.

Riigigümnaasiumi rajamine Posti tänava ajaloolisse majja on Paide aastatepikkune unistus. Nagu ütles linnapea Siret Pihelgas, on see kogukonna soov ja seda toetasid kõik volikogu fraktsioonid. Tegelikult ei kuulu kõnealune maja üldse linnale, sest 2004. aastal müüdi selleks ajaks tervelt kolm aastat tühjalt seisnud hoone oksjonil poole miljoni krooni eest kinnisvaraärimees Alvar Ildile. Pihelgas tunnistas, et vana plaani uuesti käikulaskmiseks kasutasid nad ära valitsuse vahetuse. Nüüd on Jürgen Ligi asemel ju haridus- ja teadusminister Mailis Reps, kes riigikogu valimistel kandideeris just Järvamaal. "Minister otsustas vastu tulla kogukonna soovile," ütles haridus- ja teadusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna asejuhataja Tarmu Kurm. "Kuna Paide on riigigümnaasiumi asukohana alati eelistanud Posti tänavat, siis oli lihtne kokkuleppele jõuda."

"Meil on eelkokkulepe Ildiga, et ta müüb Posti tänav 12 hoone Paide linnale ja hinnaks on 70 000 eurot," ütles Pihelgas. "Kunagine otsus rajada riigigümnaasium ametikooli krundile lähtus Ligi öeldust, et kas kutsehariduskeskus või mitte midagi." 

Alvar Ild on tühjana seisvat vana koolimaja üritanud müüa viimased aastad, alustades 150 000 eurost. "Põhimõtteliselt on maja müük kokku lepitud. Paide võttis endale mõtlemisaja, aga jaanipäeva paiku peaks asi selge olema," ütles Ild. "Huvilisi on käinud, aga nad ei kujuta ette selle maja kordategemise suurt tööd. Sinna on lubatud ehitada kortereid, aga Paides elanike arv väheneb ja korteriostjaid pole. Sellepärast ongi seal ainult katust lapitud ja aknad kinni löödud."

Linna ja ministeeriumi kirjavahetusest selgub, et tugeva rahandusministrina tuntud Jürgen Ligi juhitud haridusministeerium lähtus Paide riigigümnaasiumi asukoha valikul maksumusest. Majandusmiinuseid oli Posti tänava hoonel rohkem kui plusse: see tuleb esmalt eraomanikult tagasi osta, aastaid tühjana seisnud maja on parasvöötmekliima tugevasti kahjustanud ja see on moodsa kooli tarbeks liiga väike.

Jaga artiklit

5 kommentaari

  /   15:42, 20. märts 2017
vana saab 250000 krooni vahelt,pole just paha äri.
!
!!!  /   13:22, 20. märts 2017
Juhtub mujalgi. Eriti tore on näide omaaegsete TPI Mustamäe 3 ühiselamutega. Algul keeldus minister neid hooneid seal elavatele inimesele erastamast. Et reserv või midagi nii. Järgmine majandusminister müüs kõik need kolm hoonet aga võileivahinna mingi mõne miljoni krooni eest. Uus omanik keeras aga õige varsti kõik kraanid kinni. Kütte, elektri, vee j.n.e. Kapremondi põhjemdusel ja tõstis kõik sajad elanikud tänavale. Lõpuks leiti, et tuleks ikka tagasi osta. Aga võta näpust! Vahepeal oli hooneid mitu korda ostetud ja edasi müüdud, nii et uutel omanikel polnud enam mitte mingeid kohustusi. Ja hinna tegid omal äranägemisel. Meedia andmetel taheti siis vist juba 70 miljonit üheainsa hoone eest. Pärast oli jutt poolest j.n.e. Ei mäletagi, kuidas see mitme aastakümne tagune lugu lõpuks lõppes.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis