Foto: Eesti Energia
Eesti uudised
16. märts 2017 16:43

Eesti Energia viis lõpule 2,1 miljardi dollari suuruse Jordaania põlevkiviprojekti rahastamise (17)

Eesti Energia osalusega Attarat Power Company viis täna lõpule Jordaania põlevkiviprojekti rahastamise, millega jõustus Eesti Energia aktsiate müük.

Attarat Power Company’s seni 65 protsenti osalust omanud Eesti Energia müüb 55 protsenti aktsiatest Malaisia ettevõttele YTL Power International Berhad ja Hiina ettevõttele Yudean Group ning säilitab 10protsendilise osaluse. 554 MW brutovõimsusega põlevkivielektrijaam valmib 2020. aastaks. Tegemist on suurima ühekordse investeeringuga põlevkivitööstusesse ja samuti Jordaania suurima välisinvesteeringuga, edastas Eesti Energia pressiteatega.

"Tegemist on seni suurima rahastatud põlevkiviprojektiga. Sellise rahastuse tagamine ja projekti viimine etappi, kus saab alustada ehitustegevusega, näitab et Eesti riigil on maailmale pakkuda väärtuslikku oskusteavet ning Eesti Energia suudab niivõrd suuri ja rahvusvahelisi projekte edukalt juhtida. Omaniku esindajana olen Eesti Energia poolt saavutatu üle uhke,“ kommenteeris rahandusminister Sven Sester.

"2,1 miljardi suuruse rahastuse saamine maailma suurimatelt pankadelt ja teistelt aktsionäridelt kinnitab, et projekt on hästi arendatud ja juhitud. Eesti Energia teenib tehinguga tagasi senised arendusinvesteeringud summas 30,6 miljonit dollarit ning lisaks 19,8 miljonit dollarit kasumit aktsiate müügist. Sellise mastaabiga projekti rahastamise lõpule viimine aitab kindlasti avada tulevikus Eesti jaoks uksi sarnasteks tehnoloogiasiirde projektideks,“ ütles Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.

Sutteri sõnul väärib märkimist, et projekti juured ulatuvad juba aastasse 1993, mil president Lennart Meri arutas kohtumisel Jordaania kuningas Husseiniga võimalikku koostööd põlevkivi vallas. Eesti Energia on Jordaania elektriprojekti arendamisega tegelenud kaheksa aastat.

Hando Sutter avaldab Eesti Energia nimel tänu kõikidele Eesti organisatsioonidele ja isikutele, kes on projekti edukasse elluviimisse oma panuse andnud, eriti Andres Anijalale, kes seda projekti 8 aastat professionaalselt juhtis, ja teistele Eesti Energia projektimeeskonna liikmetele ning emeriitprofessor Väino Puurale, Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudile ja geoloogiainstituudile, Tallinna Tehnikaülikoolile ja Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledžile, AF-Consulting AS-ile, Inseneribüroo Steigerile, Raidla Lejins&Norcousile, PWC Eestile, IPT Projektijuhtimine OÜ-le ning ministritele, kes on projekti aastate jooksul toetanud. Nendeks on Andrus Ansip, Jürgen Ligi, Juhan Parts, Urmas Paet, Liisa Oviir, Taavi Rõivas, Edgar Savisaar ja Sven Sester.

554 MW brutovõimsusega põlevkivielektrijaam hakkab paiknema Kesk-Jordaanias Attarat Um Ghudranis. Kodumaisel kütusel põhinev elektrijaam vähendab oluliselt Jordaania sõltuvust imporditavast energiast. Täna sõltub Jordaania imporditavast energiast 95 protsendi ulatuses. Elektrijaam katab hinnanguliselt 10-15 protsenti Jordaania riigi elektrienergia vajadusest.