Iivo Nei: "Noorte malepidu õnnestus."

21. august 1997 00:00

TOIVO TUKK

Tallinna Kalevi spordihall on võõrustanud väga paljude spordialade esindajaid, ent nii erksat mõttetegevust kui seal viimastel päevadel oli, pole vist küll kunagi tunda olnud.

Ligi pool tuhat Euroopa noormaletjat 39 riigist selgitasid Vana Maailma noortemeistreid mitmes vanuseklassis. Turniiri ajal ilmusid siinses venekeelses pressis mitmed kriitilised artiklid, kus halvustati suurturniiri organisatsioonilist külge, eelkõige seda poolt, mis oli seotud noormaletajate majutamisega. Sõnumileht küsitles turniiri viimasel päeval EM-i turniiri direktorit Iivo Neid.

EM-i ametlikuks läbiviijaks oli Eesti Maleliit, kes omakorda usaldas selle au Paul Kerese klubile, mille presidendiks taas Nei. Just tema oli ka see, kes Rahvusvahelise Maleföderatsiooni kongressil nimelt Eestit noorte suurvõistluse läbiviimispaigana välja pakkus. Veel soovisid EM-i korraldada Jugoslaavia ja Ungari. Nei sõnutsi jäi Eesti kandidatuur peale just oma odavuse tõttu.

Liigne pretensioonikus

Organisaatorite poolt pakutud ühiselamud pole muidugi viietärnihotelli tasemel, ent sellest olid osalejad juba varem teadlikud.

Nei: "Mis puudutab turniiri malelist külge, siis sujus kõik. Kohtunikekogu on hakkama saanud, apellatsiooniz^ürii esimees, tšehhi suurmeister Vlastimil Jansa kurtis naeruga pooleks, et tööd on vähe olnud. Mis puudutab majutamistingimusi, siis tormi veeklaasis tõstis ühe Eesti noormaletaja isa, kes nõudis oma pojale eritingimusi ja ähvardas, et kui neid ei täideta, ta alles näitab."

Iivo Nei ei tahtnud nimetada noormaletaja nime, Sõnumilehele teada olevail andmeil oli tegemist Eesti meistriga kuni 12-aastaste poiste hulgas Ruslan Bogdanoviga, kes tõepoolest turniiril ei osalenud. Nei ütleb, et Eesti esindajatele püüdsid organisaatorid igati vastu tulla. Iga maletaja pealt tuli delegatsioonide esindajail tasuda 280 krooni, selle eest kindlustati osalejad 3 korda päevas söögiga, majutamisega ja tasuta linnatranspordiga, lisaks muidugi mängutingimuste loomine. Igaüks võib arvestada, on seda palju või vähe, lisab Nei.

Kahjuks on noorteturniiridega nii, et kui varem leiti sponsoreid, siis nüüd on sellega raskusi, teab Nei. FIDE poolt on vaid moraalne toetus. Miks Eestile oli vaja sellise mammutturniiri korraldamist? Nei ütleb, et kasvõi selleks, et näidata: endistest idabloki maadest on Eesti valmis sellise tasemega turniiri korraldamiseks. Malefunktsionäär on tagasihoidlik, ütleb, et ehk kolm plussi peale sai turniir ka läbi viidud.

Abilisi jätkus: kultuuriministeerium, Eesti Maleliit, Tallinna linn ja paljud teised. Raha oleks muidugi võinud olla, kuid näiteks auhindadeks seda enam ei jagunud.

Mida selline üritus Eesti malele annab? Nei märgib, et esiteks jäid ära sõidukulud ning osalemisõigus oli praktiliselt kogu meie malenoorte paremikul, kogemusi saadi kuhjaga. Eesti noortele loodi maksimaalselt head tingimused, lisaks sai tänu Tallinna linnale maleliit uue varustuse, kellad, malendid jne. Nei usub, et selles osas ollakse vähemalt 5-7 aastaks kindlustatud.

VAMBOLA SALUPUU foto

Priit Värk kogus kuni 12-aastaste poiste konkurentsis 4 punkti üheksast.