Eesti uudised

Õiguskantsler: alkoholiaktsiiside hüppeline kasv pole seaduspärane (51)

Marvel Riik, 16. märts 2017 17:08
Õiguskantsler Ülle Madise ja tema töövahend - põhiseadusFoto: Hendrik Osula / Ekspress Meedia
Toompeal ei saanud riigikogulaste seas toetust õiguskantsler Ülle Madise ettepanek loobuda lahja alkoholi aktsiisimäärasid tõstvast seadusest. Kantsleri sõnul pole seadus põhiseaduspärane.

Kuigi õiguskantsler Ülle Madise rõhutas täna riigikogu ees, et alkohol on Eesti üks suuremaid tervisekahju põhjustajaid, on selle tootmisele, müügile ja tarbimisele piirangute seadmine ka põhimõtteliselt vajalik ja õigustatud. Ent kantsleri hinnangul on seda praegusel juhul tehtud põhiseadust rikkudes.

„Kas aastate kaupa ette seaduses kirja pandud aktsiiside hüppeline ja ettevõtlusvabadust väga intensiivselt piirav tõstmine on põhiseaduspärane? /…/ Ei, detsembri lõpus tehtud muudatused ei ole põhiseaduspärased,“ kõneles Madise riigikogus.

Samal teemal

Riigikogus eelmise aasta lõpul vastu võetud kobarseadus näeb ette lahja alkoholi aktsiisimäärade tõstmist 1. juulist 2017 ja 1. veebruarist 2018. Õiguskantsleri hinnangul rikuti sellega ettevõtlusvabadust.

Lisaks pole aktsiiside tõstmine kooskõlas õiguspärase ootusega. Nimelt andis riik 2015. aastal aktsiisimäärade tõstmisel lubaduse, et 2017. ja 2018. aastatel aktsiisimäärasid ei tõsteta.

„Mina sooviksin, et peaks olema võimalus anda usaldatavaid tähtajalisi lubadusi – näiteks selleks, et meelitada Eestisse mingit liiki investeeringuid, arendada loodussäästlikku energeetikat või mõistlikku taristut –, kas või kuueks aastaks, ja tõesti nii, et seda lubadust ei muudeta,“ rääkis Madise.

Põhiseaduskomisjon ja rahanduskomisjon leidsid, et riigikogu eelmisel aastal vastu võetud kobarseadus on kooskõlas põhiseadusega. Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Ken-Marti Vaheri sõnul on etteteatamise tähtaeg olnud piisav. „Et aktsiisitõus ei oleks liiga järsk, otsustati määra tõsta ka kahes etapis,“ täpsustas Vaher.

Õiguskantsleri ettepaneku poolt hääletas 34 riigikogu liiget, vastu oli 49.

Kuna riigikogu õiguskantsleri ettepanekut ei toetanud, siis on Madisel enda sõnul suisa kohustus pöörduda teemaga riigikohtusse.

Samal teemal

28.06.2017
Õiguskantsler: tööandja võib tervisekontrollist keelduja vallandada
13.05.2017
Õiguskantsler: Eestil pole mõtet presidenti otse valida
18.03.2017
Erki Savisaar: alkoholi kättesaadavust vähendaks vaid pangakaardiga tasumine
16.03.2017
Jaak Aab: aktsiisitõus aitab alkoholi noortest eemal hoida