Eesti uudised

Kuidas muutub info ehk 23 kiviks muudetud punaarmeelast (2)

Õhtuleht.ee, 16. märts 2017, 19:49
1993. aastal avaldas loo Kiievi päevaleht Holos Ukrainõ, mille refereeringu saatis USA saatkond tavapärase meediaseire käigus kodumaale. 22 aastat hiljem avalikustab CIA oma kodulehel hulga vanu, salastatuse kaotanud dokumente, sealhulgas nimetatud tõlke. Daily Express avaldab selle juba tõestisündinud fakti pähe.
Postimehe aasta arvamusliider Raul Rebane kutsus inimesi üles mitte uskuma kõike seda, mida kirjutatakse. Tänapäeval, mil on järjest raskem eristada tõde valest on see üleskutse enam kui kohane ning justkui selle kinnituseks tõi Kaitseliitlaste blogi Propastop ära ühe stiilinäite, kuidas lihtlabane ulmelugu leiab tee meediasse ning muutub justkui sündinud faktiks.

Propastopi hinnangul näitab alljärgnev lugu, kuidas tekivad alternatiivsed faktid ja vandenõuteooriad ka infosõjas.

1992. aasta 8. septembril avaldab USA fantaasia- ja vandenõuajakiri Weekly World News pöörase jutustuse 1987. aastal Siberi kohal alla lastud UFO-st, mille meeskond muutis karistuseks 23 punaarmeelast kivikujudeks. Sama number räägib veel koos paradiisis käinud vanapaarist ning Ungaris suitsiidi teinud vampiirist, kes pärast 16 inimese tapmist endale roika südamesse lõi, kuna ei talunud vere vaatepilti.

1993. aastal avaldab Ukraina kohalik ajaleht Ternopil Vetšernõi artikli "Kosmiline kättemaks", mis jutustab ümber sama loo tulnukate allatulistamisest. Allikaks on märgitud "autoriteetne ajakiri Canadian Weekly World News".

Samal aasta 27. märtsil avaldab sama loo, viitega Ternopil Vetšernõile, Kiievi päevaleht Holos Ukrainõ.

USA saatkond saadab tavapärase meediaseire käigus kodumaale ka tõlke Holos Ukrainõ artiklist.

22 aastat hiljem avalikustab CIA oma kodulehel hulga vanu, salastatuse kaotanud dokumente, sealhulgas nimetatud tõlke.

Veel kaks aastat hiljem, 21. veebruaril 2017 kirjutab dokumendi avastanud Briti tabloidleht Daily Express, nagu oleks "CIA kinnitusel" tulnukad Siberis punaväelasi kivikujudeks tinistanud  ning seeläbi jõudis see uudis ka Eesti meediasse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee