Eesti uudised

GALERII JA VIDEOD | Kas teadsid? Kriisivarudest saab ka elektrita gurmeeroa valmistada (13)

Denes Kattago, 15. märts 2017, 18:51
Foto: Alar Truu
Õhtuleht sai Teeme Ära talgupäeva avapaugul teada, millised toiduained peaksid võimalikuks kriisiks igas majapidamises olema ja seda, et nendest hõrkude roogade valmistamiseks ei pea meisterkokaks sündima.

Kultuurikatla laudadelt jäi silma aurav guljašš-supp, lihavarras, india leib chapati, spagetipitsa, neljaviljapudruküpsised ja šokolaadi-ploomi kommid. Kõike seda sai ka proovida ning neid maitseelamusi on retseptide autori Evari Tsetsini sõnul võimalik valmistada ka askeetlikes tingimustes. "Seda kõike saab väga maitsvalt söepanni peal teha, kui koju on varutud sütt. Toidu tegemiseks sobib läbikeedetud veekoguvesi."

Retseptiraamatu koostamine polnud kokale kerge, sest tal paluti lihtsatest asjadest – konservidest ja kuivainetest – teha ilma elektrita lõkke peal põnevat toitu. "Alguses see ajas naerma – pole ju võimalik! Kuid süvenedes ja ennast metsas samasse olukorda pannes selgus, et on võimalik väga lihtsalt ja tervislikult nendest samadest asjadest peolaud teha." Huviline leiab Tsetsini retseptiraamatu tänavuse talgupäeva stardipaketist ja ka talguveebist.

Päästeameti ennetustöö osakonna eksperdi Mikko Virkala sõnul selgus mullusest uuringust, et kuigi loodusõnnetusi ikka juhtub, on eestimaalaste teadlikkus ning ettevalmistus nendeks vähene. Inimesed usuvad, et loodusõnnetuse korral jõuab abi nendeni eriti kiiresti, kuid tegelikkuses on abivajajaid siis tavapärasest rohkem ning kõigini ei jõuta soovitud kiirusega.

Virkala ütleb, et valmisolek hädaolukordadeks algabki just igaühest endast, tema teadlikkusest, läbimõeldud käitumisest ja vajalikest varudest. "Inimene, kellel on olemas kodune toidu- ja veevaru koos muude hädapäraste vahenditega, tuleb loodusõnnetustega toime."

Soovituslik kriisivaruFoto: Alar Truu

Päästeameti soovituslik varu:

Joogivesi

Kolm liitrit ööpäevas inimese kohta (organismi veevajadus on 28-35 ml kehakaalu kilogrammi kohta); 
Veevajadus sõltub vanusest, töö ja tegevuse iseloomust, tervislikust seisundist, ilmast, suurenenud higistamisest (kuum ilm, raske kehaline töö).

Täiskasvanute toiduks on soovitatav varuda

Erinevaid konserve (kala- ja lihakonservid, segukonservid, kaunviljakonservid);
Pakisupid ja püreepulbrid, samuti helbed, mida on kerge valmistada;
Valmis makaroni-, köögivilja-, teravilja- või kaunviljaroog lihaga (toode tarbitav kuumutatuna või kuumutamata);
Teraviljatooted (kuivikleivad, soolase või neutraalse maitsega küpsised); Süsivesikuterikkad tooted (magusad küpsised, karamell, konserveeritud puuviljad, kuivatatud puuviljad, halvaa, kondenspiim).

Väikelaste toiduks on soovitatav varuda

Rinnapiimaasendaja pulber (jätkupiimapulber), mis katab terve ja kuue kuu vanuse imiku päevase piimavajaduse (üks liiter ööpäevas);
Teraviljatooted, mida on kerge valmistada;
Püreepulbrid ja helbed, mida on kerge valmistada;
Valmisroog väikelastele lihaga (toode tarbitav kuumutatuna või kuumutamata); Lisanduva teraviljatootena põhiroale neutraalse maitsega küpsised; Süsivesikuterikkad tooted (magusad küpsised, kohvikoor, kondenspiim, marmelaad), mis ei sisalda säilitusaineid ja muud väikelastele sobimatut vajalikus koguses nõuetekohaselt pakendatud vett.

Esmatarbed majapidamises

Taskulamp ja varupatareid (valgusallikas); 
Esmaabitarbed ja sulle olulised ravimid; 
Patareide või aku pealt töötav raadio; 
Akupank mobiilsete seadmete laadimiseks; 
Küünlad ja tikud; 
Veepuhastustabletid või kaasaskantav veefilter; 
Niisked hügieenilapid; 
Sularaha.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee