Maailm

Täiendatud 00.02!

EURO JUBA TÕUSEB! Kas äärmuslikud parempoolsed kukutavad Hollandi senise peaministri? (7)

Toimetas Geidi Raud, 15. märts 2017 23:39
Peaminister Mark Rutte tänastel valimistel.Foto: Reuters / Scanpix
Kolmapäeval toimusid Hollandis valimised, mille tugevaimad konkurendid on peaminister Mark Rutte liberaalne erakond Vabaduse ja Demokraatia Rahvapartei (VVD) ning Geert Wildersi parempopulistlik Vabaduspartei.

Lävepakuküsitlused ütlevad, et enim kohti saab parlamendis siiski VVD, vahendab Bloomberg. Arvatakse, et erakond napsab 150-liikmelises parlamendis 31 kohta

Küsitluste tulemusi peaks suure tõenäosusega kinnitama ka peagi avalikuks saavad lõplikud valimistulemused. Praegu on tulemuste kaalukauss igatahes kaldu VVD poole.

Luxemburgi peaminister Xavier Bettel on aga enesekindel. Ta õnnitles juba enne lõplike tulemuste teatavaks tegemist Twitteri vahendusel oma Hollandi kolleegi. "Populism ei tasunud end ära. Palju õnne, mu liberaalsed sõbrad, et jäite kõige tugevamaks parteiks," kirjutas Bettel.

Esimesed avalikustatud valimistulemused mõjusid ka Euroopa majandusele, sest euro kurss hakkas tõusma.

Hollandi 12,9 miljonil valimisõiguslikul kodanikul oli valida 28 erakonna vahel. Parlament valiti proportsionaalse valimissüsteemi alusel, mis tähendab, et võimule saamiseks tuleb suure tõenäosusega moodustada koalitsioonivalitsus.

Kõik peavooluparteid, kaasa arvatud Rutte VVD, on välistanud Wildersi Vabadusparteiga koalitsiooni astumise.

Valimistel tehti juba ka ajalugu, kui esimest korda läheb enamusvalitsuse moodustamisel vaja nelja parteid. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee