Eesti uudised

Riigikogule anti üle ligi 5000 allkirja peatamaks e-sigarettide võrdsustamine suitsudega (5)

Toimetas Maria Rozbaum, 15. märts 2017, 12:59
E-SIGARETFoto: MATI HIIS
Täna anti riigikogu esimehele Eiki Nestorile üle petitsioon "Peatame veipimise võrdsustamise suitsetamisega!". Petitsioonile alla kirjutanud ligi 5000 (4824) inimest leiavad, et veipimise võrdsustamine suitsetamisega vähendab tarbijate valikuvõimalusi kasutada suitsetamisest vähem kahjulikku alternatiivi.

"Nii Euroopa tubakadirektiivi kui ka Eestis kehtiva tubakaseaduse alusel on e-sigarettide kasutamiskord ja turvalisus tarbijaile juba piisavalt reguleeritud ja võimalikult ohutuks muudetud. Rahvatervist puudutavate regulatsioonide väljatöötamisel ootame, et need oleksid teaduspõhised. Praegu kavandatud muudatuste tegemisel ei ole aga arvestatud teadusuuringutega, mis käsitlevad e-sigarette, kui suitsetamise ohutumat ja ümbritsevatele kordades vastuvõetavamat alternatiivi," selgitas kollektiivse pöördumise eestvedaja Ingmar Kurg.

Suitsetamist tuleb tulevikus maha jätta suitsuruumis?

Kurg leiab, et osad kavandatud muudatused seavad otseselt ohtu veipijate tervise. "Plaanis on suruda veipijad suitsuruumidesse, eirates asjaolu, et e-sigareti tarvitamisel ei eraldu keskkonda suits vaid kahjutu aur. Edaspidi oleksid veipijad passiivsed suitsetajad ja see teeb keerulisemaks inimeste suitsetamisest loobumise ja püsiva ülemineku suitsuvabadele alternatiividele," sõnab ta.

Samuti on mehe hinnangul ohtlik ära keelata e-vedelike maitsed, mida praegu enamus kasutab, sest see loob võimalused musta turu tekkeks. Kontrollimata vedelike kasutamisel võivad veipijad oluliselt kahjustada oma tervist, kuigi nad on just vastupidisele teele pöördunud.

Kollektiivsele pöördumisele allakirjutanud palusid riigikogul mitte vastu võtta tubakaseaduse muutmise seadust ning rahandusministeeriumil loobuda seaduseelnõu alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning tubakaseaduse muutmise seaduse esitamisel e-sigarette puudutavast osast ning andsid oma vastuhääle järgnevale:

  • e-sigareti vedeliku aktsiisiga maksustamine
  • e-vedelike maitse- ja lõhnaainete keelamine
  • riigisisese kaugmüügi keelamine
  • e-sigareti tarbijate suitsuruumi suunamine
  • e-sigarettide ja e-vedelike väljapaneku piiramine jaemüügis

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee